Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади березня 2021 року

Назад до думок експертів

У другій декаді березня в Україні переважала тепліша за звичайну погода. У найтепліші дні середня добова температура повітря була вищою за норму на 4-8°С, у найхолодніші – на 2-4°С нижчою від норми. У багатьох областях спостерігалися тумани, на півдні країни відзначалися перші грози.

Переміщення циклонів та їхніх атмосферних фронтів через територію України обумовило опади на всій території у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу, сильні вітри у більшості областей.

Тривалість сонячного сяйва за декаду становила від 13 до 51 години, що близько до середніх багаторічних показників, у західній частині країни – на 10-37 годин менше за них.

Середня обласна декадна температура повітря на переважній частині території країни виявилася на 1-2,1°С вищою за норму, в східних та Закарпатській областях – близькою до норми і становила від -1°С (Луганська обл.) до +3,7°С (Херсонська обл.).

Мінімальна температура повітря знижувалася у західних, Житомирській, Вінницькій, Кіровоградській та Одеській областях до -4-9°С, у східних областях – до -16-21°С, на решті території країни – до -10-15°С.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні у північних, Рівненській, Волинській та Луганській областях досягала плюс 6-11°С, на решті території – плюс 12-17°С (рис. 1).

У найхолодніші ночі поверхня ґрунту в більшості областей охолоджувалася до -11-18°С, у західних та Одеській областях – до -3-10°С.

У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до +14-20°С, у південних, східних, Дніпропетровській, Івано-Франківській та Закарпатській областях – до +21-33°С.

Опади різної кількості та інтенсивності відзначалися по всій території країни впродовж 3-8 днів у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу. На переважній частині території країни середня обласна декадна їхня кількість становила від 130 до 275% (від 13 до 30 мм), у Рівненській, Хмельницькій та Івано-Франківській областях – 340-388% декадної норми (31-46 мм). У Сумській, Харківській, Донецькій та Миколаївській областях кількість опадів за декаду була близькою до норми (9-12 мм), на Луганщині – менше за норму – 7 мм (рис. 2).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 66% до 88%. Упродовж 1-2 днів у південних, Чернівецькій та Закарпатській областях у денні години відзначалося її зниження до 30% і нижче.

Станом на 20 березня снігу на полях не було, лише місцями у північних та східних областях спостерігалися залишки снігу висотою 1-5 см. У горах Карпат висота снігового покриву досягала 10-13 см, на високогір’ї Карпат – 39-140 см (метеостанції Селятин, Плай та Пожежевська).

У кінці декади на переважній частині території країни ґрунт був талим або глибина його промерзання не перевищувала 1-6 см. У Луганській, місцями у Харківській, Сумській, Чернігівській та Полтавській областях глибина промерзання становила до від 15 до 61 см.

Упродовж 1-5 днів по всій території країни, за винятком Волинської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Полтавської, Харківської та Луганської областей, відзначалося посилення швидкості вітру до 15-23 м/с, на метеостанції Плай (Закарпатська обл.) – до 34 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Агрометеорологічні умови для закінчення перезимівлі зимуючих культур в Україні були задовільними.

Станом на 20 березня озимі культури (пшениця, ячмінь, жито) на більшості території ще знаходилися у стані зимового спокою. У Миколаївській, Херсонській, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській, Черкаській та півдні Одеської областей, де було відзначено відновлення вегетації озимих культур, посіви знаходилися у фазах кущіння та третього листка.

Стан посівів оцінювався як переважно добрий та задовільний.

В озимого ріпаку в Кіровоградській, Дніпропетровській та Херсонській областях відзначалося відновлення вегетації у фазі утворення листової розетки. Стан посівів переважно добрий.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур та багаторічних трав (3 см) становила 0° – мінус 5°С, у Запорізькій, Донецькій, Харківській, Луганській та Дніпропетровській областях – 6-80С. Розрахункова критична температура вимерзання озимого жита становила мінус 11-130С; озимої пшениці у фазі сходів – третього листка – мінус 7-90С, у фазі кущіння – мінус 10-120С; озимого ячменю та ріпаку – мінус 6-90С.

Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами та на зябу в Херсонській, Миколаївській, Кіровоградській, на півдні Одеської та Донецької областей становили від 21 до 45 мм.

Зволоження метрового шару ґрунту під озимими культурами та на зябу було достатнім та оптимальним – 121-160 мм і більше продуктивної вологи. Однак на багатьох площах Миколаївської, Херсонської та на окремих площах Одеської областей запаси продуктивної вологи були низькими для ранньовесняного періоду і становили 87-120 мм.

Глибина весняного промочування ґрунту на цих площах становила від 96 до 140 см.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту