Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Зима близько: який стан посівів озимих культур

Назад до думок експертів

Кількамісячна посуха завершилась наприкінці вересня опадами майже по всій території України. За спостереженнями аграріїв, більшість площ під озимими мають вологу у ґрунті, а тепла погода значно прискорила їх ріст. Але так пощастило не всім.


Фарід Гусейнов журналіст Agravery.com


Основна сівба озимих в Україні вже традиційно посунулась на жовтень. Агрономи намагались завершити посівну до чи під час дощів, які пройшли в середині осені. Аграрії по всій Україні заявляють про добрий чи задовільний стан посівів. Чи збережеться позитивна ситуація, розбираємось далі.

Сівба під дощі

В Україні сівба вийшла на фінішну. Але ситуація по території країни не рівномірна, наприклад, у північних областях, оперативні дані Мінекономрозвитку, показують половину засіяних площ, на сході – план перевиконано вже на 1-2%.

У розрізі культур, в Україні станом на середину листопаду засіяно: пшениці – 5,8 млн га, або 95% від запланованих площ; ячменю – 903 тис. га (95% до прогнозу); жита – 119,5 тис. га (90% до прогнозу); ріпаку – 865 тис. га (86% до прогнозу).

У центральних районах України пізні опади восени змусили аграріїв знов перенести строки посівної. Але стан озимих, кажуть аграрії, мають кращий ніж минулого року. Проте, кількість опадів не дозволяє повністю заспокоїтись місцевим агрономам.

«Раніше посів озимих стартував 5 вересня, але клімат змінився. Ми вже як два роки розпочинаємо 15 вересня. Чекаємо ближче до дощів. Цього року ми посіяли в сухий ґрунт, але відразу нас врятували опади на початку жовтня. Строки посівної затягнулись, але зараз все виглядає добре. Наразі фіксуємо мінімальний запас вологи у ґрунті – близько 20 сантиметрів», – розповів Власник СФГ «ЛІС» Іван Лещенко, з Полтавської області.

А ось на Одещині дощі пройшли нерівномірно, знов район Бессарабії залишився без опадів, кажуть місцеві аграрії.

«Ми посіяли пшеницю до 30 вересня, ячмінь – до 10 жовтня. Сьогодні перший етап кущіння вже є, але  стан посівів дуже критичний, бо немає вологи. У нас немає дощів. Може повторитись цьогорічна ситуація, коли суха зима знизила наш врожай до мінімуму. Будуть опади взимку – буде врожай. Тому все покаже березень. Поки що ситуація схожа на минулорічну. В структурі та за доглядом рослин ми нічого не змінювали, наша тактика врятувала трошки врожай при повній відсутності вологи. Тому не змінюємо її», – керівник ТОВ «Юг Агро Сервіс» Анатолій Запорожан.

Синоптики заспокоюють

Окрім окремих районів Одеської області, посушлива погода зберігалась і у східних областях, кажуть синоптики. Але початок листопаду врятував опадами аграріїв Луганської, Донецької та окремих регіонів Харківської області. Більшість посівів досягла оптимальної для перезимівлі фази кущіння, що близько до середніх багаторічних показників.

«Ситуація на сьогоднішній день виглядає досить оптимістично, тому що пройшли дощі на початку, в першій половині жовтня та в листопаді. Тобто засуха припинилась практично скрізь. На сьогодні ми маємо достатньо зволоження по всій території, за винятком східних областей та Одеської області. Склалися високі температури, на 4-8 градусів вище за норму для цієї пори року, що дало змогу рослинам дуже швидко рости і на сьогодні фазовий стан розвитку посівів відповідає середнім показникам, навіть, краще ніж минулого року», – розповіла в коментарі Agravery.com очільниця відділу агрометеорології Укргідрометцентру Тетяна Адаменко.

Та додала, що морози прийдуть в Україну вже на цьому тижні. Позначка термометру знижуватиметься на 1-6 градусів нижче нуля. Проте, зниження температур відбуватиметься поступово, що не несе загрози озимим.

Що там у сусідів?

Завдяки сухій погоді Росія наближається до подолання свого рекорду площ під озимими – 19,1 млн га або 99,6% від плану, станом на початок листопада. Торішній рекордний показник сягнув 19,6 млн га. Проте, зі слів аналітиків компанії Agritel, несприятливі погодні умови для озимих на території Росії знизять обсяг зібраного врожаю. Наразі експерти очікують, що кількість озимих буде середньою чи нижче за зібрані в попередні роки.

В Європі ситуація значно краща. Там пощастило із погодою та площі під озимими значно зросли, на відміну від цього року. Це вже потягнуло ціни на біржі Еuronext. Наразі озима пшениця врожаю 2021 року торгується на 8-10% нижче, ніж поточні залишки пшениці. На українські озимі ще не розміщені пропозиції форвардних контрактів, перші з них з’являються на початку грудня. Проте, з огляду на зрив договорів в цьому році, експерти Agritel прогнозують, що трейдери укладатимуть їх неохоче.

Також аналітики компанії попереджають про різницю оперативних та статистичних даних площ під озимими. В Україні вже два роки поспіль дані восени відрізняються від даних після жнив. Тому казати про реальні об’єми, які може зібрати Україна, поки що не є можливим. Але головне, що опади наступного тижня продовжують зменшувати дефіцит вологи на посівах. Це був надзвичайно сприятливий фактор для поліпшення фазового розвитку посівів.

Agravery.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту