Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови першої декади квітня 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Перша декада квітня відзначилася значними контрастами температури повітря за територією. Похолодання, що відбулося у кінці березня, утримувалося у західних та північно-західних областях і на початку квітня. Рівень середньої температури повітря у західній половині країни був на 1-3°С нижчим від норми, у східній половині – на 2-3°С вищим за неї.

Серія активних атмосферних фронтів, які переміщувалися через територію України, обумовила велику кількість опадів, місцями з градом та грозами. У багатьох районах західних, північних та центральних областей опади спостерігалися майже щодня, акумулятивна їх кількість за декаду досягла 1-2 місячні норми.

Упродовж декади опади спостерігалися не тільки у вигляді дощу, а й мокрого снігу та снігу. Не характерним для початку квітня було утворення та утримання деякий час снігового покриву різної висоти у західних та місцями північних областях.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 11 до 46 годин, що на 15-45 годин менше середніх багаторічних значень.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря у західних та Вінницькій областях виявилася на 1,5-3,5°С нижчою від норми, у південних, Кіровоградській, Черкаській, Київській та Житомирській областях – близькою до неї, на решті території країни – на 1,3-3,4 °С вищою за норму і становила від плюс 3,6°С на заході до плюс 10,2°С на сході та північному сході країни.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до плюс 17-21°С, у західних областях (за винятком Волинської та Закарпаття) – до плюс 14-16°С.

Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до 0°С – мінус 4°С, у Рівненській області – до мінус 6°С, у Чернігівській, Сумській, Полтавській, Дніпропетровській, Харківській, Запорізькій, Херсонській та Миколаївській областях – до плюс 1-5°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі у західних областях (за винятком Хмельницької та Закарпатської) охолоджувалася до мінус 5-9°С, на решті території – від мінус 3°С на Хмельниччині до плюс 3°С на півдні. У найтепліші дні вона нагрівалася від плюс 27-28°С у західних та північно-західних областях до плюс 38-39°С у південних та Харківській областях.

У більшості областей упродовж 1-7 днів відмічалися заморозки різної інтенсивності у повітрі, на поверхні ґрунту та на висоті 2 см.

Рис. 1. Температура повітря за першу декаду квітня 2023 року по території України, оС

Опади різної кількості та інтенсивності відмічалися по всій території країни упродовж 2-9 днів у вигляді дощу та мокрого снігу.

У більшості областей середня обласна декадна кількість опадів становила 219-391% норми (22-48 мм), в Одеській, Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій та Тернопільській областях – 411-462% норми (37-60 мм). У Херсонській, Дніпропетровській, Полтавській, Харківській, Сумській, Чернігівській, Волинській та Закарпатській областях їх кількість становила 123-173% декадної норми (16-26 мм). Близька до норми кількість опадів відмічалася у Донецькій області – 14 мм (рис. 2).

У багатьох районах Київської, Одеської, Тернопільської, Івано-Франківської, в окремих районах Кіровоградської, Черкаської, Вінницької, Хмельницької, Чернівецької, Львівської та Рівненської областей добовий максимум опадів становив 20-35 мм або 1,3-2,9 декадних норм.

Рис. 2. Кількість опадів за першу декаду квітня 2023 року по території України, % до норми

На багатьох метеостанціях Хмельницької, Тернопільської, Рівненської областей, на окремих метеостанціях Львівської, Івано-Франківської, Київської, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської та Одеської областей, де за декаду випало від 40 до 84 мм, було на 1-25 мм перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду квітня за період спостережень з 1961 року.

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 3,0 -4,0°С на заході до плюс 10,0-11,0°С на півдні та сході країни.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 67 до 92%. Упродовж 1 дня в окремих районах Одеської, Харківської та Донецької областей відмічалося її зниження до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-3 днів у багатьох районах Одеської, Закарпатської, в окремих районах Миколаївської, Херсонської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Харківської, Київської, Хмельницької та Чернівецької областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-19 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

У більшості областей умови для вегетації озимих культур були задовільними, хоча ростові процеси дещо уповільнилися через недостатню кількість ефективного тепла. Відбулося незначне уповільнення росту і розвитку і для вже посіяних весною культур.

Для проведення весняно-польових робіт, особливо для сівби ярини, погодні умови були несприятливими через часті рясні опади. На багатьох площах верхній шар ґрунту був перезволожений. Для початку квітня у західних та північно-західних областях температура ґрунту на глибині 10 см була низькою, що у поєднанні із перезволоженням ґрунту стримувало сівбу ярих с.-г. культур у ранні строки.

Одночасно велика кількість опадів сприяла створенню оптимального вологозабезпечення усіх шарів ґрунту. У багатьох районах південних областей, зокрема в Одеській, де тривалий час утримувався дефіцит опадів, запаси продуктивної вологи покращилося до достатніх показників.

Теплозабезпечення

Станом на 10 квітня суми ефективних температур вище +5°С, що накопичилися від дати переходу через цю межу до кінця першої декади квітня, були на 20-50°С, у поліських областях – на 15-30°С вищими середніх багаторічних показників (табл.). Перевищення утримувалося за рахунок високих температур у другій половині березня.

Таблиця

Агрокліматичні зони

Сума ефективних температур вище +5°С

Середні багаторічні за період

1991-2020 рр.

2023 р.

Степ

35-80

85-110

Лісостеп

30-60

50-95

Полісся

35-50

50-80

Зволоження ґрунту

Станом на 10 квітня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами на всій території країни були достатніми та оптимальними (21-40 мм і більше), у багатьох районах західних, окремих районах північних областей 0-20 см шар ґрунту був перезволожений (рис. 3).

Рис. 3. Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами за першу декаду квітня 2023 року по території України, мм

Зволоження метрового шару ґрунту на більшості площ було достатнім та оптимальним, вміст продуктивної вологи становив 121- 170 мм і більше. На більшості площ Одеської області вологозабезпечення 0-100 см шару ґрунту було задовільним і становило 85-118 мм продуктивної вологи.

Під ранніми ярими зерновими та зернобобовими культурами в орному та метровому шарі ґрунту запаси продуктивної вологи були на достатньому та оптимальному рівні – відповідно 21-40 мм і більше та 121-170 мм і більше продуктивної вологи. Лише на окремих площах Одеської області метровий шар ґрунту був зволожений задовільно – від 114 до 119 мм продуктивної вологи.

Вологозабезпечення орного та метрового шарів ґрунту під озимим ріпаком було достатнім та оптимальним 32-48 мм та 125-222 мм продуктивної вологи відповідно.

Запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту на площах, призначених під посів пізніх культур (кукурудза, цукровий буряк, соняшник ) були достатніми та оптимальними і становили 26-40 мм продуктивної вологи і більше.

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина (пшениця, ячмінь, жито). Озимі культури на більшості площ знаходилися у фазах кущіння та утворення вузлових коренів. На окремих площах південних областей – початку стеблування.

Висота рослин у фазі кущіння становила від 10 до 27 см, на 1 м2 утворилося від 470 до 1150 стебел, кущистість становила 1,5-2,7. Стан рослин переважно добрий.

В озимого ріпаку на більшості площ тривав ріст стебла, в окремих районах Дніпропетровської області відмічалася поява суцвіть.

Стан рослин добрий, на окремих площах Чернігівської області – незадовільний, через опіки рослин від добрив.

Ранні ярові зернові культури. Впродовж декади тривала сівба ярого ячменю та ярої пшениці. На раніше засіяних площах спостерігалося проростання зерна та утворення сходів, на окремих площах Одеської області у ярого ячменю відмічалися утворення 3-го листка та вузлових коренів.

Стан рослин, що зійшли, добрий, місцями на Житомирщині – задовільний, через змив ґрунту з полів.

Зернобобові культури. Тривала сівба гороху, на рано засіяних площах спостерігалося проростання зерна та утворення сходів.

Тривала сівба соняшнику .

Багаторічнi трави (прогноз строків цвітіння)

Припинення вегетаційних процесів на посівах багаторічних трав відбулося у східних та північно-східних областях на початку, у південних областях – у кінці листопада 2022 року, після стійкого переходу середньої добової температури повітря через +5°С.

Зима 2022-2023 рр. характеризувалася підвищеним порівняно з нормою температурним режимом, хоча на початку січня та лютого у східних, північно-східних, місцями у північних та західних областях, спостерігалося короткочасне зниження мінімальної температури повітря до небезпечних показників (мінус 20-25°С). Суттєвої загрози вимерзання посівів трав не виникало через наявність в цей час на полях снігового покриву.

Умови перезимівлі були задовільні, за результатами відрощування монолітів зразків багаторічних трав пошкоджень не виявлено.

Початок весняного відростання у багаторічних трав відмічалося у другій-третій декадах березня. Станом на 10 квітня у багаторічних трав відмічалося відростання зелені та початок росту стебла. Висота рослин на фазу «ріст стебла» була у межах 7-14 см.

Враховуючи фактичний стан розвитку сіяних багаторічних трав другого та наступних років життя та за агрометеорологічними розрахунками очікується, що цвітіння трав у нинішньому році відбудеться у південних, на окремих площах північних та центральних областей наприкінці травня, на решті території країни – на початку червня, що близько до середніх багаторічних строків.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту