Генеральний директор COFCO Agri Resources Ukraine Володимир Осадчук поспілкувався з LDaily про особливості українського аграрного бізнесу, інвестиційної привабливості України, плани розвитку вітчизняної інфраструктури і співпраці в рамках Європейської бізнес асоціації.
LDaily: Розкажіть, що таке COFCO Corporation.
В. Осадчук: Китайська зернова корпорація COFCO (China National Cereals, Oils and Foodstuffs Corporation) – один із найбільших виробників, переробників і трейдерів сільськогосподарської продукції зі штаб-квартирою в Пекіні. Корпорація також є одним із найбільших державних підприємств КНР. Вона заснована ще 1949 року та після кількох поглинань зараз володіє активами на понад $71,9 млрд. COFCO має представництва в більш ніж 140 країнах по всьому світу та глобальну торговельну мережу. Крім того – численні потужності для виробництва, зберігання й логістики сільгосппродукції, наприклад, потужності для зберігання зерна оцінюються в 31 млн тонн, а для переробки – 89,5 млн тонн на рік.
Про місце компанії красномовно говорить той факт, що COFCO нині поставляє зернову продукцію й олії для понад чверті населення планети.
LDaily: Скільки років компанія існує на ринку України?
В. Осадчук: На ринку України ми вже понад 10 років. До 2016 року працювали як компанія «Нобл Ресорсиз Україна», яка була частиною групи Noble Agri. Наприкінці 2015 року китайська корпорація COFCO придбала міжнародну аграрну компанію Noble Agri з активами в Україні. І в березні 2016 року на її основі корпорація COFCO перетворила «Нобл Ресорсиз Україна» на нове підприємство – COFCO Agri Resources Ukraine, що спеціалізується на переробці й реалізації сільськогосподарської продукції, переважно зернових і олійних, та її просуванні на міжнародні ринки.
LDaily: Чим Noble Agri займалася в Україні?
В. Осадчук: «Нобл Ресорсиз Україна» спеціалізувалася на заготівлі та зберіганні сировинних ресурсів – зернових і насіння соняшнику, а також виробництві соняшникової олії з подальшим експортом, переважно в Європу.
LDaily: Що змінилося, коли Noble Agri стала COFCO International?
В. Осадчук: Фактично змінилися тільки акціонери. COFCO успішно продовжила діяльність Noble в іще більших масштабах. Тобто займаємося глобальним постачанням сільгосппродукції, її переробкою, зберіганням, транспортуванням. Природно, це передбачає наявність і розвиток відповідних виробничих потужностей, підвищення мобільності інфраструктури навколо них.
LDaily: Скільки років ви очолюєте COFCO Agri Ukraine і чим для Вас особисто мотивовано саме «аграрний» вибір діяльності?
В. Осадчук: Я очолюю компанію вже понад п’ять років. Із 2013 по 2015 роки працював генеральним директором Noble Agri, з 2015 року – генеральний директор COFCO Agri Resources Ukraine.
Щодо мотивації вибору можу сказати наступне. Україна входить до п’ятірки найбільших виробників пшениці, володіє найбільшими запасами чорноземів у світі – близько половини її території, клімат сприяє стабільним урожаям багатьох культур. Водночас в аграрному секторі чимало невирішених завдань, і насамперед – це інфраструктура й логістика, які давно не відповідають вимогам часу. Крім того, відчувається брак сучасних переробних комплексів і сховищ з ефективним обладнанням.
Таке поле діяльності не могло залишити мене байдужим. Упоратися з цими завданнями – найкраща мотивація для мене, а також головна мета довіреної мені компанії.
LDaily: Які компанії в Україні входять у структуру COFCO International?
В. Осадчук: В Україні маємо сім компаній, які входять у структуру COFCO International. У першу чергу це COFCO Agri Resources Ukraine з центральним офісом в Києві, який займається трейдингом.
Далі, це ТОВ «Сателіт» – завод із переробки насіння соняшнику в місті Маріуполь потужністю 1500 тонн на добу, побудований компанією Noble Agri в 2011-2012 роках. До конфлікту в регіоні це підприємство переробляло насіння соняшнику, яке постачалося агрофірмами Донецької області. Але коли сільгоспземлі на схід і північний схід від Маріуполя зазнали окупації, заводу довелося шукати нових постачальників, конкуруючи з олієекстракційними заводами, розташованими в Дніпропетровській і Запорізькій областях.
Компанія має зерновий термінал із річним обсягом перевалки 2,5 мільйона тонн зернових культур – керує ним ТОВ «ДССК» у місті Миколаєві.
Також маємо чотири елеватори. Один – у селі Роздольне Старобешівського району Донецької області (ПрАТ «Каракубське хлібоприймальне підприємство»). На жаль, зараз він перебуває на окупованій території, у серпні 2016 року його було експропрійовано окупантами. Ще один елеватор в Херсонській і два – в Дніпропетровській областях.
LDaily: З якими проблемами компанії довелося зіткнутися за час роботи в Україні?
В. Осадчук: Так, нині, якщо брати наш бізнес, маємо певні непрості питання. Вони стосуються переважно логістики, інфраструктурного плану. Також є питання, які ми вирішуємо з низкою організацій, які займаються сертифікацією. Крім цього гострим залишається питання взаємодії з податковими та правоохоронними органами. Доводиться працювати в ситуації, коли поруч із лібералізацією законодавства, полегшенням ведення бізнесу в Україні все одно існують пережитки старого.
LDaily: Можете докладніше розповісти про взаємодію з податковими органами, які саме виникають складнощі?
В. Осадчук: Практично всі наші компанії, крім елеваторів, – належать до категорії великих платників податків. Усі вони створюють робочі місця і є сумлінними платниками податків, причому в дуже значних розмірах. І спочатку наші компанії мали проблеми з відшкодуванням ПДВ, суми яких не відшкодовувалися роками. Останнім часом ми спостерігаємо позитивні зрушення в цих питаннях. У цьому плані ми доволі тісно працюємо з ДФС для того, щоб вчасно відшкодовувалися суми ПДВ, які генерують від купівлі продукції, її переробки й реалізації на експорт.
Суперечливі питання у нас також виникають тоді, коли податкові органи намагаються перекласти на наші компанії відповідальність за українських товаровиробників. Ми, звичайно ж, доводимо свою правоту, але часто доводиться витрачати на це багато сил і часу. Складнощів сьогодні вистачає. Дуже хотілося б бачити спрощення правил ведення бізнесу, особливо для таких великих міжнародних інвесторів, як ми, які працюють виключно в рамках чинних норм і правил.
LDaily: Скільки людей у вас працює?
В. Осадчук: В Україні у нас працює всього 586 осіб, безпосередньо в нашому київському офісі працевлаштовано 69.
LDaily: Як у аграрної компанії у Вас, імовірно, виникають питання щодо земельної реформи.
В. Осадчук: Нас це стосується тільки побічно, бо ми – компанія, яка закуповує продукцію, вирощену українськими товаровиробниками. Ми, на жаль, не займаємося власноручним виробництвом сільськогосподарської продукції.
LDaily: Які плани на майбутнє має компанія?
В. Осадчук: Ми бачимо великі перспективи бізнесу тут і підтвердженням цьому є остання наша інвестиція в $75 млн, вкладена в новий термінал на базі причалів № 1 і 2 Миколаївського морського торгового порту. Термінал слугує для перевалки зернових і олійних культур, і керує ним уже згадане ТОВ «Дунайська суднохідно-стивідорна компанія» (ДССК). Ми будували його майже 16 місяців. Загальна ємність зберігання терміналу – 127 тис. тонн. Також його обладнано станціями для розвантаження автомобільного й залізничного транспорту. Ці станції дають змогу приймати до 15 тис. тонн продукції на добу. Йдеться про цілий комплекс – зерносушарка, зерноочистка, лабораторія для перевірки якості зерна й суднонавантажувальна машина. Перевалочна потужність цього терміналу – 2,5 млн тонн на рік.
Слід розуміти, що коли будується об’єкт такої потужності, то проектується й уся інфраструктура навколо нього. Тому для потреб нового комплексу побудовано автодороги й транспортні майданчики в порту Миколаєва.
Цей приклад безпосередньо стосується наших планів щодо країни. Як я сказав, є логістичні питання в Україні. В основному це залізниця, водний транспорт. Маємо інтерес у розвитку інфраструктури в країні для забезпечення наших потреб. Тому ми дивимося на внутрішню логістику, а також – на водну логістику. І нині активно працюємо в цьому напрямку.
У цьому наші плани продиктовано загальною стратегією групи – як основний постачальник зерна, соняшникової олії та продуктів харчування для чверті населення світу, COFCO International створює глобальну мережу забезпечення населення продуктами харчування.
LDaily: Ви належите до найкращих топ-менеджерів серед аграріїв. Поділіться, будь ласка, формулою успіху.
В. Осадчук: Насправді основне – це команда, бо все залежить від того колективу, який із тобою працює. Найголовніше – зарядити його на результат. І друге – це віддача команди для того, щоб разом досягати цього результату.
LDaily: Складно працювати в Україні великому бізнесу?
В. Осадчук: Є два моменти. Перший момент – ми захищеніші, бо є іноземною компанією. З другого боку, працювати в Україні не зовсім легко, бо щодня мінімум 40% часу доводиться приділяти вирішенню питань, що виникають з різними службами, різного роду державними органами. І ухвалювати рішення, реагувати щодо таких питань доводиться оперативно 24 години на добу тільки для того, щоб бізнес міг далі працювати, і на це витрачається надзвичайно багато часу.
На жаль, доволі часто чиновники трактують законодавство на власну користь, тобто як їм вигідно. Бізнес, своєю чергою, має тільки ті інструменти, які передбачені чинним законодавством, тому часто процес захисту своєї позиції й правоти у компаній забирає багато часу й зусиль. Ми мусимо доводити чиновникам прописні істини, гарантовані Конституцією України права, передбачені чинним законодавством норми і правила. Доводиться повертати їх у рамки закону, який повинен працювати для бізнесу і на благо країни, а не для чиновника. У цьому і є основна складність України для іноземного інвестора.
LDaily: Коли компанія заходила в Україну, якими критеріями вибору керувалася?
В. Осадчук: Україна, як аграрна країна, дуже цікава для бізнесу. Якщо подивитися тенденції останніх 20 років, то виробництво збільшилося майже втричі, і потенціал в Україні є ще вищий. Найцікавіше, що сільське господарство – це, напевно, одна з індустрій, яка має найбільший прогрес розвитку.
Якщо й далі відбуватиметься лібералізація ринку землі, що дасть змогу товаровиробникам розвиватися, то Україна матиме дуже великий потенціал у цьому.
LDaily: Держава якимось чином підтримує сільське господарство?
В. Осадчук: Ми нормально співпрацюємо з державою. До цього, я думаю, одним із поштовхів у розвитку сільського господарства, холдингів чи великих товаровиробників, а також середніх товаровиробників було пільгове оподаткування сільського господарства, що дало йому змогу стати на ноги.
Нині ж під різними іншими законами великі агрохолдинги намагаються забезпечити для себе преференції у формі субвенцій чи субсидій, або ж обмежити експорт певних культур, щоб активізувати розвиток переробки в Україні. Це непогано. Але ми – демократична країна, працюємо на вільному ринку, тому дозволяти комусь приховано отримувати з бюджету, в який ми всі як громадяни платимо податки, преференцію для розвитку якогось одного бізнесу – неприйнятно.
LDaily: Україна – інвестиційно приваблива країна?
В. Осадчук: Зважаючи на рейтинг Doing Business, Україна поволеньки рухається вгору – ми вже не останні, але ще й не перші. Тому тут можна сказати, що для нас іще багато чого треба зробити, як державі, щоб бути попереду. Проте COFCO входить у топ-20 зовнішніх інвесторів нашої країни, тобто Україна для нас однозначно інвестиційно приваблива. Але й Україна повинна, своєю чергою, працювати над тим, щоб такі компанії як COFCO залишалися в країні та продовжували інвестувати. Адже за тим, як COFCO працює в Україні і з якими проблемами стикається, спостерігають інші великі інвестори з усього світу.
LDaily: Що саме слід зробити державі для поліпшення інвестиційної привабливості країни?
В. Осадчук: Було правильне гасло після Революції гідності про те, щоб лібералізувати бізнес та прибрати всі перепони, які його притлумлювали. Нині ж спостерігаються певні спроби – ми говоримо про аграрну індустрію – повернути ті перепони. Це неприйнятно. І взагалі, держава повинна бути націлена на лібералізацію бізнесу як такого.
А бізнес водночас повинен працювати в межах закону. Закон повинні трактувати й шанувати всі однаково. Не має бути різних тлумачень закону: бізнес по-одному, держава або чиновники – по-іншому. Крім цього
держава, чиновники повинні слухати бізнес: що йому необхідно і де він має проблеми, а не намагатися грати його коштом у свої політичні ігри.
Такі компанії як COFCO є флагманами для України, стратегічними інвесторами. Тому діалог з такого рівня компаніями повинен вестися на найвищому рівні. Україні доведеться навчитися слухати й чути іноземних інвесторів, якщо вона хоче збільшити потік інвестицій.
LDaily: Як давно COFCO Agri Resources Ukraine входить у Європейську бізнес асоціацію і що це дає корпорації?
В. Осадчук: У Європейську бізнес асоціацію ми входимо вже 10 років, ще з часів Noble Agri, тобто з моменту приходу компанії на ринок України.
Для корпорації це в першу чергу захист прав, комунікація між компаніями-членами Асоціації. І в разі якихось негативних впливів чиновників чи законопроектів, які можуть зашкодити бізнесу, це – консолідована позиція. Тобто не індивідуальна, кожного окремо, а консолідована позиція членів Європейської бізнес асоціації для захисту бізнесу в Україні.
LDaily: Виходить, Ви співпрацюєте зі своїми конкурентами?
В. Осадчук: Так, адже вирішуються питання, важливіші конкурентних відносин чи суперництва. В даному випадку ми консолідуємося, щоб розвивати бізнес, а не знищувати його. І Європейська бізнес асоціація – унікальна платформа, що дає змогу виступити одним блоком на захист прав бізнесу.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua