Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови третьої декади вересня 2021 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Вторгнення арктичного повітря із півночі Європи та вплив потужного антициклону із північного сходу у третій декаді вересня обумовили прохолодну, часом холодну для кінця вересня погоду. У найхолодніші дні середньодобові температури повітря були на 4-7°С нижчими від норми, у більшості областей спостерігалися заморозки на поверхні ґрунту, висоті травостою, місцями у північних та східних областях – у повітрі.

Ефективні дощі (норма та більше норми) відзначалися лише у північних, північно-східних та в окремих районах центральних областей із переміщенням холодного атмосферного фронту в середині декади, в окремих районах цих областей спостерігалися зливи у супроводі поривчастого вітру. На решті території опадів випало значно менше норми.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 17 до 71 години, що на 13-43 години менше середніх багаторічних значень.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря у Закарпатській, Львівській та Івано-Франківській областях виявилася близькою до норми, на решті території країни – на 1,6-3,7°С нижчою від неї і становила плюс 8,6-12,9°С.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 17-21°С, у Львівській, Закарпатській, Вінницькій, Дніпропетровській, Херсонській, Миколаївській та Одеській областях – до плюс 22-26°С.

У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася у східних, Сумській, Чернігівській та Київській областях до 0°С – мінус 3°С, на решті території – до плюс 1-4°С (рис.1).

Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі охолоджувалася у західних (за винятком Хмельницької), Житомирській, Одеській та Миколаївській областях до плюс 1-3°С, на решті території – до 0°С – мінус 2°С, у Луганській області – до мінус 4-5°С. У найтепліші дні вона нагрівалася від плюс 26°С на півночі до плюс 48°С на півдні країни.

У східних, Сумській, багатьох районах центральних, Київської, окремих районах західних (за винятком Волинської), Чернігівської, Житомирської, Запорізької, Херсонської та Одеської областей упродовж 1-3 днів відмічалися заморозки на поверхні ґрунту та висоті 2 см інтенсивністю до мінус 1-5°С, у повітрі – до мінус 3°С.

Опади. Впродовж 1-6 днів по всій території країни відмічалися опади різної кількості.

У Луганській, Донецькій, Дніпропетровській, Миколаївській, Одеській, Чернівецькій та Львівській областях середня обласна кількість опадів склала 31-47% декадної норми (5-8 мм), у Запорізькій, Херсонській, Харківській, Черкаській, Вінницькій, Київській та Тернопільській областях – 56-79% норми (9-15 мм). У Сумській, Полтавській, Кіровоградській та Хмельницькій областях кількість опадів за декаду була близькою до норми (13-19 мм).

Найбільша кількість опадів за декаду відмічалася у Чернігівській, Житомирській та Рівненській областях – 129-141% норми (22-24 мм), найменша – у Закарпатській та Івано-Франківській областях – 4-5 мм (21-31% декадної норми) (рис. 2).

Добовий максимум опадів в окремих районах Житомирської, Київської, Чернігівської, Кіровоградської та Харківської областей досягав 17 – 29 мм (1,0-1,6 декадні норми).

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 10°С на півночі до плюс 17°С на півдні країни.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 62% на півдні до 90% на півночі країни. В окремих районах Одеської, Херсонської, Донецької та Дніпропетровської областей упродовж 1 дня у денні години відмічалося її зниження до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-2 днів у більшості районів західних, Луганської, окремих районах Житомирської, Київської, Дніпропетровської, Харківської, Запорізької та Херсонської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с.

Коротка характеристика метеорологічних умов вересня 2021 року

Середня місячна середня обласна температура повітря у Волинській, Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській, Закарпатській та Чернівецькій областях виявилася близької до норми, на решті території країни – на 1,1-2,1°С нижчою від неї і становила від плюс 11,6°С на півночі до плюс 16,1°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 26-31°С, у Миколаївській, Одеській та Херсонській областях упродовж 1-2 днів максимальна температура повітря досягала та перевищувала плюс 30°С.

У найпрохолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася у східних, північних та Львівській областях до 0°С – мінус 2°С, у Луганській області – до мінус 3°С, на решті території – до плюс 1-4°С.

В окремих районах північних, Рівненської, Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської, Чернівецької, Черкаської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Луганської та Харківської областей було досягнуто або на 1-2°С перевершено абсолютний мінімум температури повітря першої декади вересня за період спостережень з 1951 р.

Середня обласна вереснева кількість опадів у Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Черкаській, Київській, Хмельницькій, Чернівецькій, Закарпатській та Волинській областях становила 51-80% норми (24-49 мм), у східних, Полтавській, Кіровоградській, Житомирській, Рівненській та Тернопільській областях місячна кількість опадів була близькою до норми (39-64 мм). У Сумській, Чернігівській та Львівській областях у вересні кількість опадів становила від 132 до 154% норми (70-95 мм).

Найменше опадів за місяць відмічалася у Вінницькій, Івано-Франківській – 31-49% норми (18-37 мм) та Одеській областях – лише 11 мм, або 24% норми.

На метеостанціях Гадяч Полтавської області та Броди Львівської області, де сумарна кількість опадів у другій декаді склала відповідно 72 мм та 148 мм, було на 13-47 мм відповідно перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду вересня за період спостережень з 1961 року.

Добова кількість опадів (18.09.2021) на метеостанціях Яворів та Броди Львівської області, Гадяч Полтавської області склала 45, 109, 47 мм відповідно і на 6, 62, 4 мм відповідно перевищила добовий максимум опадів у вересні за всі роки спостережень.

На метеостанції Волноваха Донецької області 19.09.2021 за добу випало 50 мм, було на 6 мм перевищено добовий максимум опадів у вересні за весь період спостережень.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Упродовж декади тривала сівба озимини. На більшій частині території країни на вже засіяних озимими культурами площах спостерігалося задовільне та оптимальне зволоження – 21-40 мм продуктивної вологи в орному шарі ґрунту. У деяких районах північних, західних та центральних областей зволоження ґрунту залишалось надмірним – 41-55 мм. Незадовільне зволоження ґрунту зберігалося на більшості площ Херсонської, багатьох площах Миколаївської, Запорізької, Донецької та Луганської областей – 6-10 мм продуктивної вологи. В Одеській області ґрунтовою засухою охоплена більша частина території.

Прохолодна погода стримувала достигання пізніх культур, проте оптимальне зволоження ґрунту та помірні температури повітря створювали задовільні умови для утворення сходів та початкового розвитку озимих культур. Заморозки були несприятливі для викопаних, але невкритих коренеплодів. Переважання похмурої погоди стримувало накопичення цукрів у коренеплодах та плодах.

Теплозабезпечення

Станом на 30 вересня сума ефективних температур повітря вище +5°С, що накопичилася з початку вересня, була близькою або на 35-50°С нижчою середніх багаторічних показників і у розрізі агрокліматичних зон України відповідала таким показникам:

Таблиця 1

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур*

Вище +5 0С

Середня багаторічна за період

1986-2015 рр.

2021 р.

Степ

295-365

255-330

Лісостеп

245-290

200-250

Полісся

245-255

195-245

* Для нормального розвитку озимих культур необхідна сума ефективних температур 200-300°С вище +5 0С від сходів до припинення вегетації

Ріст, розвиток та вологозабезпечення сільськогосподарських культур

Озимина. На рано засіяних площах відмічалося проростання зерна, утворення сходів, місцями у Запорізькій та Сумській областях – утворення вузлових коренів та кущіння.

Станом на 30 вересня (зразки ґрунту від 28.09.2021 року) запаси продуктивної вологи у 0-20 см шарі ґрунту під озимими культурами та на полях, призначених під їх сівбу, на більшості площ південних, окремих площах Донецької та Луганської областей були незадовільними (менше 10 мм продуктивної вологи). У багатьох районах Одеської, місцями у Запорізькій областях орний шар ґрунту був зовсім сухий.

На окремих площах східних, Одеської, Миколаївської, Запорізької, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Дніпропетровської та Івано-Франківської областей вологозапаси орного шару ґрунту оцінювалися як недостатні (11-20 мм продуктивної вологи).

На решті площ відмічалося достатнє та оптимальне для періоду сівби та сходів зволоження 0-20 см шару ґрунту (21-30 мм і більше продуктивної вологи)(рис.3).

В озимого ріпаку відмічалися сходи та утворення листової розетки, Стан рослин, що зійшли, добрий та задовільний.

Кукурудза. Тривало збирання урожаю.

Соняшник. Упродовж декади тривало збирання насіння.

Цукрові буряки. Завершувалося збирання урожаю цукрових буряків.

Зернобобові культури. У сої впродовж декади відмічався 2-й етап достигання бобів, тривало збирання урожаю. Маса 1000 зерен становила 123-220 г.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) відмічалося відростання отави після укосів та початок росту стебла.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту