Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови першої декади червня 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У більшості днів першої декади червня в Україні спостерігалося значне коливання температури повітря, проте загалом переважала помірно тепла та майже суха погода. Лише в останній день декади, з переміщенням активного холодного фронту через територію України, відбулося різке похолодання, пройшли дощі, місцями у західних та північних областях відмічалися сильні зливи із градом та поривчастим вітром. У більшості областей півдня, центру та сходу ефективних опадів майже не було.

На початку декади у північних районах північно-західних, північних та північно-східних областей через вторгнення арктичного повітря спостерігалися пізні заморозки на висоті 2 см, місцями на грунті та у повітрі.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва до поверхні землі за декаду надійшло від 69 до 134 годин.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря виявилася близькою до норми і становила у північних, Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях від плюс 16,3 до плюс 17,9°С, на решті території країни – від плюс 18,1 до плюс 19,6°С.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 27-31°С. У південних, Кіровоградській, Черкаській та Вінницькій областях відмічалося 1-3 дні з максимальною температурою плюс 30°С і вище.

Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася від 0°С на півночі до плюс 8°С на півдні країни (мал. 1).

Поверхня ґрунту вночі охолоджувалась від мінус 1°С на півночі (на торф’яниках – М Баришівка) до плюс 6°С на півдні, у найтепліші дні вона нагрівалася до плюс 52-63°С.

У північних, Львівській та Харківській областях впродовж 1-3 днів відмічалися заморозки на поверхні ґрунту та на висоті 2 см інтенсивністю мінус 1-5°С, місцями у повітрі інтенсивністю 0°С.

Мал. 1. Температура повітря за першу декаду червня 2023 року по території України, оС

Нерівномірні опади відмічалися впродовж 1-7 днів майже на всій території країни – від слабких та помірних до сильних дощів та злив, часом у супроводі шквалів та граду.

У Закарпатській та Івано-Франківській областях середня по області їх кількість становила 140-168% норми (42-49 мм), у Волинській, Львівській, Тернопільській та Київській областях – 68-86% норми (13-19 мм). На решті території країни декадна кількість опадів склала від 6 до 60% норми (1-10 мм).

У Дніпропетровській, Чернівецькій та окремих районах східних, південних, Сумської, Чернігівської, Полтавської, Вінницької та Хмельницької областей опадів не було зовсім (мал. 2).

Мал. 2. Кількість опадів за першу декаду червня 2023 року по території України, % до норми

Добовий максимум опадів в окремих районах західних та Київської областей досягав 23-36 мм (1,0-2,5 декадні норми).

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила +22-25°С, у Чернігівській, Сумській, Житомирській, Івано-Франківській Волинській, Тернопільській та Львівській областях – 18-21°С . Упродовж 7-10 днів (за винятком Івано-Франківської області) в один із строків спостережень вона підвищувалася до +25°С і вище.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 44 до 75%. Упродовж 1-9 днів відмічалося зниження її до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-2 днів місцями у північних, Херсонській, Івано-Франківській, Закарпатській та Харківській областях відмічалося посилення швидкості вітру до 15-22 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

У районах, де спостерігалися ефективні дощі, відбулося суттєве поповнення продуктивних вологозапасів ґрунту. Станом на 10 червня засушливі явища спостерігалися лише у багатьох районах Одеської, Миколаївської, в окремих районах Хмельницької, Черкаської та Київської областей на посівах озимих культур. Проте, ймовірно, вони не матимуть негативних наслідків на урожай, зважаючи на те, що у цих культур завершився або ж завершується період максимального водоспоживання. Зберігаються умови для формування високого урожаю озимих зернових на всій території.

Загалом упродовж декади агрометеорологічні умови для вегетації основних с.-г. культур по території країни були переважно сприятливими. Відсутність ефективних опадів у більшості областей півдня, центру та сходу не мала суттєвого негативного впливу на ріст та розвиток сільгоспкультур завдяки помірним температурам повітря.

Проте, у західних та північних областях, зокрема Хмельницькій, Тернопільській, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській, Чернігівській, де за період 01 травня – 10 червня випало лише від 5 до 30% норми опадів, відбувалося інтенсивне зниження вологозапасів із усіх шарів ґрунту. На деяких площах цих областей під зерновими культурами запаси метрового шару ґрунту знизилися до 40-50 мм, що не характерно для цих територій.

При цьому верхні шари ґрунту на більшості площ вказаних областей були майже сухими, що стримувало утворення сходів пізніх культур (сої та гречки), призводило до зрідження посівів. За даними спостережень метеостанцій на посівах соняшнику утворилися значні тріщини у ґрунті.

Одночасно погодні умови були несприятливими для городніх культур через відсутність опадів та низькі нічні температури повітря.

За спостереженням агрометеорологів пізні заморозки (3-4 червня), зумовлені затоком арктичного повітря, у північних та північно-східних областях зумовили локальні пошкодження посівів кукурудзи та городніх культур.

Теплозабезпечення

Станом на 10 червня суми ефективних температур повітря вище +5°С в областях степової та лісостепової зони були близькими або на 10-40°С вище за середні багаторічні показники, у більшості областей поліської зони – на 15-35°С нижче від них, на Житомирщині та Чернігівщині – на 10-40°С вище за них. Суми ефективних температур повітря вище +10°С по всій території країни були на 10-45°С нижче від середніх багаторічних показників (табл.).

Таблиця

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

вище +5°С

вище +10°С

Середня багаторічна за період

1991-2020 рр.

2023 р.

Середня

багаторічна за період

1991-2020 рр.

2023 р.

Степ

630-715

660-730

315-360

280-330

Лісостеп

560-650

565-655

245-325

225-285

Полісся

540-575

505-615

220-270

175-230

Зволоження ґрунту

Станом на 10 червня запаси продуктивної вологи під озимими культурами в орному шарі ґрунту на більшості площ східних, в окремих районах західних, Кіровоградської, Полтавської та Дніпропетровської областей залишалися достатніми та оптимальними (21-40 мм продуктивної вологи і більше). На решті території країни вологозапаси були недостатніми (11-20 мм) та незадовільними (менше 10 мм продуктивної вологи), в окремих районах Чернігівської області орний шар ґрунту був зовсім сухий.

Зволоження метрового шару ґрунту під озимими культурами було оптимальним (121-160 мм і більше), достатнім та задовільним (81-119 мм продуктивної вологи). На окремих площах Вінницької, Черкаської, Полтавської, Київської, Чернігівської, Сумської, Миколаївської та Одеської областей вологозапаси були недостатніми і становили 52-79 мм, на багатьох площах Одеської, в окремих районах Миколаївської, Кіровоградської, Черкаської, Полтавської та Київської областей – незадовільними (менше 50 мм продуктивної вологи) (мал. 3).

Мал. 3. Запаси продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту під озимими культурами за першу декаду червня 2023 року по території України, мм

Вологозабезпечення під озимим ріпаком як орного, так і метрового шарів ґрунту було достатнім (23-27 мм та 127-132 мм відповідно) та задовільним (15-19 мм 76-114 мм продуктивної вологи відповідно). Місцями на Чернігівщині 0-20 см шар ґрунту був майже сухим.

Під ранніми ярими зерновими культурами зволоження орного шару ґрунту на більшості площ було на задовільному рівні (11-20 мм продуктивної вологи).

Достатнє зволоження (21-37 мм продуктивної вологи) залишалося в окремих районах західних, східних, Житомирської, Чернігівської, Вінницької, Полтавської та Дніпропетровської областей. На більшості площ Черкаської, на окремих площах Одеської, Дніпропетровської, Харківської, Сумської, Київської, Житомирської, Волинської та Хмельницької областей вологозабезпечення було незадовільним (менше 10 мм продуктивної вологи).

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ було достатнім (81-119 мм) та оптимальним (122-160 мм продуктивної вологи). В окремих районах Дніпропетровської, Черкаської та Київської областей вологозапаси становили 74-79 мм, в окремих районах Одеської області – 31-39 мм продуктивної вологи (мал. 4).

Мал. 4. Запаси продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту під ранніми ярими культурами за першу декаду червня 2023 року по території України, мм

Під кукурудзою запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту на переважній частині території країни залишалися на достатньому та оптимальному рівні і становили 21-39 мм, місцями на Закарпатті відмічалося перезволоження 0-20 см шару ґрунту. На окремих площах центральних, Київської, Житомирської, Рівненської, Волинської, Тернопільської та Чернівецької областей зволоження ґрунту було задовільним – 11-20 мм, місцями – незадовільним (менше 10 мм продуктивної вологи).

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ було достатнім та оптимальним – 122-160 мм і більше продуктивної вологи, в окремих районах центральних (за винятком Дніпропетровської), Рівненської, Київської, Миколаївської та Одеської областей воно було задовільним – від 70 до 120 мм.

Запаси продуктивної вологи під цукровим буряком як в орному, так і метровому шарах ґрунту були задовільними (12-13 мм та 77-99 мм продуктивної вологи відповідно). У Полтавській області зволоження орного та метрового шарів ґрунту було достатнім (26 мм та 140 мм продуктивної вологи відповідно).

Під соняшником вологозабезпечення орного шару ґрунту було достатнім (21-37 мм) та задовільним (11-20 мм), в окремих районах Одеської та Житомирської областей – недостатнім (менше 10 мм продуктивної вологи).

Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту були достатніми (121-160 мм і більше) та задовільними (84-120 мм). На окремих площах Одеської області запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту знизилися до недостатніх показників (53-68 мм).

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина. В озимої пшениці на більшості площ відмічалося цвітіння колосу, на багатьох площах південних та місцями центральних областей зерно досягло молочної стиглості. Висота рослин становила від 48 до 117 см.

В озимого жита тривало цвітіння колосу.

Зерно озимого ячменю у південних областях досягло молочної стиглості.

Стан посівів озимих культур оцінювався як добрий та задовільний. На окремих площах відмічалося пошкодження рослин сільськогосподарськими шкідниками, у західних областях – пожовтіння листків нижнього ярусу через нестачу вологи.

На посівах озимого ріпаку тривало утворення стручків. Стан рослин переважно добрий, в окремих районах Чернігівської області – місцями незадовільний.

Ранні ярі зернові культури. Упродовж декади у ярого ячменю та ярої пшениці відмічалося утворення нижнього вузла соломини та колосіння, на пізніх посівах – кущіння. У південних областях на окремих площах зерно ярого ячменю досягло молочної стиглості, що на тиждень-півтора раніше середніх багаторічних строків.

Висота рослин становила від 16 до 89 см. Кількість стебел з колосом становила 386-660, на кращих посівах – 725-1055.

У вівса відмічалося кущіння та утворення нижнього вузла соломини. Загальна кількість стебел на 1 м2 становила від 496 до 935, при висоті рослин 16-47 см.

Стан рослин переважно добрий та задовільний.

У західних областях відмічалося пошкодження рослин гербіцидами та ураження хворобами, на окремих площах Полтавської та Сумської областей – пошкодження рослин сільськогосподарськими шкідниками та з не визначених причин.

Кукурудза, в залежності від строків сівби, знаходилася у фазах 3-7 листків, подекуди 9-11 листків, на пізніх посівах – відмічалися сходи. Кількість рослин на одиницю площі становила 476-770, кількість листків, що не вийшли (в середньому на одній рослині) – 4-8. Стан рослин переважно добрий.

Гречка та просо. У гречки упродовж декади відмічалося утворення сходів та суцвіть, на рано засіяних площах Полтавської області – цвітіння, що майже на 3 тижні раніше середніх багаторічних строків. У проса відмічалося кущіння. Стан рослин добрий та задовільний.

Зернобобові культуриУ гороху відмічалися початок та кінець цвітіння. Висота рослин в залежності від фазового розвитку та сортів становила від 30 до 89 см. Середня кількість бобів на одній рослині розміром більше 1 см склала 2-7. Стан рослин переважно добрий та відмінний.

У сої, в залежності від строків сівби, відмічалося утворення сходів, листоутворення та поява бокових пагонів. Середня кількість рослин на 1 м2 склала від 30 до 126. Стан посівів переважно добрий.

У цукрових буряків тривало листоутворення. Стан рослин добрий.

Соняшник. У соняшнику тривало масове листоутворення, місцями у південних та центральних областях відмічалася поява суцвіть. Стан посівів переважно добрий.

На окремих площах східних областей відмічалося пошкодження рослин сільськогосподарськими шкідниками.

У багаторічних трав (конюшини, люцерни) відмічалася поява суцвіть, відростання рослин після першого укосу; цвітіння у західних та північних областях. Стан посівів переважно добрий.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту