Нещодавно ЄС надав Україні 600 млн євро макрофінансової допомоги, також очікуємо $750 млн чергового траншу МВФ. Звісно, для України вкрай важлива співпраця з ЄС та МВФ, проте таку суму валютних надходжень для країни може забезпечити зерновий сектор без жодних зовнішніх зобов’язань.
Новий інструмент для українського зернового ринку – банківська гарантія для форвардних контрактів на ризик зростання ціни – дав би змогу зерновій галузі згенерувати рівнозначну суму валютної виручки за рахунок трансформації українського ринку зерна з дисконтного в преміальний.
Президент УЗА Микола Горбачьов на Forbes.ua
Українські аграрії забезпечили близько 45% валютної виручки України в 2020 році від загального експорту $49,2 млрд. Цього року завдяки рекордному врожаю зернових та олійних та вищим цінам цей показник зросте – за оцінками УЗА, лише експорт зерна принесе в країну понад $20 млрд.
Зараз українське зерно традиційно торгується з дисконтом до $10 на тонні в порівнянні з таким самим зерном з інших чорноморських країн. Проблема у відсутності довіри та браку надійності українських постачальників для іноземних покупців. Через таку репутацію вітчизняного ринку імпортери вимушено закладають у ціну покупки українського зерна ризик штрафних санкцій через невиконання зовнішньоторговельних контрактів.
Структурно виробництво зерна в Україні виглядає так: 75% – малі та середні фермери, 25% – великі компанії та агрохолдинги. Дрібні й невеликі виробники не завжди відповідають міжнародним стандартам торгівлі, комплаєнс процедурам, їх складно перевірити на надійність, також вони не завжди дбають про бізнес-репутацію чи прозорість бізнесу.
Яскравий приклад. Минулого сезону 2020/2021 на репутацію та надійність українського виробника негативно вплинули масові дефолти за форвардами через серйозне зростання ціни на ринку. Восени на момент постачання зерна ціни на кукурудзу зросли на $60–70 за тонну в порівнянні з цінами, укладеними форвардами на початку сезону. Недобросовісні постачальники заради отримання разового прибутку вирішили не виконувати укладені контракти. За оцінками аналітиків УЗА, близько 30% форвардних контрактів від загального обсягу не були виконані.
Це призвело до великих збитків на всьому ланцюжку експорту зерна та втрати довіри до постачальників. Саме такі ситуації і призводять до того, що українське зерно торгується з дисконтом у порівнянні із зерном сусідніх країн, а український ринок вважається дисконтним.
Виправити цю ситуацію може механізм банківської гарантії для форвардних контрактів, яка би нівелювала ризики невиконання контрактів через зростання цін. Від впровадження цього механізму виграють усі. В першу чергу, вітчизняний ринок отримає справедливу преміальну ціну від міжнародних імпортерів. Малі та середні виробники стануть першокласними постачальниками та отримають справедливу ринкову ціну від трейдера – до $7 і більше за тонну, яку платять надійним постачальникам, наприклад, агрохолдингам. Окрім того, виробник зможе укладати прямі контракти з експортером без посередників, що також збільшує дохід виробника. Покупці завдяки банківській гарантії будуть убезпечені від збитків через можливе невиконання контрактів постачальником. Україна отримає додаткову валютну виручку та доходи бюджету через вищу ціну на українське зерно. Загалом зерновий ринок стане набагато прозорішим і цивілізованішим.
Рисунок. Оцінка УЗА обсягу та структури торгівлі зерном в 2021/2022 МР.
Прості розрахунки показують, що у разі експорту зернових у 70 млн т у поточному році Україна могла би отримати до $700 млн доходу за цей же обсяг зерна лише за рахунок преміальності ринку. Обсяги доходу продовжили би зростати, разом із збільшенням виробництва зерна в середньостроковій перспективі. Якщо в цьому році Україна може отримати врожай близько 110 млн т зернових та олійних культур, то до 2026 року очікуваний врожай зросте до 118 млн т. Для порівняння, за останні 20 років ми збільшили виробництво зерна в 2,5 раза, а експорт зріс взагалі в сім разів.
Як працюватиме банківська гарантія для форвардних контрактів на зерновому ринку
Виробник-постачальник зерна з огляду на собівартість виробництва і ринкову ситуацію вирішує укласти форвардний контракт. Продавши за цим контрактом 20–30% майбутнього врожаю, він гарантуватиме собі відповідний дохід. Обговоривши це з покупцем, вони приходять до згоди, що за наявності банківської гарантії на ризик зростання ціни покупець пропонує йому вищу ціну за зерно – до $7/т. Наприклад, покупець погодився купити у фермера 4000 т зерна по ціні $200 за умови, що буде банківська гарантія з лімітом на $200 000, яка забезпечить покриття зростання ціни на $50/т. У цьому випадку в покупця зникає ризик невиконання форвардного контракту постачальником, тому він готовий запропонувати премію – вищу ціну, яку платять безризиковим першокласним постачальникам.
Банківська гарантія є безумовною, і єдиним її бенефіціаром є покупець. Якщо ціна на зерно на ринку зростає, наприклад на ті ж $50/т, і виробник вирішує не виконувати контракт та продати зерно за вищою ціною комусь іншому, то банк на вимогу покупця виплачує покупцю суму ліміту гарантії. В цьому випадку покупець, щоб виконати власні зобов’язання, купує необхідний обсяг зерна на спотовому ринку за новою ціною. Таким чином, він убезпечує себе від збитків у випадку невиконання виробником своїх зобов’язань. Якщо ж постачання товару відбулося за обумовленою ціною на певну дату, то форвардний контракт виконано і банківська гарантія анулюється. В цьому випадку всі сторони задоволені. Україна перестає бути ризиковою країною, гарантуючи світові виконання міжнародних контрактів та постачання обумовленого обсягу зерна.
За підрахунками, за видачу та обслуговування банківської гарантії, банк отримуватиме від виробника до $1 з тонни. Наразі розглядається перекладання цих витрат на покупця, аби дрібні виробники не несли додаткових затрат.
Механізм банківської гарантії для форвардів на ринку зерна нещодавно було презентовано для банківської спільноти, він отримав її схвалення. Окрім того, ідею та впровадження такого інструменту підтримали міністр агрополітики та продовольства Роман Лещенко, представники ЄБРР в Україні та Міжнародної фінансової корпорації, які готові долучитися до процесу впровадження інструменту.
На сьогодні вже розроблено: типову банківську гарантію для форвардів, гарантійний лист від банку на виділення виробнику ліміту, типові умови для форвардного контракта з банківською гарантією на ризик зростання ціни. Надалі, за підтримки Мінагрополітики, а також ЄБРР та IFC, заплановано інформкампанію про новий та важливий інструмент для всіх учасників українського ринку зерна. Також механізм буде презентовано на міжнародному рівні в ЄС та США, адже в інших країнах не існує такого інструменту.
Ці кроки – початок процесу трансформації українського зернового ринку з дисконтного в преміальний зі зрозумілими правилами гри, що наблизить аграрну галузь України до кращих світових стандартів.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua