У третій декаді січня в Україні спостерігалася нестійка погода з опадами різної інтенсивності у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу. На більшій частині території було тепліше звичайного.
З переміщенням через територію України серії циклонів та їхніх улоговин у багатьох областях спостерігалися сильні вітри, хуртовини, ожеледь та ожеледиця. В останні дні декади надходження на територію України західних теплих повітряних мас обумовило інтенсивну відлигу.
Середня обласна температура повітря за декаду в південних, Дніпропетровській, Донецькій та Закарпатській областях виявилася близькою до норми, на решті території країни – на 1,5-2,3°С вищою за нею і становила від -1,3°С у західних до -4,6°С у східних областях.
Мінімальна температура повітря знижувалася до -10-15°С, у Луганській, Запорізькій, Сумській, Тернопільській, Чернівецькій, Івано-Франківській, Львівській та Закарпатській областях – до -16-21°С.
Максимальна температура повітря підвищувалася до +2-7°С, у Чернівецькій, Вінницькій та Одеській областях – до +8-9°С (рис. 1).
Поверхня ґрунту або снігу охолоджувалася у більшості областей до -17-24°С, у Закарпатській – до -28°С. У Чернівецькій та Полтавській областях мінімальна температура на поверхні ґрунту або снігу знижувалася до -11-12°С.
У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася від 0° до +1-8°С, у Чернівецькій, Херсонській, Запорізькій та Одеській областях – до +11-16°С.
Опади впродовж декади відзначалися у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу на всій території країни.
У Житомирській, Рівненській, Волинській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій та Вінницькій областях кількість опадів становила від 145 до 187% декадної норми (16-28 мм), у Чернівецькій, Миколаївській, Кіровоградській, Черкаській, Полтавській, Харківській, Херсонській та Луганській областях вона становила 54-80% норми, або 7-13 мм.
У Закарпатській, Івано-Франківській, Київській, Чернігівській, Сумській, Донецькій, Запорізькій областях декадна кількість опадів була близькою до норми (10-26 мм).
Найменша кількість опадів відзначалася в Одеській та Дніпропетровській областях – 43-50% декадної норми, або 5-8 мм (рис. 2).
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 67% на крайньому півдні до 91% на півночі.
Станом на 31 січня у східних, Закарпатській, Полтавській, на багатьох площах північних, Хмельницької, Вінницької, в окремих районах Кіровоградської, Черкаської, Дніпропетровської, Запорізької, Тернопільської, Рівненської, Волинської та Львівської областей висота снігу становила від 6 до 22 см, на високогір’ї Карпат – 25-57 см, на М Пожежевська (Івано-Франківської обл.) – до 130 см. На решті території снігу не було або висота його не перевищувала 1-5 см.
У кінці декади на більшій частині території країни глибина промерзання ґрунту переважно становила від 11 до 30 см, в окремих районах Луганської, Харківської, Полтавської, Сумської, Чернігівської, Київської та Кіровоградської областей – 32-45 см. У Чернівецькій, Закарпатській, на багатьох площах Львівської, Івано-Франківської, в окремих районах Донецької, Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Хмельницької та Волинської областей промерзання не перевищувало 1-10 см, місцями на Закарпатті та Львівщині ґрунт був талим.
Упродовж 1-6 днів у багатьох районах, за винятком Закарпатської, Чернігівської, Сумської, Полтавської, Харківської, Донецької та Запорізької областей, відзначалося посилення швидкості вітру до 15- 19 м/с, у західних областях – до 21-24 м/с.
У січні середньообласна місячна температура повітря виявилася вищою за норму на 1,2-2,7°С, у Закарпатській області – близькою до норми і становила 0° – мінус 1,6°С, у східних, Дніпропетровській, Полтавській, Сумській та Чернігівській областях – мінус 2,1-3,5°С, у крайніх північно-східних районах – до мінус 4,2°С.
Максимальна температура повітря у січні на переважній частині території країни підвищувалася до +11-16°С, у східних, Дніпропетровській, Полтавській, Сумській, Чернігівській, Волинській та Рівненській областях – до +5-10°С.
У першій декаді січня в окремих районах Київської, Вінницької, Житомирської, Чернігівської, Тернопільської, Івано-Франківської та Чернівецької областей було досягнуто або на 1-1,5°С перевершено абсолютний максимум температури повітря за період спостережень із 1951 р.
Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до -15-20°С, у Сумській, Чернігівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях – до -21-23°С.
Кількість опадів за січень у північних, Хмельницькій, Рівненській, Тернопільській, Львівській, Закарпатській та Волинській областях становила від 133 до 181% місячної норми (від 44 до 71 мм). У південних, Дніпропетровській, Кіровоградській та Чернівецькій областях січнева кількість опадів склала 40-63% норми (14-27 мм). У решті областей кількість опадів за місяць була близькою до норми.
У першій декаді січня на метеостанціях Дружба (Сумська обл.), де випало 48 мм, та Семенівка (Чернігівська обл.), де випало 42 мм, на 2-5 мм відповідно було перевищено найбільшу кількість опадів за період спостережень 1961-2021 рр.
У третій декаді січня озимі культури знаходилися у стані зимового спокою.
За спостереженнями агрометеорологів, на багатьох площах Полтавської, в окремих районах Чернігівської областей упродовж двох, Сумської – трьох декад відзначалося залягання притертої до ґрунту льодяної кірки товщиною від 2 до 15 мм, місцями у Сумській області – до 21 мм, ступінь розповсюдження кірки становив від 10 до 90% площі поля.
Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур (3 см) у третій декаді січня становила від 0° до -8°С, що значно вище за критичні температури вимерзання.
Розрахункова критична температура вимерзання становила: озимої пшениці у фазі утворення сходів – третього листка – мінус 11-13°С, у фазі кущіння – мінус 14-16°С; озимого жита – мінус 14-17°С; озимого ячменю та озимого ріпаку – мінус 9-13°С.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua