Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови третьої декади вересня 2020 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У третій декаді вересня в Україні відбулася зміна погодних умов. Після тривалого бездощів’я південно-західний циклон, центр якого знаходився над Україною, в останні дні місяця обумовив значні дощі по всій території країни, які тривали і на початку жовтня. Суттєвих опадів не було лише у східних областях, у Луганській області було зовсім сухо.

За температурним режимом декада була надзвичайно теплою для кінця вересня – у найтепліші дні першої половини декади добова температура перевищувала норму на 6-11°С. За відхиленням середньої декадної температури від норми остання декада вересня виявилася однією із найтепліших за останні 30 років, а вересень в цілому виявився одним із найтепліших за весь період спостережень.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 41 до 85 годин, що близько або на 10-20 годин більше середніх багаторічних значень, у більшості західних областей – на 14-29 годин менше середніх багаторічних значень.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря у більшості областей виявилася на 3,6-4,8°С, у Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Львівській та Тернопільській областях – на 1,8-3,5°С вищою за норму і становила плюс 14,0-18,6°С.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 27-30°С.

У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася у східних, Запорізькій, Сумській, Чернігівській, Київській та Черкаській областях до 0°С – мінус 1°С, у Луганській області – до -2, -4°С, на решті території – до плюс 1-6°С (рис.1).

Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі охолоджувалася у східних, Сумській, Запорізькій та Київській областях до мінус 1-4°С, на решті території – до 0°С – плюс 5°С. У найтепліші дні вона нагрівалася до плюс 41-51°С.

У східних, центральних (за винятком Вінницької), північних (за винятком Житомирської), Запорізькій, Івано-Франківській та Львівській областях упродовж 1-5 днів відзначалися заморозки на поверхні ґрунту, висоті 2 см та у повітрі.

Опади. Впродовж 1-3, у західних областях – 4-7, днів майже на всій території країни відзначалися опади різної кількості.

У Донецькій, Харківській областях середня обласна кількість опадів склала 33-44% декадної норми (5-7 мм), у Луганській області опадів не було зовсім. У Сумській та Чернігівські й областях декадна кількість опадів була близькою та дещо меншою від норми (9-14 мм). У Запорізькій, Дніпропетровській, Полтавській, Київській, Житомирській, Волинській та Одеській областях кількість опадів становила 121-200% (17-34 мм). На решті території країни кількість опадів склала 220 – 425% норми (22-55 мм), у Львівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях – 494-656% декадної норми (79-90 мм) (рис.2).

У багатьох пунктах Львівської, Тернопільської, окремих пунктах Івано-Франківської, Херсонської та Кіровоградської областей кількість опадів на 1 – 30 мм, у Кам’янці-Бузькій (Львівської обл.), Бережанах (Тернопільської обл.) на 32-42 мм відповідно перевищила найбільшу кількість опадів третьої декади вересня за період спостережень з 1961 року.

Добовий максимум опадів у багатьох районах Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Тернопільської, Хмельницької, Вінницької, Кіровоградської, окремих районах Чернівецької, Рівненської, Одеської, Черкаської, Полтавської, Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської та Запорізької областей становив від 25 до 60 мм (1,0-5,0 декадні норми). У Великій Олександрівці (Херсонської обл.) 30 вересня добова кількість опадів склала 84 мм або 2,5 місячні норми.

В окремих пунктах Івано-Франківської, Тернопільської та Херсонської областей було на 2-23 мм перевищено добовий максимум опадів у вересні за весь період спостережень.

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 14°С на півночі до плюс 22°С на півдні країни.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 40% на сході до 86% на заході країни. У більшості областей, за винятком Закарпатської, Івано-Франківської та Волинської, упродовж 1-6 днів у денні години відзначалося її зниження до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-4 днів у більшості областей (за винятком Закарпатської, Івано-Франківської та Волинської), відзначалося посилення швидкості вітру до 15-22 м/с.

Коротка характеристика метеорологічних умов вересня 2020 року

Середня місячна середня обласна температура повітря у західних областях (за винятком Чернівецької), виявилася на 1,9-3,2°С, на решті території країни – на 3,5-4,2°С, вищою за норму і становила плюс 15,3-20,6°С.

В окремих районах Хмельницької, Чернівецької, Вінницької, Житомирської, Черкаської, Київської та Чернігівської областей було досягнуто або на 0,1-0,5°С перевищено найвищу середню місячну температуру повітря за вересень за період спостережень з 1961 року.

Максимальна температура повітря підвищувалася у західних, Житомирській та Сумській областях до плюс 29-34°С, на решті території до плюс 35-38°С. На всій території країни (за винятком Волинської та Івано-Франківської) упродовж 1-7, у південних – 8-11, днів максимальна температура повітря досягала та перевищувала плюс 30°С.

У більшості районів Харківської, Полтавської, Дніпропетровської Херсонської, Миколаївської, окремих районах Запорізької, Черкаської та Сумської областей було досягнуто або на 1°С перевищено максимальну температуру вересня за період спостережень з 1951 року.

У найпрохолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася у східних, Запорізькій, Сумській, Чернігівській, Київській та Черкаській областях до 0°С – мінус 2°С, у Луганській області – до мінус 4°С, на решті території – до плюс 1-6°С.

Середня обласна вереснева кількість опадів у Донецькій та Харківській областях становила 11-27% норми (5-10 мм), у Луганській області опадів не було зовсім. У Закарпатській, Житомирській, Вінницькій, Київській, Черкаській та Миколаївській областях місячна кількість опадів була близькою до норми (33-72 мм). У Запорізькій, Дніпропетровській, Полтавській, Сумській, Чернігівській та Одеській областях у вересні кількість опадів становила від 49 до 71% норми (22-30 мм). У Волинській, Львівській, Хмельницькій, Тернопільській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Кіровоградській та Херсонській областях кількість опадів становила 135-195% норми (56-119 мм).

У Стрілковому Херсонської обл. 6 вересня 2020 року добовий максимум опадів становив 158 мм, що на 67 мм більше максимального добового значення за вересень за весь період спостережень.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Із зміною синоптичних процесів змінилися умови для сівби та розвитку озимих культур. Значні дощі в останні дні вересня та на початку жовтня припинили тривалу повітряно-ґрунтову посуху. Незадовільне зволоження ґрунту під засіяними озимими культурами та площах, призначених для їх сівби, залишалося лише у східних областях, де кількість опадів була недостатньою для припинення посухи. На значних площах цих областей (Харківська, Донецька, Луганська) орний шар ґрунту залишався сухим зовсім, умови для закінчення сівби та осінньої вегетації озимих культур залишалися несприятливими, сходи утворювалися із затримкою та зріджені.

Одночасно, у багатьох районах західних, південних та центральних областей, де за період 24 вересня – 2 жовтня кількість опадів досягла 50-130 мм (1-2,5 місячні норми) спостерігалося перезволоження верхніх шарів ґрунту, що заважало продовженню сівби озимини та збиранню пізніх культур.

Теплозабезпечення

Станом на 30 вересня суми ефективних температур повітря вище +5°С, що накопичилися з початку вересня, перевищували середні багаторічні показники на 65-110°С і за агрокліматичними зонами становили (табл.).

Агрокліматичні зони

Сума ефективних температур

Вище +5 С*

 

середня багаторічна за період

1986-2015 рр.

2020 р.

Степ

295-365

380-470

Лісостеп

245-290

335-400

Полісся

245-255

310-345

* Для нормального розвитку озимих культур необхідна сума ефективних температур 200-300°С вище +5С від сходів до припинення вегетації

Для порівняння взято період 1986-2015 рр., який наразі використовується в УкрГМЦ

Ріст, розвиток та вологозабезпечення сільськогосподарських культур

Озимина. Тривала масова сівба озимих культур, на раніше засіяних площах відмічалося проростання зерна та утворення сходів.

На багатьох площах Харківської, Луганської, окремих площах Запорізької та Дніпропетровської областей зерно озимої пшениці через дефіцит опадів не проростало упродовж 10-23 днів.

Станом на 30 вересня (зразки ґрунту від 28.09.2020 року) запаси продуктивної вологи у 0-20 см шарі ґрунту під озимими культурами та на полях, призначених під їх сівбу, на більшості площ південних, центральних, окремих площах північних областей були незадовільними (менше 10 мм продуктивної вологи). У східних, Миколаївській, на окремих площах Одеської, Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської, Кіровоградської та Черкаської областей орний шар ґрунту був зовсім сухий.

У Рівненській, на багатьох площах північних, окремих площах центральних, Одеської та Херсонської областей вологозапаси орного шару ґрунту оцінювалися як недостатні (11-20 мм продуктивної вологи).

Оптимальне для періоду сівби та сходів зволоження 0-20 см шару ґрунту відзначалося на більшості площ західних, окремих площах Вінницької, Житомирської, Київської та Херсонської областей (рис.3). У період 28 вересня – 2 жовтня відбулося значне покращення зволоження ґрунту.

В озимого ріпаку відмічалися сходи та утворення листової розетки, місцями ще тривала сівба. Стан рослин, що зійшли, переважно добрий.

Кукурудза. Тривало масове збирання урожаю.

Соняшник. Упродовж декади завершувалося збирання насіння.

Цукрові буряки. Тривало збирання урожаю цукрових буряків. Середня маса одного кореню становила від 150 до 490 г.

Зернобобові культури. У сої впродовж декади відмічався 2-й етап достигання бобів, тривало збирання урожаю. Маса 1000 зерен становила 128-220 г.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) відзначалися сталювання, відростання отави після укосів, початок росту стебла та цвітіння.

https://www.apk-inform.com

 

 

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту