Незважаючи на те, що українські аграрії збирають прогнозовані врожаї пшениці, ціна на хліб може дещо зрости.
Цього року Україна збирає гарні врожаї, незважаючи на примхи природи, яка на початку літа спопеляла землю палючим сонцем, а у липні зарядила потужними дощами з градом і підтопленнями.
Хороші врожаї овочів влітку дозволили зберігати ціни на приблизно одному рівні. Водночас навряд чи так само відбудеться і з хлібом. Незважаючи на те, що українські аграрії збирають прогнозовані врожаї пшениці, ціна на хліб може дещо зрости, адже на неї впливає багато інших факторів, вважають аграрні експерти.
ЯКІСНА ПШЕНИЦЯ
У Мінагрополітики звітують про активний збір врожаю усіх зернових і навіть збільшили прогноз на 2018 рік – з 60 млн тонн до 63,1 млн тонн. У разі виконання позитивних прогнозів Міністерства, загальний врожай зернових складатиме на 1,1 млн тонн більше, ніж минулого року.
Окремо врожай пшениці складає 24,2 млн тонн, з яких 60% – продовольчі класи (попередній прогноз – 24 млн тонн, з яких 13 млн тон, тобто 55% – продовольчої), повідомили ТСН.ua у Мінагрополітики.
Це дещо менше врожаю минулого року, проте побоюватися дефіциту немає причин, адже обсяги зібраного врожаю все одно значно перевищують рівень внутрішнього попиту – так що лишається і на експорт.
Важливим фактором характеристики врожаю є його якість, яка визначається співвідношенням фуражної пшениці до продовольчої, яка йде на виробництво муки і, відповідно, хліба. Останньої має бути більше.
Частково аграрні експерти погоджуються з даними міністерства, проте деякі гравці ринку налаштовані більш скептично, вказуючи на те, що продовольчої пшениці було зібрано менше, ніж прогнозувалося.
“Погода цього року дещо негативно вплинула на урожай пшениці. В період жнив майже по всій території України йшли дощі. Зерно пшениці, до того повне і крупне, після дощів темнішало і втрачало свою якість. В результаті маємо більше половини урожаю пшениці фуражної”, – зауважив директор з агровиробництва групи компаній “Укрлендфармінг” Віктор Спаський, додавши, що показники зібраного ними врожаю менші за прогнози, але не критичні.
Співвідношення у врожаї між продовольчою та фуражною пшеницею, а відповідно і якість врожаю, суттєво коливається залежно від регіону. Так, за даними “Укрлендфармінгу”, у Північному, Східному і Північно-Східному регіонах продовольча пшениця складала 65-70% врожаю, в Центральному регіоні та в Південних регіонах 50%, в західних областях 15-20%.
Своєю чергою фірмі AgroGeneration, незважаючи на загальне зниження врожайності пшениці, вдалося зібрати більше продовольчої пшениці порівняно і з планом, і з 2017 роком.
Таким чином, ситуація загалом по Україні може вирівнятися, і дефіциту хліба на внутрішньому ринку не буде.
ЦІНИ НА ПШЕНИЦЮ У СВІТІ ЗРОСТАЮТЬ. ЧИ ЧЕКАТИ АГРАРІЯМ НАДПРИБУТКИ?
Ще 10 серпня Мінагрополітики і зернотрейдери підписали меморандум, який передбачає, що експорт пшениці поки що обмежать 16 млн тонн – по 8 млн тонн продовольчої і фуражної пшениці. Ці цифри можуть переглянути наприкінці вересня, після завершення жнив.
Подібні меморандуми вже традиційно підписують протягом останніх восьми років. Проте цього разу це зробили раніше з метою “забезпечення внутрішнього ринку та стабільність цін на ключові продовольчі товари”, зауважив заступник міністра Максим Мартинюк.
Зокрема, цього року через неврожаї в основних країнах-постачальниках збіжжя ціни на зовнішніх ринках на пшеницю зростають, що підвищує маржинальність експорту з України.
“Це (підписання меморандуму, – ред.) з одного боку гарантує стабільність цін на внутрішньому ринку на продовольчу пшеницю (з її кількістю проблеми немає), а з іншого – дозволить компаніям-трейдерам планувати свою діяльність без ризиків для себе та для статусу України як надійного торговельного партнера”, – наголошував Мартинюк ще перед підписанням меморандуму.
Проте зараз, за результатами перебігу збору врожаю, аналітики AgroGeneration заспокоюють, що Україна виробила достатньо продовольчого зерна і для потреб країни, і для експорту.
А завдяки тому, що ціни на пшеницю на світовому ринку зросли, в країну може прийти більше валютної виручки.
“Цього сезону нашим аграріям пощастило – ціни вищі за торішні на 20-25%. Можна продати навіть пшеницю більш низької якості за цінами вищими, ніж були минулого сезону на високоякісну пшеницю. Тому ми очікуємо навіть збільшення доларових надходжень в країну цього сезону”, – зауважив президент Української зернової асоціації (УЗА) Микола Горбачьов.
Експерт висловив сподівання, що зростання маржинальності української пшениці дозволить більше інвестувати в інфраструктуру та поліпшити логістику.
Своєю чергою учасники аграрного ринку нагадують, що вартість виробництва також зростає.
“Особливо зростають витрати на паливно-мастильні матеріали. Ціни на засоби із живлення та захисту рослин також повзуть вгору. Зокрема, ціни на азотні мінеральні добрива зросли від 3 до 20%, на складні добрива на 16-29%”, – сказав директор з агровиробництва “Укрлендфармінг” Віктор Спаський.
Таким чином, в середньому заробіток на зерновому бізнесі залишиться стабільним.
ЧИ ЗРОСТЕ ЦІНА НА ХЛІБ
У Міністерстві наполягають, що українцям не варто побоюватись спекулятивної ціни на хліб.
“Пропозиція продовольчої пшениці нового врожаю в рази перевищує потребу внутрішнього ринку в цій культурі. Крім того, державні оператори формують резерви, достатні для погашення можливих спекулятивних цінових коливань на борошно”, – зауважили у Мінагрополітики.
Тим не менш незначне подорожчання все ж буде, вважають агроексперти.
“У структурі ціни на хліб пшениця займає близько 25%, тому підвищення цін на пшеницю на 20% може спровокувати зростання цін на хліб не більше, ніж на 5%”, – вважає президент УЗА Микола Горбачьов.
Водночас підвищити ціну можуть інші вагомі чинники, оскільки більшу частину собівартості виробництва хліба (60%) генерують витрати на збут і паливо, загальновиробничі й адміністративні витрати, зокрема підвищення заробітних плат. Також вплинути може й інфляція.
ЧИ ОЧІКУВАТИ АГРАРНИХ РЕКОРДІВ
Якщо для пшениці літня погода була не надто сприятливою, то на кукурудзу і соняшник вона вплинула більш ніж позитивно.
“Погодні умови позитивно вплинули на урожай кукурудзи – ми очікуємо показники на 10-15% вище запланованих. При цьому вологість до збирання може бути меншою на 1,5-2%, що дасть можливість зекономити на сушінні кукурудзи. Також маємо гарний урожай соняшника, тільки почався обмолот, а вже у деяких регіонах маємо до 3 тонн на гектар”, – повідомив директор з агровиробництва “Укрлендфармінг” Віктор Спаський.
Своєю чергою президент УЗА Микола Горбачьов дає і зовсім райдужний прогноз на врожай кукурудзи.
“Цього сезону всі культури виглядають дуже добре, але от кукурудза – відмінно. Ми очікуємо врожай кукурудзи на рівні 30-32 млн тон, що стане рекордом для України”, – сказав експерт.
Крім того, у Мінагрополітики повідомили про гарні очікування від врожаїв пізніх овочевих культур: “Виробництво овочів 2018 року очікується на рівні 9,3 млн тонн, що в повній мірі забезпечить внутрішні потреби країни”.
Про те, чи здійсняться прогнози на рекордний врожай кукурудзи, стане відомо трохи згодом. А поки що, судячи з коментарів аграріїв, Україна збирає гарні врожаї усіх культур, посіви озимих культур також стартували вчасно і за гарних погодних умов, тому дефіциту продовольства та відповідного впливу на ціни очікувати не варто.
Ольга Скичко Більше
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua