Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади жовтня 2021 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Упродовж декади утримувалася прохолодна для середини жовтня, сонячна та у більшості областей без істотних опадів погода. Відзначалися великі контрасти денних та нічних температур. Середні добові температури в основному були нижчими від норми на 2-3°С. Окрім крайніх південних районів країни, відзначалися заморозки у повітрі та на поверхні ґрунту різної інтенсивності.

Ефективні опади спостерігалися лише за траєкторією переміщення атмосферного фронту з південного заходу на схід у середині декади.

Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 23 до 59 годин, що близько до середніх багаторічних значень, у західних областях – на 13-26 годин менше за середні багаторічні значення.

Середня обласна температура повітря за декаду виявилася у східних, Запорізькій, Херсонській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Полтавській, Сумській та Чернігівській областях близькою до норми, на решті території – на 1,1-1,8°С, в Івано-Франківській та Закарпатській областях – на 2-2,8°С, нижчою від неї та становила від +6,4°С у північних областях до +10,6°С у південних.

Максимальна температура повітря підвищувалася до +16-20°С, в окремих районах Запорізької та Луганської областей – до +21°С.

У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до -2-6°С, в Одеській, Херсонській та Донецькій областях – до -1°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту в найпрохолодніші ночі охолоджувалася до -2-6°С, у Донецькій, Дніпропетровській та Запорізькій областях – до -7°С, у найтепліші дні вона нагрівалася до +26-37°С.

Опади різної інтенсивності (від слабких і помірних до сильних) відзначалися упродовж 1-3 днів.

В Одеській, Кіровоградській, Черкаській, Чернігівській та Сумській областях їхня кількість за декаду склала від 138 до 200% норми (18-26 мм), у Миколаївській області – до 283% декадної норми (34 мм). У Полтавській області середня обласна кількість опадів за декаду відповідала нормі (14 мм). На решті території країни кількість опадів була незначною і не перевищувала 6-38% норми (1-8 мм), у Київській та Херсонській областях – 64-67% декадної норми (7-8 мм). У багатьох районах південних, східних, північних областей було зовсім сухо (рис. 2).

Добовий максимум опадів у багатьох районах Миколаївської, Кіровоградської, Черкаської, в окремих районах Одеської та Чернігівської областей досягав 20-39 мм (від 1 до 3 декадних норм), у Миколаївській області – 38-47 мм (1-1,5 місячні норми).

Середня по області декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила +7-14°С.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 63 до 82%. Упродовж 1 дня в окремих районах Одеської, Херсонської, Запорізької, Харківської, Дніпропетровської, Вінницької, Київської, Хмельницької, Чернівецької, Івано-Франківської та Львівської областей у денні години відзначалося її зниження до 30% і нижче.

Упродовж 1 дня в окремих районах Херсонської та Запорізької областей відзначалося посилення швидкості вітру до 15 м/с, на метеостанції Долина Івано-Франківської області – до 21 м/с.

Агрометеорологічні умови, зволоження ґрунту, ріст та розвиток сільськогосподарських культур

Стійкий перехід середньодобової температури повітря через +10°С у бік зниження у південних, більшості районів західних (за винятком Хмельницької та Рівненської областей), Дніпропетровської, в окремих районах Донецької, Харківської, Кіровоградської та Полтавської областей відбувся у першій – на початку другої декади жовтня, на решті території – у кінці другої – у третій декадах вересня, що близько або на 8-20 днів раніше за середні багаторічні строки.

Теплозабезпечення. Станом на 20 жовтня сума ефективних температур повітря вище +5°С, що накопичилася з початку вересня, була нижчою від середніх багаторічних показників на 35-75°С і у розрізі агрокліматичних зон України відповідала таким показникам (табл. 1).

Таблиця 1

Агрокліматичні зони

Сума ефективних температур вище +5°С

середня багаторічна (за період 1986-2015 рр.)

2021 р.

Степ

385-505

325-450

Лісостеп

310-390

235-335

Полісся

310-345

235-310

Для нормального розвитку озимих культур необхідна сума температур 200-300°С від сходів до припинення вегетації

Сума ефективних температур повітря вище +5°С, що накопичилася з 1 до 20 жовтня, була в основному на 20-30°С нижчою від середніх багаторічних значень і у розрізі агрокліматичних зон України відповідала таким показникам (табл. 2).

Таблиця 2

Агрокліматичні зони

Сума ефективних температур вище +5°С

середня багаторічна (за період 1986-2015 рр.)

2021 р.

Степ

90-140

65-115

Лісостеп

65-100

35-70

Полісся

65-90

40-70

Сума ефективних температур, необхідна від сходів до початку кущіння, становить 67°С

У другій декаді жовтня, як майже і у весь нинішній осінній період, в Україні спостерігалося нехарактерне для останніх років повільне накопичення ефективного тепла, що обумовлювало відставання у фазовому розвитку озимини від середніх багаторічних строків майже на тиждень – півтора.

Упродовж декади на багатьох площах спостерігалися незадовільні умови вологозабезпечення посівів через дефіцит опадів, який утримується у більшості областей із початку вересня (в основному за цей період кількість опадів не перевищила 40-60% норми). Дефіцит ґрунтової вологи, в свою чергу, також сприяв уповільненню росту та розвитку рослин.

На більшості площ озимі знаходилися у початкових фазах розвитку – проростання зерна, утворення сходів та третього листа. На засіяних площах, де у верхніх шарах ґрунту ще утримувалася достатня кількість продуктивної вологи, агрометеорологічні умови були задовільними.

Станом на 20 жовтня запаси продуктивної вологи у 0-20 см шарі ґрунту під озимими культурами на більшості площ оцінювалися як достатні й оптимальні (21-30 мм продуктивної вологи та більше). Місцями у Київській, Чернігівській та Сумській областях, де в середині декади пройшли рясні дощі, відзначалося перезволоження орного шару ґрунту.

Недостатнє (11-20 мм продуктивної вологи) зволоження орного шару ґрунту відзначалося на більшості площ східних, Одеської, Херсонської, на окремих площах центральних, північних, Рівненської, Волинської, Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Хмельницької та Миколаївської областей.

Незадовільне зволоження 0-20 см шару ґрунту (менше 10 мм продуктивної вологи) відзначалося у Запорізькій, на окремих площах східних, Херсонської, Одеської, Дніпропетровської та Вінницької областей. В окремих районах Запорізької та Одеської областей, де кількість опадів була недостатньою для припинення засухи або їх не було тривалий час, орний шар ґрунту був зовсім сухим. Найбільш несприятливі умови спостерігалися на території Запорізької області, де майже всі посіяні площі було охоплено ґрунтовою засухою (рис. 3).

Озимі культури в залежності від строків сівби знаходилися у фазах проростання зерна, утворення сходів, третього листка, вузлових коренів та місцями у Запорізькій, Луганській, Сумській і Тернопільській областях – початку кущіння. Подекуди ще тривала сівба озимини. Стан рослин, що зійшли, переважно добрий.

На окремих площах Херсонської, Дніпропетровської та Вінницької областей зерно озимої пшениці через дефіцит опадів та брак продуктивної вологи у верхніх шарах ґрунту не проростало впродовж 12-20 днів.

В озимого ріпаку тривало утворення листової розетки.

Завершувалося збирання врожаю кукурудзи, цукрового буряку та сої.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) відзначалося відростання отави після укосів, ріст стебла та стравлювання. Стан рослин добрий та задовільний.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту