У третій декаді вересня в Україні спостерігалась досить прохолодна, у західних та північних областях з частими значними дощами, погода. Дефіцит опадів спостерігався у південних та окремих районах центральних областей.
Середньодобові температури повітря у більшості днів декади на 1-5°С були нижчими від норми, мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувались лише до 1-5° тепла. В останні дні вересня адвекція тепла обумовила суттєве підвищення середньої добової температури повітря до показників на 1-5°С вищих за норму, найбільше підвищилася нічна температура.
Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 14 до 50 годин, у південних областях – від 62 до 81 години, що за винятком Одеської області, на 16-47 годин менше середніх багаторічних значень.
Температура. Середня обласна декадна температура повітря у більшості областей виявилася нижчою від норми на 0,5-1,0°С, у Харківській, Рівненській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях – на 1,1-1,9°С нижчою від неї і становила плюс 10,5-15,9°С.
Максимальна температура повітря у західних (за винятком Чернівецької та Хмельницької), північних (за винятком Київської), Полтавській та Харківській областях підвищувалася до плюс 18-22°С, на решті території – до плюс 23-26°С, у Херсонській, Миколаївській та Одеській областях – до плюс 28-29°С.
У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до плюс 1-5°С (рис.1).
Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі охолоджувалася до плюс 1-3°С, у Кіровоградській та Дніпропетровській областях – до 0°С. У найтепліші дні вона нагрівалася від плюс 26°С на півночі до плюс 48°С на півдні країни.
В окремих районах Одеської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Київської, Житомирської, Волинської, Львівської, Івано-Франківської та Хмельницької областей упродовж 1-3 днів відмічалися слабкі заморозки на поверхні ґрунту та висоті 2 см.
Рис. 1 . Температура повітря за третю декаду вересня 2022 року по території країни , о С
Опади. Впродовж 2-8 днів майже по всій території країни відмічалися дощі різної кількості та інтенсивності.
У західних, північних та Харківській областях середня обласна кількість опадів склала 124-200% декадної норми (21-40 мм), у Вінницькій, Полтавській, Кіровоградській, Дніпропетровській та Донецькій областях вона була близькою до норми (13-21 мм). У Черкаській, Запорізькій та Херсонській областях кількість опадів за декаду становила 71-79% декадної норми (11-15 мм), у Миколаївській області – 43% декадної норми (6 мм).
Найбільша кількість опадів за декаду відмічалася у Сумській області – 229% норми (39 мм), найменша – в Одеській (3 мм або 19% декадної норми) (рис.2).
Добовий максимум опадів в окремих районах Київської, Чернігівської, Сумської, Полтавської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Харківської та Херсонської областей досягав 17- 34 мм (1-2 декадні норми).
Рис. 2 . Кількість опадів третю декаду вересня 2022 року по території України, % до норми
Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 10-11°С на заході та північному-заході до плюс 20°С на півдні країни.
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 61% на півдні до 91% на півночі країни. В окремих районах Одеської, Херсонської та Запорізької областей упродовж 1-3 днів у денні години відмічалося її зниження до 30% і нижче.
Вітер. Упродовж 1 дня в окремих районах Одеської, Херсонської, Харківської та Сумської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-16 м/с, на метеостанції Ромни (Сумська область) – до 22 м/с, на високогір’ї Карпат – до 28 м/с.
Коротка характеристика метеорологічних умов вересня 2022 року
Середня місячна обласна температура повітря у Закарпатській, Одеській, Херсонській та Запорізькій областях виявилася близької до норми, на решті території країни – на 1,1-2,4°С нижчою від неї і становила від плюс 11,3°С на півночі до плюс 17,5°С на півдні країни.
У першій декаді у багатьох районах Чернігівської, в окремих районах Сумської, Київської та Житомирської областей середня температура повітря досягла найнижчої або на 0,3-0,7°С виявилася нижчою найнижчих середніх декадних температур початку вересня за період спостережень з 1961 року .
У Житомирській, багатьох районах Київської, Чернігівської, Рівненської, в окремих районах Волинської, Львівської, Черкаської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Херсонської та Миколаївської областей було досягнуто або на 1°С перевершено абсолютний мінімум температури повітря першої декади вересня за період спостережень з 1951 р.
Максимальна температура повітря у вересні у північних, західних (за винятком Закарпатської, Чернівецької та Хмельницької) та Черкаській областях підвищувалася до плюс 21-25°С, на решті території – до плюс 26-29°С, у Донецькій, Херсонській та Одеській областях – до плюс 31-33°С, в окремих районах цих областей упродовж 1-2 днів максимальна температура повітря досягала та перевищувала плюс 30°С.
У найпрохолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася у Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській та Чернігівській областях до 0°С – мінус 2°С, на решті території – до плюс 1-5°С.
Середня обласна вереснева кількість опадів у більшості областей становила 128-198% норми (55-99 мм), в Одеській, Херсонській та Запорізькій областях місячна кількість опадів була близькою до норми (34-41 мм). У Житомирській, Рівненській, Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській та Закарпатській областях кількість опадів у вересні становила від 201 до 233% норми (115-175 мм).
На метеостанціях Хуст та Ужгород (Закарпатська обл.) та Івано-Франківськ, де за місяць випало 217, 180 та 194 мм опадів, на 11, 37 та 22 мм відповідно було перевищено найбільшу кількість опадів за вересень за період спостережень з 1961 р.
На метеостанції Ужгород (Закарпатська обл.), де за декаду випало 101 мм опадів, на 30 мм було перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду вересня за період спостережень з 1961р.
На метеостанціях Олевськ (Житомирська обл.), Лебедин та Суми (Сумська обл.), Богодухів (Харківська обл.) та Івано-Франківськ, де сумарна кількість опадів склала відповідно 68, 63, 67, 65 мм та 108 мм, було на 1-14 мм перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду вересня за період спостережень з 1961 року.
На метеостанції Ужгород Закарпатської області (10.09.2022), де за добу випало 81 мм, було на 17 мм перевищено добовий максимум опадів у вересні за весь період спостережень.
Добова кількість опадів (18.09.2022) на метеостанції Чортків Тернопільської області склала 62 мм і на 8 мм перевищила добовий максимум опадів у вересні за всі роки спостережень.
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Станом на кінець вересня запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту (0-20 см) на засіяних озимими культурами площах та на площах, запланованих під їх посів, були переважно достатніми, оптимальними, в окремих районах західних, північних та центральних областей – надмірними. За оцінками агрометеорологів запаси вологи у більшості областей залишаються одними із найвищих для останніх років – у 1,5-2,5 рази більше середніх багаторічних значень та на третині площ залишаються надмірними.
Одночасно на ряді площ південних та центральних областей внаслідок відсутності ефективних опадів упродовж третьої декади вересня зволоження ґрунту було недостатнім та незадовільним (окремі райони Одеської, Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Дніпропетровської областей).
У західних, північних, окремих районах центральних областей, де дощі відмічалися упродовж 4-6 днів за декаду, складалися малосприятливі агрометеорологічні умови для досягнення технічної та збиральної стиглості пізніх теплолюбних культур та проведення польових робіт через перезволоження верхніх шарів ґрунту. Через утримання високої вологості повітря виникали сприятливі умов для розвитку та поширення грибкових хвороб, зокрема на соняшнику, відповідно для погіршення якості насіння.
За багаторічними кліматичними показниками у вересні закінчилися оптимальні строки для сівби озимих зернових культур у більшості областей України. Затримка із вчасною сівбою та перешкодою для неї нинішньої осені у багатьох районах стали часті дощі, часом надмірні (1,5-2 місячні норми) та перезволоження верхніх шарів ґрунту, внаслідок чого спостерігалося повільне звільнення полів від попередників.
Гідротермічної умови осені та строки сівби мають значний вплив на формування майбутнього урожаю озимих культур та стійкість озимих культур до можливих несприятливих явищ у зимовий період. Жовтневі посіви через нестачу тепла для нормального фазового розвитку (досягнення фази розвитку «кущіння») попадають в «зону ризику» на час перезимівлі.
У багатьох областях винятком був лише 2013 рік, коли за схожих умов повернення теплої погоди у 2-й половині осені дозволило пізно засіяним посівам озимих культур нормально розвинутись перед входом у зиму.
Теплозабезпечення
Станом на 30 вересня сума ефективних температур повітря вище +5°С, що накопичилася з початку вересня, в Одеській, Херсонській та Запорізькій областях була близькою до норми, на решті території – на 35-70°С нижчою середніх багаторічних показників і у розрізі агрокліматичних зон України відповідала показникам (табл.).
Агрокліматичні зони |
Сума ефективних температур |
|
Вище +5°С |
||
|
Середня багаторічна за період 1991-2020 рр. |
2022 р. |
Степ |
300-380 |
260-375 |
Лісостеп |
260-305 |
195-270 |
Полісся |
260-265 |
190-225 |
* Для нормального розвитку озимих культур необхідна сума ефективних температур 200-300°С вище +5°С від сходів до припинення вегетації.
Ріст, розвиток та вологозабезпечення сільськогосподарських культур
Озимина. Тривала сівба озимих культур, на раніше засіяних площах відмічалося проростання зерна та утворення сходів.
Станом на 30 вересня (зразки ґрунту від 28.09.2022 року) запаси продуктивної вологи у 0-20 см шарі ґрунту під озимими культурами на більшості площ були достатніми та оптимальними (21-44 мм продуктивної вологи). У багатьох районах західних, окремих районах північних, Черкаської, Вінницької та Харківської областей відмічалося перезволоження верхніх шарів ґрунту (містилося понад 45 мм продуктивної вологи).
На багатьох площах Херсонської, в окремих районах Одеської, Дніпропетровської, Полтавської та Кіровоградської областей вологозабезпечення 0-20 см шару ґрунту оцінювалося як задовільне (11-20 мм), місцями на Одещині та Дніпропетровщині – незадовільне (4-6 мм продуктивної вологи) (рис. 3).
В озимого ріпаку відзначалося утворення сходів та листової розетки, на раніше засіяних площах – тривав ріст стебла. Стан рослин, що зійшли, переважно добрий.
Кукурудза. Тривало збирання урожаю.
Соняшник. Упродовж декади тривало збирання насіння, на окремих площах західних та центральних областей відмічалося загнивання кошику від перезволоження.
Рис. 3. Зволоження орного шару ґрунту (запаси продуктивної вологи) під озимими культурами станом на 30 вересня 2022 року по території України, мм
Цукрові буряки . Завершувалося збирання урожаю цукрових буряків.
Зернобобові культури. У сої впродовж декади відмічався 2-й етап достигання бобів, тривало збирання урожаю. Маса 1000 зерен становила 140-210 г. Стан незібраних рослин добрий та задовільний.
У багаторічних трав (конюшина, люцерна) відмічалося відростання отави після укосів та початок росту стебла.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua