Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови першої декади січня 2024 року - Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Упродовж першої декади 2024 року в Україні спостерігалася надзвичайно контрастна погода по території внаслідок того, що формували її різні баричні утворення. Погода крайніх північно-східних (Сумська) та північних (Чернігівська) районів зазнала найбільшого впливу внаслідок вторгнення арктичного повітря, яке зумовило надзвичайно низькі середні добові та мінімальні температури. 3, 7 та 8 січня середня добова температура в цих районах не перевищувала мінус 15,0-19,9°С, а мінімальна опускалася до мінус 20-25°С. Крім того, спостерігалося ще декілька хвиль похолодання на цій території, а на початку та в кінці декади – потепління. Загалом розподіл середніх температур повітря за декаду з півдня на північ був контрастним – від позитивних значень на півдні (на 3-4°С вище за норму) до від’ємних на півночі (на 3-6°С нижчих від норми).

Погоду південної частини України та більшості західних областей зумовлювали атмосферні фронти та активний південний циклон. Спостерігалося ускладнення погодних умов: у багатьох областях спостерігався сніг, хуртовини, снігові замети, ожеледиця на дорогах, пориви вітру до 15-22 м/с, в південних областях – значні опади (дощ з переходом у сніг), ожеледь, налипання мокрого снігу, місцями на полях відмічалося утворення льодяної кірки.

Температура. Середня обласна температура повітря за декаду в більшості областей виявилася на 1,2-2,7°С, у Закарпатській, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях – на 3,5-4,4°С вищою за норму, у Львівській, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Полтавській та Харківській областях – близькою до неї, в Чернігівській та Сумській областях – на 3,7-3,8°С нижчою від норми і становила від плюс 3,0°С (Закарпаття) до мінус 8,7°С (Сумська область).

У найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 8-12°С, в Чернівецькій та Одеській областях – до плюс 14-15°С, в Чернігівській, Сумській та Полтавській областях – до плюс 4-6°С.

Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 17-21°С, у Львівській, Тернопільській, Хмельницькій, Чернігівській та Сумській областях – до мінус 22-25°С, в південних – до мінус 12-15°С (мал. 1).

Поверхня ґрунту або снігу упродовж 1-5 днів охолоджувалася до мінус 20-31°С, в південних областях та на Закарпатті – до мінус 11-18°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася від плюс 3-4°С у північних та північно-східних областях до плюс 19-21°С на півдні країни.

Мал. 1 Температура повітря (оС) за першу декаду січня 2024 року по території України

Опади упродовж 1-8 днів у вигляді мряки, дощу, снігу та мокрого снігу відмічалися на всій території. На більшій частині сумарна кількість опадів за декаду становила 208-420% декадної норми (25-42 мм), у Закарпатській, Чернівецькій, Вінницькій, Черкаській, Кіровоградській, Київській, Сумській, Донецькій, Миколаївській та Херсонській областях – 133-200% декадної норми (14-38 мм), у Полтавській та Харківській областях декадна кількість опадів була близькою до норми і становила 15 мм (мал. 2).

У Волинській, Рівненській, у багатьох районах Львівської та місцями в Тернопільській областях, де випало від 35 до 46 мм, було на 5-15 мм перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду січня за період спостережень з 1961 року.

Добовий максимум опадів у багатьох районах Кіровоградської, Дніпропетровської, в окремих районах Закарпатської, Волинської, Тернопільської та Одеської областей досягав 18-37 мм (1-2 декадні норми).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 71% до 90%.

Мал. 2 Кількість опадів (% до норми) за першу декаду січня 2024 року по території України

Сніговий покрив станом на 10 січня спостерігався на більшій частині території країни висотою 5-15 см, місцями на Чернігівщині – до 20 см, на високогір’ї Карпат – до 113 см. У більшості районів південних, центральних, Київської та Житомирської областей, в окремих районах Рівненської та Харківської областей снігу не було або його висота не перевищувала 1-4 см.

Глибина промерзання ґрунту. У кінці декади на більшій частині території країни глибина промерзання ґрунту становила від 2 до 10 см, у багатьох районах Полтавської, Сумської, Київської, Житомирської, Волинської, місцями в східних, центральних, Одеській, Рівненській та Тернопільській областях – 11-27 см.

Вітер. Упродовж 1-3 днів у більшості районів країни (за винятком східних, Запорізької, Сумської та Житомирської областей) відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, на метеостанціях Тернопіль та Ямпіль Хмельницької області – до 22 м/с.

/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон, по Донецькій – метеостанції Покровськ та агрометпоста Костянтинівка/

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Упродовж декади зимуючі культури знаходилися переважно в стані зимового спокою. Проте в першій половині декади в більшості західних, південних, Черкаській та Полтавській областях температурний режим (середні добові температури повітря досягали плюс 4-7°С) сприяв повільній вегетації озимих культур, на окремих площах відбулася зміна фазового розвитку. 6-8 січня, зі зниженням середніх добових температур повітря до від’ємних значень, вегетація озимих культур припинилася.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур нижче мінус 2-8°С не опускалася і була вищою критичної температури вимерзання. Лише в районі метеостанцій Яготин (Київської області) та Ромни (Сумської області) вона короткочасно знижувалася до мінус 9-11°С. Така температура була близькою до критичної температури вимерзання озимого ячменю, ріпаку та слаборозвинених з осені рослин озимої пшениці. Тривалість таких знижень становила 1-2 дні.

Критична температура вимерзання, за розрахунками агрометеорологів, становила: озимої пшениці у фазі утворення сходів – 3-го листка – мінус 11-13°С, у фазі кущіння – мінус 13-15°С, озимого жита – мінус 14-16°С, озимого ячменю та озимого ріпаку – мінус 9-11°С.

Внаслідок температурних коливань на окремих полях відмічалося утворення притертої льодяної кірки: в Одеській та Миколаївській областях – товщиною 1-6 мм, Кіровоградській – 10-11 мм, Запорізькій – 29 мм. Ступінь її розповсюдження становив 50-90% площі поля.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту