В умовах війни загальна потужність українських елеваторів — число дуже нестабільне. Через дії ворогів воно постійно зменшується. В останньому дослідженні KSE втрати елеваторних потужностей в Україні оцінили майже у 20%. Від 24 лютого 2022 року до грудня 2023 року 11,3 млн т місткостей знищено, а 3,3 млн т пошкоджено.
Проте зерновий бізнес продовжує відновлювати пошкоджене, розширювати вже наявні потужності та будувати нові. Це відбувається навіть у прикордонних з ворогом областях.
Elevatorist.com за відкритими даними підготував оновлену статистику з будівництва елеваторів за останні два роки, від початку великої війни. Це приблизна оцінка, оскільки не всі публічно відкривають інформацію про будівництва, проте вона дає можливість оцінити загальні потужності зберігання зерна в області, обсяг потужностей, які додалися за роки вторгнення, а також приблизну кількість елеваторів. Дані актуальні на кінець березня 2024 року.
Захід України
В західних областях України будівництво елеваторів від початку вторгнення активізувалося. За даними з відкритих джерел, за останні два роки в регіоні побудували принаймні 600 тис. т елеваторних потужностей разом з місткостями перевантажувальних терміналів. Найбільший показник приросту по регіону у Волинській області.
Загалом елеваторні потужності західних областей складають приблизно 7 млн т.
Чернівецька область
На фото «Вадул-Сіретський термінал»
Івано-Франківська область
Закарпатська область
На фото «Термінал Чорнотисів»
Борошномельний комплекс «Волинь-зерно-продукт»
Рівненська область
Північ України
Частина північних областей країни знаходиться під обстрілами — Сумська, Чернігівська. Все ж таки, навіть там будують потужності для зберігання. Найбільшим приріст потужностей за останні два роки був у Чернігівській області — 240 тис. т. Водночас на Сумщині пошкоджені або повністю зруйновані від російських обстрілів більше 70 тис. т потужностей зберігання.
Житомирська область
Київська область
Чернігівська область
Сумська область
Центральні області України
Серед центральних областей України від початку повномасштабного вторгнення найбільше елеваторних потужностей побудували в Хмельницькій, Вінницькій та Полтавській областях. На Хмельниччині приріст потужностей склав 300 тис. т від 2022 року, а в області працює близько 75 зерносховищ. У Полтавській області збудували за останні два роки приблизно 240 тис. т елеваторних потужностей, а загалом на Полтавщині діє 107 зерносховищ.
Черкаська область
Хмельницька область
Вінницька область
Кіровоградська область
Полтавська область
Схід
Серед східних областей можемо оцінити елеваторну статистику лише в Харківській області, і вона не тішить. Через окупацію та обстріли на Харківщині пошкоджено понад 500 тис. т потужностей зберігання зерна, а побудували за цей час місткостей приблизно на 10 тис. т, за даними з відкритих джерел.
Харківська область
Південь
Серед південних областей найбільше будували на Одещині — переважно річкові термінали та складські приміщення для зберігання зерна на Дунаї. Наприклад, компанія «НІБУЛОН» у 2022 році збудувала перевантажувальний термінал в Ізмаїлі.
Дніпропетровська область
Миколаївська область
Одеська область
Підготували Світлана Сазонова і Олена Гайдук, Elevatorist.com
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua