Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови третьої декади січня 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У третій декаді січня в Україні спостерігалася мінлива погода. Перші дні декади відзначилися аномальним теплом, із середніми добовими температурами повітря на 4-8°С вищими за норму. Надалі, з переміщенням через територію України малоактивних циклонів та атмосферних фронтів, відбулося зниження середніх добових температур, вони дещо наблизилися до норми, проте перевищували її на всій території країни.

Упродовж декади тривав суттєвий дефіцит опадів, лише в деяких районах західних областей їх кількість досягла декадної норми. На решті території опадів було обмаль. Такий же розподіл опадів спостерігався і за січень у цілому, коли в більшості південних та центральних областей сумарно кількість опадів не перевищила 15-30%, у південних та східних – 40-60%, у західних – 90-150% норми.

Стійкого снігового покриву упродовж декади майже не було, в останній день січня він був незначної висоти (1-4 см) у західній частині країни та деяких районах південних і східних областей.

Температура. Середня обласна температура повітря за декаду виявилася на 2,2-3,0°С, у західних, Вінницькій, Житомирській та Чернігівській областях – на 3,2-4,1°С вищою за норму і становила від мінус 3,2°С в Харківській області до плюс 1,5°С на Закарпатті.

Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 3-7°С, у східних, Миколаївській, Херсонській, Дніпропетровській, Полтавській та Сумській областях – до мінус 8-10°С.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 4-8°С, у південних (за винятком Запорізької), Вінницькій, Хмельницькій, Чернівецькій та Закарпатській областях – до плюс 9-13°С, в окремих районах Миколаївської та Херсонської областей – до плюс 14°С (рис. 1).

В окремих районах Миколаївської та Закарпатської областей було досягнуто або на 1°С перевищено абсолютний максимум температури повітря третьої декади січня за період спостережень з 1951 р.

Поверхня ґрунту або снігу охолоджувалась у східних, Сумській, Дніпропетровській, Миколаївській, Одеській та Львівській областях до мінус 10-14°С, на решті території – до мінус 5-9°С, у Чернівецькій, Рівненській та Волинській областях – до мінус 3-4°С.

У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 4-10°С, у Закарпатській, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях – до плюс 18-21°С.

Рис. 1. Температура повітря за третю декаду січня 2023 року по території України, °С

Незначні опади впродовж 1-5 днів відмічалися у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу переважно в західній половині країни.

У Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Одеській областях декадна кількість опадів була близькою до норми (11-15 мм). У Тернопільській, Чернівецькій та Закарпатській областях вона становила 57-60% від норми (6-13 мм), на решті території кількість опадів за декаду була незначною –1-6 мм (рис. 2).

Добовий максимум опадів у південних районах Одеської, в окремих районах Волинської областей досягав 14-21 мм (1,0-1,5 декадної норми).

Рис. 2. Кількість опадів за третю декаду січня 2023 року по території України, % до норми

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила 74-92%.

Сніговий покрив. Станом на 31 січня снігу на полях не було або висота його не перевищувала 1-4 см. На півдні Одеської області та в горах Карпат висота снігового покриву становила 7-11 см, на високогір’ї Карпат – від 17 до 42 см.

Глибина промерзання ґрунту . У кінці декади в південних, західних, Вінницькій, Житомирській, окремих районах Дніпропетровської, Кіровоградської, Київської та Чернігівської областей ґрунт був талий або його промерзання не перевищувало 1-9 см. На решті території країни глибина промерзання ґрунту становила від 10 до 30 см, у більшості районів Харківської, окремих районах Донецької, Полтавської, Сумської та Чернігівської областей – 31-41 см.

Вітер. Упродовж 1-2 днів в окремих районах Одеської, Дніпропетровської, Харківської та Івано-Франківської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-19 м/с.

Коротка характеристика метеорологічних умов січня 2023 року

У січні середньообласна місячна температура повітря виявилася в східних, Херсонській, Дніпропетровській, Полтавській та Сумській областях на 1,9-2,5°С, на решті території країни – на 3,2-4,8°С, у Закарпатській області – на 6,0°С вищою за норму і становила від мінус 2,7°С на сході до плюс 4,5°С на заході країни.

В Івано-Франківській, Чернівецькій, у багатьох районах Львівської, в окремих районах Тернопільської та Одеської областей було досягнуто або на 0,2-1,1°С, в Закарпатській області – на 1,7-2,0°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря першої декади січня за період спостережень з 1961 року.

В окремих районах Закарпатської області було на 0,8-1,0°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря другої декади січня за період спостережень з 1961 року.

На метеостанціях Закарпаття було на 1,3-1,8°С перевищено найвищу середню місячну температуру повітря січня за період спостережень з 1961 року.

Максимальна температура повітря в січні на переважній частині території країни підвищувалася до плюс 15-19°С, в північних (за винятком Житомирської), східних, Полтавській та Запорізькій областях – до плюс 10-14°С.

Майже на всій території країни (за винятком окремих районів південних та центральних областей) було досягнуто або на 1-5°С перевищено абсолютний максимум температури повітря першої декади січня за період спостережень з 1951 р.

У більшості областей, за винятком Житомирської, Рівненської та Волинської, було досягнуто або на 1-3°С, в окремих районах Одеської, Херсонської, Кіровоградської та Дніпропетровської областей – на 4-6°С перевищено абсолютний максимум температури повітря другої декади січня за період спостережень з 1951 р.

В окремих районах Миколаївської та Закарпатської областей було досягнуто або на 1°С перевищено абсолютний максимум температури повітря третьої декади січня за період спостережень з 1951 р.

Майже на всій території країни (за винятком окремих районів південних та Дніпропетровської областей) було досягнуто або на 1-4°С перевищено абсолютний максимум температури повітря січня за період спостережень з 1951 р.

Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до мінус 10-14°С, в східних, Полтавській, Дніпропетровській та Чернігівській областях – до мінус 16-21°С, в Сумській – до мінус 24-25°С, в західних областях – до мінус 4-7°С.

В окремих районах Одеської, Івано-Франківської, Тернопільської та Волинської областей було досягнуто, на Закарпатті – на 1-4°С перевищено найвищу мінімальну температуру повітря другої декади січня за період спостережень з 1951 року.

Кількість опадів за січень у Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях становила від 128 до 157% місячної норми (від 37 до 92 мм). У Рівненській, Житомирській, Хмельницькій та Тернопільській областях кількість опадів за місяць була близькою до норми (23-30 мм). У решті областей січнева кількість опадів склала 35-60% норми (13-21 мм), у Черкаській, Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях – 15-27% місячної норми (5-10 мм).

На окремих метеостанціях Львівської та Закарпатської областей, де за декаду випало від 39 мм до 86 мм, було на 1-26 мм відповідно перевищено максимальну кількість опадів за другу декаду січня за період спостережень з 1961 р.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

У третій декаді січня озимі культури знаходилися в стані зимового спокою.

Найнижча температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур (3 см) та багаторічних трав становила від мінус 1°С до мінус 6°С, в північних районах Харківської області – мінус 7-10°С, що значно вище критичних температур вимерзання.

Розрахункова критична температура вимерзання становила: озимої пшениці у фазі утворення сходів 3-го листка – мінус 12-14°С, у фазі кущіння – мінус 15-17°С, озимого жита – мінус 16-17°С, озимого ячменю та озимого ріпаку – мінус 9-12°С.

За результатами відрощування гілок плодових культур, яке було проведено метеостанціями після зниження мінімальної температури повітря в першій декаді січня до мінус 20-25°С в північних та східних областях, виявлено пошкодження морозами квіткових (1-8%) та листкових (3-11%) бруньок плодових культур від загальної кількості зразків у Сумській та Харківській областях.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту