Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Завдання на сезон — експортувати 50 млн т зерна. Логістика працює, питання у вартості

Назад до думок експертів

Очікується, що експорт зернових та олійних нинішнього року становитиме близько 50 млн т. І це завдання цілком здійсненне за використання портів Великої Одеси та всіх альтернативних логістичних шляхів. Але чи вигідно це буде аграріям, зважаючи на низькі світові ціни та вартість логістики в Україні?

Незважаючи на те, що Україна через війну втратила близько 3-4 млн га землі, на якій наразі неможливо вести сільськогосподарську діяльність, вітчизняні аграрії навіть за таких умов збирають рекордні врожаї.

За словами президента Української зернової асоціації (УЗА) Миколи Горбачьова, еволюція зростання у виробництві очевидна: збільшення з 42 млн т зерна у 2001 році до 81 млн т у 2023-му. Експорт також суттєво зріс. Якщо 20 років тому з України експортували лише 10 млн т збіжжя за рік, то до війни термінал однієї компанії здатен був перевалити близько 1 млн т зерна на місяць.

За даними УЗА, в розрізі культур маємо такі очікування:

  • пшениця: урожай — 22 млн т, експорт — 16 млн т;
  • кукурудза: урожай — 29 млн т, експорт — 23 млн т;
  • соняшник: урожай — 14 млн т, експорт — 600 тис. т.

В Україні також зібрано високий урожай ріпаку та сої.

Микола Горбачьов, президент

Української зернової асоціації (УЗА)

Якби не війна, то Україна виробляла б уже понад 100 млн т. Оскільки ми більше вирощуємо кукурудзи, вона підвищує середню врожайність по всіх культурах. Завдяки такому технологічному підйому ми зможемо вирощувати у період з 2026 по 2030 рік понад 112 млн т зернових і олійних та експортувати понад 80 млн т.

 

«Тож є всі сподівання, що цього року експорт складе 50 млн т зернових і олійних без урахування продуктів переробки (олія, шрот)», — зазначає президент УЗА.

Він додає, що до війни логістичні шляхи дозволяли експортувати в кращі місяці до 7 млн т зерна. А після повномасштабного вторгнення експорт зменшився до 262 тис. т на місяць.

«Але завдяки вдалому плануванню, злагодженим діям бізнесу та профільних міністерств вдалося налагодити альтернативні шляхи, і вже в 2022/23 році ми могли вивозити до 6 млн т зернових на місяць. Завдяки Збройним силам України ми експортуємо зерно і олійні через порти Великої Одеси, і є певні досягнення — на кінець грудня 2023 року було відправлено 27 млн т», — повідомляє Микола Горбачьов.

В УЗА зазначають, що експорт у грошовому вираженні наразі не такий вдалий, оскільки ціна на зерно суттєво знизилася, і українські фермери не отримали тих коштів, які мали раніше.

До того ж зросла вартість логістики для фермерів: з портів Великої Одеси — на 30 $/т. Це пов’язано з подорожчанням фрахту, потрібно платити за страховку, зросли ціни на перевезення вантажів залізницею і перевалку в порту.

В УЗА порахували, що якщо експортувати через румунські порти чи альтернативними шляхами, то це буде дорожче на 59 $/т, або 111 $/т.

AgroPortal.ua

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту