У другій декаді квітня в Україні спостерігалася контрастна погода. На початку декади відмічалися надзвичайно високі температури повітря, коли на багатьох метеостанціях були зафіксовані рекордні середньодобові та максимальні температури повітря. Починаючи з 15 квітня, територією країни переміщався холодний циклон та його атмосферні фронти з північного заходу, відбулося значне зниження температури повітря до показників нижчих за норму. Спостерігалися опади різної інтенсивності. У кінці декади по всій території країни відмічалися заморозки.
Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 56 до 83 годин, що близько або в північних областях – на 11-16 годин менше, місцями в південних, Дніпропетровській та Хмельницькій областях – на 11-18 годин більше середніх багаторічних значень.
Температура. Середня обласна декадна температура повітря виявилася на 1,9-3,5°С, у південних, Кіровоградській, Дніпропетровській та Харківській областях – на 4,4-5,8°С вищою за норму і становила від плюс 10,3°С на північному заході (Волинська обл.) до плюс 16,6°С на південному сході (Запорізька обл.) країни.
В окремих районах Одеської, Миколаївської, Дніпропетровської областей та на метеостанції Запоріжжя було досягнуто або на 0,1-0,9°С, в Одесі – на 2,3°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря другої декад и квітн я за пер і од спостережень з 1961 року.
Максимальна температура повітря в найтепліші дні в більшості областей підвищувалася до плюс 26-30°С, у Житомирській, Рівненській, Волинській, Львівській та Тернопільській областях – до плюс 23-25°С.
У перші дні декади в східних, Сумській, Полтавській, у багатьох районах Дніпропетровської, Кіровоградської, в окремих районах Черкаської, Чернігівської, Миколаївської, Одеської, Чернівецької та Івано-Франківської областей було досягнуто або на 1-5°С перевищено абсолютний максимум температури повітря другої декади квітня за період спостережень з 1951 року.
Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до 0°С – мінус 4°С, у Рівненській, Львівській та Херсонській областях – до плюс 1°С, на Запоріжжі та Донеччині – до плюс 5-7°С (мал. 1).
Мал. 1. Температура повітря (оС) за другу декаду квітня 2024 року по території України
Поверхня ґрунту вночі охолоджувалася до 0°С – мінус 4°С, у Запорізькій області – до плюс 6°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 38-39°С у західних та до плюс 54-58°С у південних областях.
Майже по всій територій країни впродовж 1 дня, в окремих районах західних та північних областей – 2-3 днів, відмічалися заморозки в повітрі, на поверхні ґрунту та висоті 2 см інтенсивністю мінус 1-4°С, місцями на висоті 2 см на Івано-Франківщині – мінус 6°С.
Опади різної кількості та інтенсивності відмічалися впродовж 1-7 днів.
На більшій частині території країни декадна кількість опадів становила 138-279% від норми (17-47 мм), у Львівській, Закарпатській та Миколаївській областях вона була близькою до норми (14-24 мм), у східних, Запорізькій, Дніпропетровській, Рівненській та Волинській областях за декаду випало 47-80% від норми опадів (7-12 мм).
Найменша кількість опадів за декаду відмічалася в Херсонській області – 29% від норми (4 мм) (мал. 2).
Мал. 2. Кількість опадів (% до норми) за другу декаду квітня 2024 року по території України
В окремих районах Київської, Чернігівської, Вінницької, Черкаської, Миколаївської, Одеської, Чернівецької та Хмельницької областей добовий максимум опадів досягав 17-29 мм (1-2 декадні норми).
Середня декадна обласна температура ґрунту на глибині 10 см становила плюс 12-17°С.
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 54 до 77%. На початку декади впродовж 1-4 днів у багатьох областях країни (за винятком Житомирської та Рівненської) відмічалося її зниження до 30% і нижче.
Вітер. Упродовж 1-3 днів на переважній частині території країни (за винятком Херсонської, Миколаївської, Одеської, Вінницької, Черкаської та Чернівецької областей) відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, місцями в Житомирській та Кіровоградській областях – до 21-22 м/с.
/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка/
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Агрометеорологічні умови в другій декаді квітня в більшості днів були задовільними для проведення польових робіт з обробітку ґрунту під посів та сівби ярих культур. Проте часом через дощі та значне перезволоження ґрунту робота сільськогосподарської техніки була неможлива в центральних та північних областях. Одночасно умови для росту та розвитку озимих та ранніх посівів ярих культур складалися цілком сприятливо, рослини додали в рості, відбулися фазові зміни розвитку. Підвищене теплозабезпечення посівів у другій половині березня та у квітні зумовило розвиток ранніх зернових майже на місяць раніше середніх багаторічних строків.
Дощова похмура погода з сильним вітром у другій половині декади, що збіглася з періодом масового цвітіння плодових культур, була несприятливою для їх запилення. Погодні умови сприяли поширенню грибкових хвороб плодових, зокрема моноліозу.
Опади, що відмічалися впродовж декади майже по всій території країни, поповнювали запаси продуктивної вологи в усіх шарах ґрунту на всій території країни. Лише в південних районах Дніпропетровської та в Херсонській областях, де кількість опадів була значно меншою від норми, запаси вологи зменшилися до недостатніх.
Теплозабезпечення
Станом на 20 квітня суми ефективних температур вище +5°С, що накопичилися від дати стійкого переходу до кінця другої декади квітня, за рахунок надзвичайно теплої погоди другої половини березня-початку квітня, були на 65-165°С вищими за середні багаторічні показники і становили (таб. 1):
Таблиця 1
Агрокліматичні зони |
Сума ефективних температур вище +5 ° С |
|
Середні багаторічні за період 1991-2020 рр. |
2024 р. |
|
С т е п |
85–135 |
225-300 |
Л і с о с т е п |
70-105 |
185-240 |
П о л і с с я |
75- 90 |
170-255 |
Зволоження ґрунту
Станом на 20 квітня запаси продуктивної вологи під озимими культурами в орному шарі ґрунту були достатніми та оптимальними (21-40 мм продуктивної вологи і більше), на багатьох площах західних, північних, місцями в центральних областях відмічалося перезволоження верхніх шарів ґрунту. Лише на окремих площах південних та східних областей 0-20 см шар ґрунту був недостатньо (11-20 мм), місцями – незадовільно (менше 10 мм) зволожений (мал. 3).
Вологозапаси метрового шару ґрунту під озимими культурами на більшості площ були достатніми та оптимальними (121-170 мм продуктивної вологи і більше). На окремих площах південних та Харківської областей вологозабезпечення 0-100 см шару ґрунту було задовільним (90-119 мм), в окремих районах Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької областей – недостатнім (менше 80 мм продуктивної вологи) (мал. 4).
Запаси продуктивної вологи орного та метрового шарів ґрунту під озимим ріпаком на більшості площ були достатніми та оптимальними і становили відповідно 26-53 мм та 144-255 мм продуктивної вологи.
Під ранніми ярими культурами зволоження орного шару ґрунту було достатнім та оптимальним (21-40 мм і більше), на окремих площах західних, північних та центральних областей відмічалося перезволоження орного шару ґрунту.
Мал. 3. Запаси продуктивної вологи (мм) в орному шарі ґрунту під озимими культурами за другу декаду квітня 2024 року по території України
Мал. 4. Запаси продуктивної вологи (мм) у метровому шарі ґрунту під озимими культурами за другу декаду квітня 2024 року по території України
Зволоження метрового шару ґрунту на більшості площ було достатнім та оптимальним (121-170 мм і більше), лише в окремих районах Дніпропетровської та Одеської областей – задовільним (менше 120 мм продуктивної вологи).
На полях, призначених під посів кукурудзи та цукрового буряку, вологозабезпечення орного та метрового шарів ґрунту було оптимальним – відповідно 21-46 мм та 137-240 мм продуктивної вологи, лише на окремих площах Харківської області – недостатнім (менше 20 мм).
Під соняшником запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту були достатніми та оптимальними (21-48 мм), на окремих площах центральних та східних областей – недостатніми (менше 20 мм).
Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ відповідало достатнім та оптимальним показникам, місцями в південних та східних областях – задовільним показникам (108-120 мм продуктивної вологи).
Ріст і розвиток сільськогосподарських культур
Озимина (жито, ячмінь, пшениця). Упродовж декади тривало кущіння, утворення вузлових коренів, на багатьох площах розпочалося утворення нижнього вузла соломини (початок росту стебла). Висота рослин у фазі кущіння становила від 10 до 33 см, на 1 м² утворилося від 500 до 1670 стебел, кущистість становила 1,5-4,8.
На окремих площах Харківської області через посушливі умови попереднього періоду відмічалося засихання бокових пагонів рослин озимої пшениці.
Стан рослин переважно добрий, місцями – відмінний.
На більшості посівів озимого ріпаку відмічався початок цвітіння. Висота ріпаку становила від 39 до 129 см залежно від фази розвитку рослини. Стан посівів добрий.
Ранні ярі зернові культури. Упродовж декади тривала сівба ярих зернових культур, спостерігалося проростання зерна та утворення сходів. На раніше засіяних площах спостерігалася поява 3-го листка та утворення вузлових коренів, місцями в південних та центральних областях – кущіння. Висота рослин становила від 8 до 32 см. Стан рослин переважно добрий.
На окремих площах північних областей відмічалося пошкодження ярих ячменю та пшениці с.-г. шкідниками.
Зернобобові культури. Упродовж декади тривала сівба гороху, спостерігалося проростання зерна та утворення сходів, на раніше засіяних площах – утворення 3-го листка.
Соняшник. Упродовж декади тривала сівба соняшнику. На окремих площах відмічалося формування сходів, на рано засіяних площах на півдні Одещини – друга пара справжніх листків.
Тривала сівба кукурудзи та цукрових буряків, садіння картоплі.
Багаторічні трави (конюшина, люцерна). Станом на 20 квітня на посівах трав тривав ріст стебла. Висота рослин була в межах від 4 до 44 см.
Сади. У плодових тривало розгортання перших листків та цвітіння, в персика, абрикосу, сливи, вишні, черешні воно завершувалося, місцями в південних та центральних областях розпочалося формування плодів.
У винограду тривало розпускання вічок, розгортання 1-го та 3-го листків.
© Асоціація виробників,
переробників та експортерів зерна, 1997-2025.
При цитуванні і використанні будь-яких матеріалів
посилання на Українську зернову асоціацію обов'язкове.
При використанні в інтернет обов'язкове так само
гіперпосилання на https://uga.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua