Запуск супутника EOS SAT-1 від компанії EOS Data Analytics, що відбувся на початку 2023 року, став унікальною подією в галузі дистанційного зондування Землі (ДЗЗ). Поєднуючи компактність і модульність, супутники сузір’я EOS SAT є найбільш передовими інструментами для ведення точного землеробства (Precision farming) — нового методу в агропромисловості, при якому аналіз та контроль за станом посівних земель здійснюється за допомогою моніторингу з орбіти.
Тож розберемося, у чому унікальність EOS SAT-1 і як подібні до нього апарати формують нові напрямки в індустрії супутникового спостереження.
Розміри EOS SAT: коли менше — краще
Прагнення зменшити розміри супутників пояснюється наразі виключно бажанням компаній заощадити на виробництві та подальшому запуску своїх космічних апаратів на орбіту. Зменшення маси і габаритів прогнозовано призводить до зниження вартості супутників, що відкриває унікальне вікно можливостей для створення супутникових сузір’їв великої чисельності.
Останніми роками такі сузір’я сформували справді новий тренд у галузі супутникової телекомунікації та моніторингу Землі. Приріст кількості апаратів, що функціонують на орбіті у складі одного сузір’я, розширює їхню зону покриття і дає новий рівень стійкості супутникового сервісу. EOSDA при проєктуванні EOS SAT-1 для створення свого сузір’я із семи агромоніторингових супутників зробила ставку саме на компактність та стійкість.
Маса одного EOS SAT-1 дорівнює всього 178 кг, що в рази легше за такі моніторингові супутники, як Sentinel-2 (1140 кг) і Landsat-2 (1512 кг)
EOSDA спромоглася значно зменшити розміри та масу супутників, при цьому розширивши їхні можливості моніторингу. Майбутнє сузір’я EOS SAT — усі сім супутників разом — важитиме ≈1246 кг, це як один супутник ДЗЗ попереднього покоління. Водночас навіть один апарат із сузір’я зможе просканувати до мільйона квадратних кілометрів земної поверхні за день. Загалом тонна корисного навантаження, розміщена на орбіті, допоможе збільшити ефективність вирощування агропродукції на мільйони тонн на рік.
EOS SAT-1 буде не першим супутником ДЗЗ, і не першим супутником, націленим саме на роботу з агросектором. Але сузір’я EOS SAT стане першим у своєму роді. Адже сузір’я — це кілька апаратів, які діють у системі. Таке угруповання, на відміну від одного супутника, здатне забезпечувати постійне глобальне покриття.
Найвідоміші на сьогодні супутникові сузір’я — GPS, Galileo та Starlink. З-поміж сузір’їв супутників дистанційного зондування можна назвати Planet, GeoSAT та ICEYE. Усі вони зосереджені на виконанні певного завдання: телекомунікація, супутниковий інтернет, глобальне покриття. Для сузір’я EOS SAT це моніторинг ключових показників посівних полів з метою збільшення врожайності.
Діапазони сканування EOS SAT-1
В основі EOS SAT-1 лежить пара оптичних модулів DragonEye виробництва компанії Dragonfly Aerospace. Вони дозволяють космічному апарату отримати знімки в напрочуд чіткій роздільній здатності — 1,4 м/піксель у форматі PAN і 2,8 м/піксель у форматі MS. За якістю та надзвичайною чіткістю знімків апарат обходить навіть таку серйозну місію, як Copernicus від Європейського космічного агентства (ESA). Це найдорожча наразі європейська супутникова моніторингова місія, бюджет якої у 2023 році збільшився на 67% порівняно з 2022-м — до €2,7 млрд.
Наприклад, супутник сузір’я Copernicus Sentinel-2 здатний видати лише 10 м/піксель у форматі MS, а запущений у 2013 роцi Landsat-8 від USGS — 30 м/піксель (MS).
Використання PAN-знімків можна спостерігати на супутниках Pléiades Neo від Airbus. Однак сам потенціал сканування супутників Pléiades Neo вдвічі менший, ніж у EOS SAT-1 — вони розраховані на зйомку всього в шести полосах сканування проти 12 у космічних апаратів від EOSDA Джерело: Airbus
Вже на Землі обробка й аналіз цих даних відбувається за участю алгоритмів машинного навчання (machine learning, ML). Навіть роздільну здатність, отриману за допомогою смуги PAN, можна поліпшити шляхом впровадження у процес постобробки математичних алгоритмів. Машина штучно робить зображення, отримане через оптичний сенсор, ще більш деталізованим. Як бачимо, у секторі точного землеробства фактор використання алгоритмів ML має активний попит.
База EOS SAT-1: супутникові шини та розширення функціоналу супутників
Уся оптика та цифрове начиння EOS SAT-1 розміщується на базі компактної супутникової платформи µDragonfly. Це основа, навколо якої збирається супутник. В індустрії виробництва супутників практика розміщення корисного навантаження у вигляді наукового обладнання на одній загальній платформі далеко не нова, проте технології 3D-друку надлегких та міцних полімерів вчиняють справжню революцію у виробництві подібних материнських модулів.