Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: агрометеорологічні умови другої декади серпня 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У другій декаді серпня в Україні спостерігалася неоднорідна за територією погода. На Правобережжі було сухо або майже сухо, на Лівобережжі – з переміщенням атмосферних фронтів відмічалися помірні дощі, в багатьох районах північно-східних, центральних та південних областей спостерігалися сильні зливи із кількістю опадів, яка досягала критерію стихійного гідрометеорологічного явища.

Вплив на погоду потужного антициклону обумовив тривалу хвилю спеки з температурами вдень 32-39°С та середньодобовими температурами на 3-7°С вищими за норму. Найвищі відхилення від норми температури повітря спостерігалися у північно-західних областях.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 88 до 128 годин.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря у східних, південних, центральних (за винятком Вінницької) та у Сумській, Закарпатській, Івано-Франківській областях виявилася на 1,5-2,0°С, на решті території країни на 2,2-3,5°С вищою за норму і становила від плюс 20,7°С на заході до плюс 24,8°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря у західних, північних та у Черкаській областях підвищувалася до плюс 30-34°С, на решті території – до плюс 35-39°С.

Кількість днів із максимальною температурою плюс 30°С і вище становила 3-7, у південних та Вінницькій областях – 8-9 днів.

Упродовж 1-4 днів максимальна температура повітря досягала або перевищувала позначку плюс 35°С в Одеській, Миколаївській, Дніпропетровській, окремих районах Запорізької, Херсонської, Полтавської, Сумської, Кіровоградської та Вінницької областей.

У найпрохолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася у Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Донецькій та Полтавській областях до плюс 13-17°С, на решті території – до плюс 7-12°С (мал. 1).

Поверхня ґрунту у найпрохолодніші ночі охолоджувалася до плюс 8-16°С, у денні години вона нагрівалася до плюс 46-67°С.

Мал. 1. Температура повітря за другу декаду серпня 2023 року по території України, оС

Опади. Розподіл опадів був нестандартним. Так, на Правобережжі їх не було зовсім або кількість опадів за декаду не перевищила 1-7 мм. У Чернігівській, Дніпропетровській, Херсонській та Запорізькій областях декадна кількість опадів склала 144-260% норми (17-27 мм) у Харківській, Донецькій, Полтавській та Сумській – 327-408% норми (від 36 до 49 мм).

Найбільша кількість опадів за декаду відмічалася у Сумах – 90 мм (2 місячні, або 8 декадних норм) (мал. 2).

Мал. 2. Кількість опадів за другу декаду серпня 2023 року по території України, % до норми

Переважав зливовий характер опадів – добовий максимум у багатьох районах Харківської, Полтавської, Сумської, Дніпропетровської, в окремих районах, Чернігівської та Херсонської областей досягав 20-75 мм (від 1 до 7 декадних норм), на метеостанціях Покошичі та Семенівка (Чернігівська обл.), Богодухів та Коломак (Харківська обл.), Суми та Херсон – 49-75 мм, або 1-2 місячні норми.

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 22°С до плюс 26°С, у південних областях – 27-28°С. Упродовж 8-10 днів по всій території в один із строків спостережень вона перевищувала плюс 25°С.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 46% на півдні до 81% на півночі країни. У більшості районів південних, східних, окремих районах Чернігівської, Закарпатської та Чернівецької областей упродовж 1-8 днів у денні години відмічалося її зниження до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-2 днів в окремих районах Харківської, Чернігівської, Одеської та Львівської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-18 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Незважаючи на тривалий спекотний період, агрометеорологічні умови для завершення вегетації пізніх культур та збирання врожаю ранніх зернових залишалися задовільними. Відбувалося масове збирання врожаю.

Проте високі температури повітря та відсутність ефективних опадів на майже половині території призводили до зниження запасів продуктивної вологи. Верхній 0-10 см шар ґрунту на більшості площ був майже сухий. Такі умови ускладнювали підготовку ґрунту під сівбу озимих та початок сівби озимого ріпаку.

Висока температура ґрунту на глибині 10 см та слабко зволожений верхній шар ґрунту створювали умови для зменшення приросту коренеплодів, а також призводили до денного в’янення рослин кукурудзи та передчасного пожовтіння листків у сої.

Одночасно сонячна погода сприяла накопиченню цукру в плодах фруктових дерев і цукрових буряків.

Теплозабезпечення

Станом на 20 серпня суми ефективних температур повітря вище +10С у більшості областей були близькими або на 10-25°С нижчими за середні багаторічні показники. У Тернопільській, Чернівецькій, Житомирській та Вінницькій областях – на 40°С вищими за них; суми температур повітря вище +15С були близькими або на 20-65°С вищими за середні багаторічні показники і за агрокліматичними зонами становили (табл.).

Таблиця

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

вище +10°С

вище +15°С

Середня багаторічна за період

1991-2020 рр.

2023 р.

Середня

багаторічна за період

1991-2020 рр.

2023 р.

Степ

1125-1310

1115-1290

555-725

585-725

Лісостеп

890-1120

930-1095

355-555

420-560

Полісся

845-970

835-975

325-430

335-450

Зволоження ґрунту

Станом на 20 серпня запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту на площах, призначених під сівбу озимих культур, у більшості областей (за винятком південних, де запаси вологи будуть визначатися у кінці першої декади вереснябули недостатніми (11-20 мм продуктивної вологи). В окремих районах північних та центральних областей вони відповідали незадовільним показникам і були менші 10 мм. Достатнє та оптимальне зволоження орного шару ґрунту відмічалося лише на окремих площах західних, північних, Полтавської, Дніпропетровської та Харківської областей – 21-49 мм продуктивної вологи (мал. 3).

Незважаючи на тривалий спекотний період, вологозабезпечення метрового шару ґрунту під кукурудзою у західних, на більшості площ північних, центральних та на окремих площах Харківської областей залишалося достатнім та оптимальним (101-121 мм продуктивної вологи та більше). На решті площ, де зерно кукурудзи ще не досягло воскової стиглості, запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту були задовільними (85-95 мм продуктивної вологи), на окремих площах Вінницької, Житомирської та Полтавської областей – недостатніми (менше 80 мм).

Мал. 3. Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на площах, призначених під сівбу озимих культур, за другу декаду серпня 2023 року по території України, мм

Під цукровими буряками вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ було достатнім (76-80 мм продуктивної вологи), на окремих площах центральних областей – недостатнім (10-20 мм продуктивної вологи).

Соняшник. Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту на більшості площ були задовільними (53-90 мм) та оптимальними (92- 130 мм і більше).

На окремих площах Вінницької та Харківської областей відзначалося недостатнє (менше 50 мм), місцями – незадовільне (менше 30 мм продуктивної вологи) зволоження ґрунту.

Соя. Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ було на достатньому (95-120 мм) та оптимальному (130-196 мм) рівнях. Лише в окремих районах Вінницької та Київської областей запаси продуктивної вологи понизилися до недостатніх – 43-46 мм.

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

В окремих районах центральних областей в озимого ріпаку, посіяного у першій декаді серпня, відмічалося утворення сходів та 1-го справжнього листка.

У кукурудзи в залежності від строків сівби та скоростиглості сорту зерно знаходилося у фазах молочної, воскової або повної стиглості, на пізніх посівах західних областей ще тривало цвітіння качана. Стан посівів переважно добрий.

На окремих площах південних областей відмічалося пошкодження рослин сільськогосподарськими шкідниками.

Гречка та просо. У гречки на більшості площ тривало формування зернівок та їх достигання, подекуди розпочалося збирання урожаю. У проса відмічалася повна стиглість.

Зернобобові культури. У сої тривало формування та розпочалося достигання бобів. На одній рослині сформувалося від 16 до 62 бобів більше 1 см. Стан рослин переважно добрий.

У цукрових буряків тривав ріст та набір ваги коренів, за даними метеостанцій, на 20 серпня середня вага складала 433-477 г. Стан буряків добрий.

У соняшнику на більшості площ тривало формування кошиків та достигання насіння, на окремих площах південних та східних областей воно досягло збиральної стиглості. Стан рослин переважно добрий.

На окремих посівах Житомирської області відмічалося в’янення рослин соняшнику в денні години.

Багаторічні трави (конюшина, люцерна). У трав тривало відростання після укосів, достигання насіння. Стан багаторічних трав переважно добрий.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту