Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови третьої декади вересня 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У третій декаді в Україні утримувався аномально високий для кінця вересня температурний режим. Загалом третя декада вересня 2023 року із позитивною аномалією +4,5-7,0°С у багатьох областях виявилася найтеплішою та найсухішою за всі роки спостережень.

Надзвичайно високою виявилася і середня місячна температура повітря, а дефіцит опадів одним із найбільших у першому осінньому місяці.

За таких погодних умов, переходу до осіннього температурного режиму із середніми добовими температурами повітря нижче +15°С у вересні не відбулося, метеорологічне літо тривало по всій території. За середніми багаторічними показниками перехід через +15°С відбувається у період 4-10 вересня (північ та захід) та 11-26 вересня (схід, центр, південь).

Тривалість сонячного сяйва . Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 58 до 108 годин.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря у більшості областей виявилася на 4,5–7,0°С вищою за норму і становила від плюс 16,6°С на заході до плюс 21,2°С на півдні країни.

Майже на всій території країни було досягнуто або на 0,1-3,0°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря третьої декади вересня за період спостережень з 1961 року.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 28-32°С. В окремих районах Вінницької, Кіровоградської, Полтавської, Дніпропетровської, Херсонської та Одеської областей кількість днів з температурою повітря вище плюс 30°С становила 1-3, у Миколаївській області – 7 днів.

В окремих районах Житомирської та Вінницької областей було досягнуто або на 3°С перевищено абсолютний максимум температури повітря третьої декади вересня за період спостережень із 1951 року.

У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до плюс 4-8°С, у південних, Полтавській та Чернівецькій областях – до плюс 9-10°С, у Запорізькій області – до плюс 14 °С (мал. 1).

Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі охолоджувалася до плюс 3-7°С, у Полтавській, Запорізькій, Миколаївській та Одеській областях – до 8-9°С. У найтепліші дні вона нагрівалася від плюс 39°С на заході до плюс 54°С на півдні країни.

Мал. 1. Температура повітря за третю декаду вересня 2023 року по території України, оС

Опади. На переважній частині території країни опадів не було зовсім або кількість їх не перевищувала 1-4 мм, на Закарпатті – 10 мм (42% декадної норми). Лише у Волинській та Львівській областях кількість опадів за декаду була близькою до норми (20 мм).

Добовий максимум опадів в окремих районах Волинської та Львівської областей досягав 22-44 мм (1,0-2,8 декадної норми).

Мал. 2. Кількість опадів за третю декаду вересня 2023 року по території України, % до норми

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см була високою для кінця вересня і становила від плюс 17-18°С на заході та півночі до плюс 22-23°С на півдні країни.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 44-46% на півдні та у центрі до 83% на заході країни. У багатьох районах країни (за винятком Львівської, Івано-Франківської, Рівненської, Чернівецької, Житомирської, Сумської та Харківської областей) упродовж 1-8, у південних, Дніпропетровській, Кіровоградській та Київській областях – 9-10 днів у денні години відмічалося її зниження до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-5 днів в окремих районах Одеської, Миколаївської, Дніпропетровської та Хмельницької областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-19 м/с.

Коротка характеристика метеорологічних умов вересня 2023 року

У багатьох областях вересень виявився одним із найтепліших та найсухіших за останні роки. Середня місячна середня обласна температура повітря у східних, Херсонській, Дніпропетровській, Полтавській, Сумській та Чернігівській областях була на 2,3-2,9°С, на решті території країни – на 3,1-4,2°С вищою за норму і становила від плюс 16,1-16,5°С у північно-східних до плюс 20,1-20,5 °С у південних областях країни.

У багатьох районах західних (за винятком Чернівецької) та Житомирської областей було досягнуто або на 0,1-1,0°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря другої декади вересня за період спостережень з 1961 року.

Майже на всій території країни було досягнуто або на 0,1-3,0°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря третьої декади вересня за період спостережень з 1961 року.

У Житомирській, багатьох районах західних, Київської, Вінницької, Черкаської, Одеської, в окремих районах Кіровоградської та Миколаївської областей було досягнуто або на 0,1-2,1°С перевищено найвищу середню місячну температуру повітря вересня за період спостережень з 1961 року.

Максимальна температура повітря у вересні підвищувалася до плюс 28-32°С, у багатьох районах країни (за винятком північних, Черкаської, Рівненської та Волинської областей) упродовж 1-5, у Миколаївській області-15 днів, максимальна температура повітря досягала та перевищувала плюс 30°С.

В окремих районах Житомирської та Вінницької областей було досягнуто або на 3°С перевищено абсолютний максимум температури повітря третьої декади вересня за період спостережень із 1951 року.

У найпрохолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до плюс 2-6°С, у Волинській, Тернопільській, Чернівецькій та Запорізькій областях – до плюс 7-9°С.

Середня обласна вереснева кількість опадів у більшості областей становила 13-44% норми (6-22 мм), у Донецькій, Полтавській, Чернівецькій, Івано-Франківській, Львівській та Волинській областях – 51-68% норми (14-52 мм). На Закарпатті місячна кількість опадів була близькою до норми (61 мм).

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

За оцінками поточних метеорологічних умов, період без ефективних опадів у більшості областей налічує від 40 до 55 днів. Внаслідок абсолютно сухої погоди у третій декаді вересня та надзвичайно високого температурного фону у більшості областей, тривала та поглиблювалася ґрунтова посуха, спостерігалися суховійні явища, накопичення вологи не відбувалося зовсім. Умови для початкового розвитку озимини на вже засіяних площах складалися критичні. За спостереженнями агрометеорологів у більшості випадків через відсутність вологи зерно озимої пшениці не проростає майже місяць.

Сприятливі умови складалися лише у Львівській та Волинській областях, де у третій декаді вересня пройшли ефективні дощі, які покращили зволоження верхнього та нижніх шарів ґрунту, що сприяє проростанню зерна та появі дружніх сходів.

За багаторічними кліматичними показниками у вересні закінчилися оптимальні строки для сівби озимих зернових культур у більшості областей України.

Гідротермічні умови осені та строки сівби мають значний вплив на формування майбутнього урожаю озимих культур та стійкість озимих культур до можливих несприятливих явищ у зимовий період. Жовтневі посіви через нестачу тепла для нормального фазового розвитку (досягнення фази розвитку «кущіння») попадають в «зону ризику» на час перезимівлі.

Лише за умов достатнього зволоження ґрунту та теплої погоди у 2-й половині осені пізно засіяні посіви озимих культур зможуть нормально розвинутись перед входом у зиму.

Теплозабезпечення

Станом на 30 вересня сума ефективних температур повітря вище+5°С, що накопичилися з початку вересня, була значно вищою (на 75-120°С) за середні багаторічні показники і за агрокліматичними зонами становила (табл.).

Таблиця

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

Вище +5 °С

Середня багаторічна за період 1991-2020 рр.

2023 р.

Степ

295-380

415-465

Лісостеп

260-300

335-415

Полісся

260-265

345-380

* Для нормального розвитку озимих культур необхідна сума ефективних температур 200-300°С вище +5°С від сходів до припинення вегетації

Ріст, розвиток та вологозабезпечення сільськогосподарських культур

Озимина. Тривала сівба озимих культур, на раніше засіяних площах відмічалося проростання зерна, утворення сходів та 3-го листка, в окремих районах Житомирської, Харківської та Чернігівської областей відмічалося утворення вузлових коренів та кущіння.

Станом на 30 вересня запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту (0-20 см) на засіяних озимими культурами площах та на площах, запланованих під їх посів, були переважно незадовільними (менше 10 мм продуктивної вологи) та недостатніми (11-20 мм продуктивної вологи), лише в окремих районах західних, північних та центральних областей – достатніми (21-30 мм і більше продуктивної вологи) (мал. 3). У південних, окремих районах центральних та східних областей 0-20 см шар ґрунту залишався зовсім сухим.

В озимого ріпаку тривало утворення сходів та листової розетки. Стан рослин, що зійшли, переважно добрий.

Мал. 3. Зволоження орного шару ґрунту (запаси продуктивної вологи, мм) на площах, засіяних озимими культурами та призначених під їх сівбу, станом на 30 вересня 2023 року по території України

Кукурудза. Тривало збирання урожаю.

Соняшник. Упродовж декади тривало збирання насіння соняшнику, стан незібраних рослин переважно добрий та задовільний.

Цукрові буряки. Завершувалося збирання урожаю цукрових буряків.

Зернобобові культури. У сої впродовж декади відмічався 2-й етап достигання бобів на пізніх посівах, тривало збирання урожаю. Маса 1000 зерен становила 135-257 г. Стан незібраних рослин переважно добрий.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) відмічалося відростання отави після укосів та стравлювання. Висота рослин у кінці декади становила від 7 до 45 см. Стан багаторічних трав переважно добрий.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту