Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови третьої декади лютого 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У третій декаді в Україні переважала тепліша за звичайну для кінця лютого погода. Проте спостерігалися значні коливання середніх добових температур повітря – від на 2-5°С (на заході та півдні на 4-12°С) вищих за норму в найтепліші дні, до холодних днів із температурами на 1-5°С нижчими від норми.

З переміщенням циклону та холодного атмосферного фронту із заходу на схід у середині декади спостерігалося спочатку винесення тепла, після нього суттєве похолодання з опадами у вигляді снігу, мокрого снігу, дощу. Переміщення атмосферного фронту та циклону супроводжувалося сильним вітром.

Сніговий покрив переважно незначної висоти в кінці місяця спостерігався лише в окремих районах західних, центральних та східних областей.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря в більшості областей виявилася на 1,2-3,0°С, в Одеській та Херсонській областях – на 3,1-3,8°С вищою за норму, в Сумській області – близькою до неї і становила від мінус 2,2°С в Сумській області до плюс 4,9°С на Одещині. На півдні Одеської області середня декадна температура досягала 6,3-7,5°С тепла.

Мінімальна температура повітря в Чернігівській, Київській, Полтавській, Дніпропетровській, Харківській та Донецькій областях знижувалася до мінус 10-15°С, в Сумській області – до мінус 18°С, на решті території країни – до мінус 3-9°С.

У більшості областей у найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 11-15°С, в Одеській та Вінницькій областях – до плюс 16-19°С, у Сумській, Чернігівській, Рівненській, Волинській, Полтавській, Харківській та Запорізькій областях – до плюс 6-10 °С (рис.1).

Поверхня ґрунту або снігу в більшості областей охолоджувалась до мінус 9-16°С, в Сумській та Чернігівській областях – до мінус 18-23°С, в Запорізькій, Одеській, Чернівецькій, Івано-Франківській, Львівській, Закарпатській, Волинській, Житомирській та Черкаській областях – до мінус 2-7°С.

У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 11-16°С, в Закарпатській, Хмельницькій, Вінницькій, Кіровоградській, Херсонській та Миколаївській областях – до плюс 17-21°С, на Одещині – до плюс 28°С, в Полтавській, Сумській, Харківській та Чернігівській областях – до плюс 6-10°С.

Рис. 1. Температура повітря за третю декаду лютого 2023 року по території України, оС

Опади відмічалися на більшій частині території країни впродовж 1-6 днів.

У більшості областей декадна кількість опадів становила 122-190% від норми (11-19 мм), у Миколаївській, Донецькій, Сумській, Хмельницькій, Львівській та Рівненській областях вона виявилася близькою до норми (8-14 мм), у Херсонській та Закарпатській областях – 56-75% декадної норми (5-12 мм).

Найбільше опадів за декаду відмічалося в Кіровоградській та Чернівецькій областях – 225-233% декадної норми, або 18-21 мм, найменше – в Одеській області – 44% декадної норми, або 4 мм, у південних районах Одеської області було зовсім сухо (рис. 2).

Добовий максимум опадів в окремих пунктах спостережень Харківської, Чернівецької та Львівської областей становив 15-18 мм (1-2 декадні норми).

Рис. 2. Кількість опадів за третю декаду лютого 2023 року по території України, % до норми

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 72% на півдні до 86% на півночі країни.

Сніговий покрив. Станом на 28 лютого снігу на полях не було або його висота не перевищувала 1-5 см, місцями у Вінницькій, Чернівецькій, Тернопільській та Івано-Франківській областях – 6-11 см. На високогір’ї Карпат висота снігу становила від 40 до 114 см.

Глибина промерзання ґрунту. У кінці лютого на більшості території ґрунт був талий або глибина його промерзання не перевищувала 1-5 см, місцями у Волинській та Житомирській областях – 6-9 см. У Чернігівській, Сумській, Полтавській, Харківській та Донецькій областях глибина промерзання ґрунту становила від 12 до 48 см, на багатьох площах спостерігався мерзлий прошарок на глибині від 9 до 36 см.

Вітер. Упродовж 1-3 днів по всій території країни відмічалося посилення швидкості вітру до 15-25 м/с.

Коротка характеристика метеорологічних умов лютого 2023 року

Середня місячна середньообласна температура повітря в лютому виявилася на 1,3-2,2°С вищою за норму і становила від мінус 2,4°С на Сумщині до плюс 1,6-1,8°С на Закарпатті та Одещині.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 11-15°С, в Одеській та Вінницькій областях – до плюс 16-19°С, у Сумській, Чернігівській, Рівненській, Волинській, Полтавській, Харківській та Запорізькій областях – до плюс 6-10°С.

Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалася до мінус 15-20°С, у південних (за винятком Одеської), Донецькій, Кіровоградській, Черкаській, Рівненській та Волинській областях – до мінус 10-14°С.

Кількість опадів у більшості областей виявилася близькою до місячної норми (27-41 мм), у Чернівецькій, Тернопільській, Івано-Франківській та Львівській областях – 121-139% місячної норми (41-56 мм). В Одеській, Миколаївській та Херсонській областях спостерігався дефіцит опадів, їх кількість становила лише 36-50% норми (від 10 до 15 мм).

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

На більшій частині території країни озимі культури впродовж декади ще знаходилися в стані неглибокого зимового спокою, лише в південних районах Одеської області, де спостерігалися найвищі температури повітря та ґрунту, було відмічено відростання свіжої зелені.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав становила плюс 2- мінус 4°С, місцями на Харківщині, Сумщині та Чернігівщині – мінус 5-6°С, що значно вище критичної температури вимерзання.

Розрахункова критична температура вимерзання озимого жита становила мінус 13-15°С; озимої пшениці у фазі сходів – 3-го листка – мінус 8-12°С, у фазі кущіння -12-15; озимого ячменю та ріпаку – мінус 9-11°С.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту