станом на 23 лютого 2024 року
У кінці другої – на початку третьої декад лютого продовжувала утримуватися тепла, як для цієї пори року погода. Опади у вигляді мокрого снігу та незначного дощу пройшли локально майже на всій території країни.
Середня температура повітря знаходилася у межах від 0,4 0С морозу до 5,4 0С тепла і була на 2,5-5,4 0С вище норми. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 5,9-15,2 0С тепла, мінімальна – у найхолодніші ночі знижувалася до 2,6-4,8 0С морозу.
Опади у вигляді мокрого снігу та дощу спостерігалися майже на всій території країни. За даними наукових установ НААН у Київській області їх кількість становила 2,2 мм, у цілому за другу декаду 14,4 мм, за норми для другої декади – 13,0 мм. Грунт в основному талий, лише у вранішні години спостерігається його промерзання на глибину 1,5-2,0 см. Температура ґрунту на глибині 5 см становить 0,7 0С. У Вінницькій області сума опадів становила 10-15 мм, за багаторічної норми 12 мм. У Львівській області опади випали у кількості 4,6 мм. У Житомирській області їх кількість становила 15 мм. На сьогодні сніговий покрив майже скрізь відсутній, грунт на полях сильно зволожений.
Аномально тепла погода у першій декаді, плюсові температури у другій декаді лютого призводять до малоактивної, а в окремі дні ‒ до більш активної вегетації озимих культур. Раннє її відновлення, коли переважають довгохвильові червоні промені, сприяє ростовим процесам, нагромадженню надземної маси. Рослини мають більше часу для регенерації пошкоджених за зиму тканин. А у цьому році, на деяких посівах спостерігається значне пошкодження листків внаслідок дії низьких температур при недостатній висоті снігового покриву. Слабка сонячна радіація й помірні температури сприяють формуванню стеблостою. Такі умови позитивно впливають на посіви пізніх строків сівби, які не розкущилися, або недостатньо розкущені. Відбувається вегетативний тип розвитку, який триватиме, поки не будуть переважати короткохвильові сині промені високих енергій за яких рослини вступають у генеративний тип розвитку.
На сьогодні, за даними ННЦ «Інститут землеробства НААН», рослини пшениці озимої знаходяться у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 1,4-1,6, висота рослин 14-15 см, довжина конуса наростання рослин – 0,28-0,30 мм. Маса 100 сирих рослин становить 40-42 г.
Рослини тритикале озимого перебувають у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,0-2,1, висота рослин 14-15 см, довжина конуса наростання 0,38-0,40 мм. Маса 100 сирих рослин становить 40-44 г.
Рослини жита озимого перебувають у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,0-2,1, висота рослин 14-15 см, довжина конуса наростання 0,68-0,70 мм. Маса 100 сирих рослин становить 45-47 г.
Рослини ячменю озимого перебувають у фазі «кущіння». Коефіцієнт кущіння 2,1, висота рослин 13-14 см, довжина конуса наростання 0,50-0,55 мм. Маса 100 сирих рослин становила 38-40 г.
Конус наростання у рослинах озимих зернових культур здоровий, опалесцентний, з оцінкою 5 балів.
Наступний загальноприйнятий термін відбирання монолітів для визначення життєздатності озимих культур сьогодні – 23 лютого. При визначенні життєздатності озимих культур особливу увагу необхідно звертати на стан конусів наростання та кореневої системи, температурний режим на глибині залягання вузлів кущіння, появу і поширення хвороб.
На даний час особливу увагу треба сконцентрувати на підготовці та проведенні першого азотного підживлення. Враховуючи стан посівів озимих зернових культур, багаторічний науковий та виробничий досвід науковців ННЦ «Інститут землеробства НААН», загальноприйнята доза азоту на зріджених, слаборозвинених посівах у перше підживлення повинна становити не менше 60-70 кг/га, на посівах у задовільному стані – 40-60 кг/га, у доброму – 20-30 кг/га. На добре розкущених посівах озимих культур за умови їх доброї перезимівлі, перше підживлення рослин у ранньовесняний період можливо перенести на період через 8-10 днів після відновлення весняної вегетації.
Обстеження фітосанітарного стану посівів озимих зернових культур показало, що переважна більшість рослин знаходиться у задовільному стані. Виявлено незначний розвиток борошнистої роси, септоріозу, кореневих гнилей, збудники цих хвороб збереглися на 1-7 % рослин. Небезпека пошкодження озимих культур залишається на посівах, де тривалий час утримуватиметься застій великої кількості води.
Тому, зараз повинно переважати превентивне внесення фунгіцидів, що забезпечують ефективність за понижених добових температур. Перелік препаратів має відповідати видовим особливостям патогенів, конкретним умовам весни, поля, попередника тощо. Важливо не запізнитися із строками внесення фунгіцидів, враховувати критичну фазу розвитку хвороби, оскільки жоден із них, захищаючи листкову поверхню рослини від ураження, не здатний відновити вже хворі тканини. Вибір препаратів необхідно проводити відповідно спектру їхньої фунгіцидної дії. Для захисту посівів від хвороб застосовують один із рекомендованих фунгіцидів, занесених до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».
Погодні умови, що склалися у лютому, сприяють життєдіяльності мишоподібних гризунів. На обстежених площах на 1 га озимих ріпаку, пшениці нараховано від поодиноких нір до 1-2 заселених колоній.
Завершується збирання зернових та зернобобових культур. За даними Мінагрополітики в Україні станом на 22 лютого 2024 року їх вже зібрано з площі 10618,3 тис. га за урожайності – 55,6 ц/га намолочено 59074,9 тис. тонн. Ще триває, де можливо, збір урожаю кукурудзи, її вже зібрано з 3698,7 тис. га запланованих площ за урожайності – 77,9 ц/га, намолочено 28748,1 тис. тонн зерна.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua