Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

«Всі найгірші наслідки підриву дамби попереду». Forbes опитав херсонських аграріїв щодо збитків й скільки років піде на відновлення

Назад до думок експертів

Підрив Каховської ГЕС зруйнував систему зрошення Херсонської області, яка покривала близько 500 000 га. Відновлення системи можливе тільки після відбудови ГЕС. Наразі більше постраждали сільгоспземлі розташованні на лівому березі Дніпра (тимчасово окуповані). Які компанії зазнають найбільших збитків та скільки років піде на відновлення агробізнесу

«Через підрив Каховської ГЕС зрошення в Херсонській області буде повністю зруйновано», — каже фермер, голова Херсонської асоціації фермерів та приватних землевласників Олександр Гордієнко. Коли Forbes додзвонився до Гордієнко, фермер прибирав міни зі свого поля. «Вже з 1000 гектар прибрав понад 3000 протитанкових мін, — каже без натяку на паніку через прорив дамби Гордієнко. — А тепер ще без зрошення буде дуже складно працювати».

Пʼять років на відновлення

Сьогодні, 6 червня, ймовірно, російські окупанти зруйнували греблю Каховської ГЕС, підірвавши зсередини 11 з 28 прольотів греблі. В «Укргідроенерго» Forbes розповіли, що орієнтовна ширина прориву понад 170 метрів, а час, за який буде повністю спущене Каховське водосховище складає 4 доби.

«Короткострокові наслідки дуже переоцінені ніж довгострокові», — ще спокійніше розповідає власник херсонського фермерського господарства «Аделаїда» Сергій Рибалко. За його словами, підняття рівня води буде йти ще приблизно три-чотири дні, потім буде спад і ще приблизно тиждень піде на те, щоб підтоплення просохли. Найгірше, на його думку, буде тим населеним пунктам, які розташовані вище дамби, адже вода відійде і не відомо чи будуть вони достатньо забезпечені водою.

«Довгострокові наслідки — це знищення найбільшої зрошувальної системи, яка могла поливати близько 500 000 гектар», — каже Рибалко. Відновити цю систему буде можливо тільки після відбудови Каховської ГЕС, додає він.

«Тобто відновити сільське господарство регіону можна буде мінімум через пʼять років», — малює песимістичний прогноз Рибалко. Під загрозою постачання води у системи зрошення полів Херсонської, Дніпропетровської та Запорізької області. Більшість яких, наразі тимчасово окуповані.

Фермерство у південних областях перетвориться на виживання, додає Гордієнко. «Ми перейдемо на формат землеробства «парування» — каже він. Це означає, що фермер зможе сіяти на 50% поля поки інші 50% будуть протягом року стоять «під паром» та накопичують вологу.

«Всі найгірші наслідки підриву дамби попереду». Forbes опитав херсонських аграріїв щодо збитків й скільки років піде на відновлення /Фото 1
Джерело нардеп Олексій Гончаренко у своєму Telegram-каналі

Херсонська область має посівні площі близько 1,4 млн гектар. Основна концентрація на лівому березі, розповідає Сергій Іващенко, в.о. виконавчого директора «Української зернової асоціації» (УЗА). «Лівий берег нижчий і лівобережжя більш постраждає, ніж правобережжя, — каже він. — Звісно, не знімаючи наслідків і з правого берега, де теж буде часткове підтоплення».

Наслідки для аграрної галузі наразі важко підбити, але на Херсонщині у рекордному сезоні 2021-2022 років виростили близько 4,5 млн тонн зернових і олійних культур. «Ця область також була лідером по виробництву ягідних, фруктових і овочевих культур, — каже Іващенко. — Цьогоріч ми навряд чи могли очікувати великий врожай, але очевидно, він буде погіршений у звʼязку з цими подіями».

«Нібулон», «Чумак», «Тігіпко»: хто з великих гравців постраждав

В УЗА також очікують, що підрив Каховської ГЕС спричинить проблеми з інфраструктурою, на Дніпрі були збудовані елеватори, і портові термінали. «Очевидно, теж буде все підтоплене. Наслідки ми зможемо оцінити пізніше», — каже Іващенко. В соцмережах вже поширюється відео підтоплених великого агрохолдингу «Нібулон».Крім елеваторів у «НІбулона» може постраждати судноплавство по Дніпру, каже Рибалко. «Через зміну рівня води оголяться пороги і баржі не зможуть проходити вище Каховки поки не відновиться робота ГЕС», — пояснює він.

На момент публікації пресслужба компанії не надала Forbes коментар.

Крім «НІбулона» постраждати можуть такі великі виробники томатів як «Чумак» (мав завод у Каховці) та «Інагро» (У 2020-му компанія посіла 9 місце в рейтингу найбільших переробників томатів у світі). У Каховці є потужності переробників олійних Cargill та «Каховка Протеїн Агро». Інші виробники не такі великі, але землі в більшості сконцентровані на Лівобережній частині Херсонщини. Наприклад, ТАС Агро (3 600 га), «Агро-Співдружність» та «Співдружність-Південь» (обробляють 20 000 га), Фрідом Фарм (18 000 га), «Долинське» (10 000 га) та інші.

Глобальні ринки вже відреагували на підрив — пшениця пішла вгору на 3%, повідомляє «Центр економічної стратегії». Але на думку аналітиків Центру, судити про наслідки для глобальної продовольчої безпеки рано: в Україні лише 20% зернових та зернобобових вирощувалося на території областей, що зазнають впливу.

«Всі найгірші наслідки сьогоднішнього вибуху попереду», — впевнений Рибалко.

https://forbes.ua

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту