Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Зерно на експорт. Куди поїде черговий рекордний врожай?

Назад до думок експертів

Станом на 20 листопада було зібрано більш ніж 73 млн тонн зерна – черговий рекордний врожай. Але його ще потрібно експортувати. Та чи не буде із цим проблем?


 
Ігор Герасименко – журналіст Agravery.com, аналітик ринку ЗЗР


Україна започаткувала гарну традицію – щороку все більший врожай. І цей рік не став виключенням, попри всі проблеми з погодою, – рекорд було отримано. Цього року вже зібрано 73 млн тонн зерна і жнива ще не завершені, згідно даних Мінагро ще 2% врожаю знаходиться в полях. Втім, за словами заступника директора ProAgro Group Марії Колесник, Укрзалізниця досі не готова до таких об’ємів зерна: не вистачає тяглової сили та й питання крадіжок не вирішене. Це переводить все більше перевезень на плечі автотранспорту, що в свою чергу погіршує ситуацію з якістю покриття на дорогах. Але експерти переконані, що рано чи пізно зерно буде вивезене – станом на 22 листопада вже було експортовано 23 млн тонн зерна. Але куди саме? 

Пшениця на хвилі рекорду

Пшениці цього року вродило доволі багато – близько 30 млн. тонн. Більше того, було зібрано велику кількість якісної продовольчої пшениці, що стало додатковим стимулом для експорту, який, за оцінками компанії «Agritel», у цьому маркетинговому році досягне відмітки 19,8 млн тонн. А за оцінками USDA український експорт пшениці становитиме 20 млн тонн.

За словами Олексія Єрьоміна, аналітика компанії «Agritel», на сьогоднішній день вже експортовано 12,8 млн тонн: «Кожен місяць ми випереджали минулорічні показники по темпам експорту, в результаті чого на даний момент відправлено на 4 млн тонн пшениці більше ніж на аналогічну дату минулого року». На думку Марії Колесник, такі високі темпи експорту пояснюються тим, що Україна очікувала на високий врожай в Європі і не стала чекати, поки ці країни вийдуть на ринок зі своєю пропозицією. Втім, існує ще одна версія  – низька ціна. «Темпи істотно перевищують торішні завдяки тому, що Україна, не дивлячись на відносно міцну гривню, залишається однією з найдешевших країн – постачальників», – стверджує Олена Нероба, бізнес девелопмент менеджер компанії Maxigrain.

Ціна на пшеницю цього року дійсно низька, але вона все одно достатньо непогана, особливо, якщо враховувати, що Україна зібрала рекордний врожай. «Ціну підтримує гарний попит, який стимулюють проблеми у деяких великих постачальників зернової. Тому, наразі вона становить $206 за тонну пшениці із вмістом білку 12,5%», – говорить Олексій Єрьомін. Втім, як додає Марія Колесник, ціна на європейську зернову не поступається українській, питання тільки в якості, а тут пшениця з України у виграші. Проте, експерт відмічає, що наразі ціна зростає і в майбутньому цей тренд буде зберігатись. Із цим також погоджується Олена Нероба, на думку якої високі темпи експорту створюють велике навантаження на інфраструктуру та можуть призвести до певного росту цін. «Зазвичай в зимовий період трейдери сконцентровані на кукурудзі, в цьому році плани на відвантаження пшениці дуже високі, тому не виключено точкове підвищення закупівельних цін в портах з боку трейдерів, які не встигли акумулювати потрібні обсяги», – стверджує Нероба.

Географія експорту у цьому сезоні не змінилась. За словами Олексія Єрьоміна, найбільшим покупцем наразі є Індонезія, яка імпортувала станом на кінець жовтня більше 2 млн тонн. Також доволі непогано українська пшениця себе почуває на ринку Єгипту. «Там нещодавно Україна разом із Росією виграла великий тендер. В результаті до цієї країни було відправлено 1,65 млн тонн зернової, що на мільйон тонн більше, ніж станом на кінець жовтня минулого року. Проте, подальші поставки до цієї країни знаходяться під питанням, оскільки Єгипет на даний момент вже забезпечений пшеницею на наступні 4-5 місяців», – впевнений Олексій Єрьомін. Також, за даними компанії «Agritel», доволі сильно наростила імпорт Туреччина. На цей момент вона імпортувала пшениці майже в два рази більше, ніж за весь минулий рік. «Можна сказати, що тут ми наступили на хвіст Росії, оскільки зазвичай Туреччина купує пшеницю там, але завдяки гарній якості зерна та меншій ціні ми змогли посунути нашого сусіда з цього ринку. Російська зернова на долар дорожче», – стверджує Олексій Єрьомін.

Ячмінь – бідний родич

Цього року через високий врожай ціна на ячмінь дуже низька. За словами Олексія Єрьоміна, різниця з минулим роком сягає $50 за тонну. Відповідно, аграрії не дуже хочуть його продавати та й попиту особливого немає. За даними Марії Колесник, у листопаді було експортовано усього 57 тисяч тонн зернової. «Перший місяць експорту був доволі жвавим, але потім об’єми почали падати. Дуже сильно впав експорт до Саудівської Аравії, минулого року за аналогічний період вони придбали на мільйон тонн більше ніж цього року. Втім, істотно збільшився експорт до Іспанії та Ірану. Таким чином, очікується, що експорт становитиме 4,5 млн тонн», – стверджує аналітик компанії «Agritel». За його словами, на даний момент вивезено 3,4 млн тонн, що на 400 тисяч тонн більше ніж за аналогічний період минулого року. «Навіть з перевищенням темпів експорту в Україні може залишитись на наступний рік доволі багато залишків ячменю, що вкупі з великими площами, що були засіяні під врожай 2020 року, може створити проблеми з цінами і в наступний рік», – говорить Єрьомін. Втім, в українського ячменю ще є шанси поїхати закордон. Надії йому додає останній тендер, який провели в Саудівській Аравії на закупівлю, більш ніж мільйона тонн зернової. «І хоча переможці поки-що не розголошуються – є підстави вважати, що частина цього об’єму буде відправлена до саудитів саме з України», – відмічає Олексій Єрьомін.

Кукурудза – врожай є, ціни немає

Врожай кукурудзи очікується на рівні 35,5 млн тонн. З них, за оцінками компанії «Agritel», на експорт буде відправлено 29,5 млн тонн, а на думку USDA – 30 млн тонн. За словами Олексія Єрьоміна, з жовтня було вже експортовано 4 млн тонн кукурудзи, або 14% від прогнозу. При цьому, за даними Марії Колесник, у листопаді експорт майже сягнув відмітки у 6 млн тонн. «У жовтні найбільшими імпортерами української кукурудзи були Єгипет, Нідерланди, Іспанія, Туреччина і Китай. Але п’ятірка основних покупців ще може змінитись, оскільки сезон експорту тільки розпочався», – стверджує Олексій Єрьомін. Так, у цьому сезоні очікується зменшення імпорту країнами ЄС з 24,8 до 21 млн тонн. На думку Марії Колесник, скорочення пояснюється високим врожаєм пшениці в країнах Європи, що зменшує попит на кукурудзу з України. Втім, за словами Олексія Єрьоміна, для Європи експорт на рівні 20 млн тонн вважається нормальним: «Велика надія наразі на Іспанію, чиї посіви вигоріли. Єдиною суттєвою перепоною для української кукурудзи є Південна Америка. Бразилія та Аргентина створюють суттєву конкуренцію на ринку». Проте, за оцінками експерта, вже у наступному місяці конкуренція буде істотно слабшою, оскільки Південна Америка майже весь свій урожай вже реалізувала. Втім, частина експорту з Аргентини та Бразилії здійснювалась і до українських основних імпортерів, тому наразі спостерігається послаблення попиту.

Втім, ціна на українську кукурудзу наразі менша ніж на бразильську чи аргентинську, що посилює наші позиції на світовому ринку. Так, за українську кукурудзу, за даними компанії «Agritel», на FOB дають $169 за тонну, тоді як кукурудза з Південної Америки коштує від $172 до $179 за тонну. За словами Марії Колесник, така ціна відповідає минулорічній. Проте, на СРТ кукурудза наразі лише доходить до відмітки $160 за тонну, через що аграрії доволі неохоче її продають. «Вони ще пам’ятають ціну $180 по форварду, коли ніхто не хотів продавати, бо чекав кукурудзу по $200. А тепер усі чекають кукурудзу по $180», – стверджує Олексій Єрьомін. Втім, на думку Олени Нероби, швидкого росту цін очікувати не варто: «Напередодні бразильського врожаю і великих стоків в США тиск на ринок кукурудзи зберігається, ринок на боці покупця і спотовий попит слабкий».

Соя – переробникам може не вистачити

Цього року в Україні зібрали не найкращий урожай сої, усього 3,6 млн тонн. З них 2 млн тонн планується відправити на експорт, з яких, за словами Олексія Єрьоміна, на даний момент вже відвантажено більш ніж 0,8 млн тонн. Ціни також дещо виросли, що спонукає аграріїв реалізувати товар. Наразі сою торгують по $343-345 за тонну на базисі СРТ. «Від таких темпів експорту починають хвилюватись переробники, адже вони запланували спожити 1,8 млн тонн сої», – стверджує аналітик компанії «Agritel». Стрімкий експорт пояснюється поверненням української сої на ринок Єгипту. Нащадки фараонів вже придбали трохи менше ніж за весь 2019 рік. «Якщо у 2018/19 маркетинговому році туди було поставлено 294 тисячі тонн, то вже зараз ця країна закупила 252 тисячі тонн бобової. Однією з причин такої активності називають примирення США з Китаєм, у зв’язку з чим американська соя знову почне орієнтуватись на ринок піднебесної», – запевняє Олексій Єрьомін. На думку Олени Нероби, соя і решта олійних залишаються заручниками торгової війни, угода по якій, швидше за все, найближчим часом підписана не буде. «У Китаї є попит на м’ясо, а поки ситуація з АЧС не дозволить нарощувати власне виробництво, Пекін буде шукати зовнішніх постачальників, на ринках яких і буде попит на сою. А це Європа, Латинська Америка та Канада», – стверджує Олена Нероба. Про це більше детально читайте за посиланням. А от традиційний покупець української сої – Білорусь, не спішить її купляти. Олексій Єрьомін припускає, що наш сусід очікує на поставки з Росії, де цього року зібрали непоганий врожай: «Але в РФ сподіваються його продати в Китай скориставшись конфліктом Піднебесної з США, втім, якщо цього не вдасться зробити, то Білорусь отримає сою з РФ».

https://www.agravery.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту