Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови третьої декади листопада 2022 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Упродовж останньої декади осені 2022 р. в Україні спостерігалися неоднорідні по території та у часі погодні умови, відмічалися значні коливання температури повітря, як упродовж декади, так і по території. У західній частині країни та північних областях в середньому за декаду було прохолодніше, ніж за кліматичною нормою, у більшості центральних та південних областей – тепліше. Найвищі відхилення температури повітря від норми відмічені у Херсонській, Запорізькій та прилеглих районах центральних областей. Загалом погодні умови були типовими для кінця осені – спостерігалися густі тумани, ожеледь, ожеледиця, сніг, дощі з мокрим снігом, просто дощі, мряка та неодноразове утворення і руйнування снігового покриву у північно-західній частині країни. Ґрунт ще залишався талим. Було хмарно, майже без сонячного сяйва.

Декадна кількість опадів в основному значно перевищила нормуза винятком Закарпаття та Прикарпаття.

Температура. Середня обласна температура повітря за декаду виявилася у північних (за винятком Житомирської), Черкаській, Вінницькій, Одеській, Хмельницькій, Тернопільській, Чернівецькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях близькою до норми, у Житомирській, Рівненській, Волинській та Львівській областях – на 1,3-1,7°С нижчою від неї, на решті території – на 1,3-3,7°С вищою за норму і становила від мінус 1,0°С на північному заході до плюс 6,6°С на півдні країни.

У найтепліші дні максимальна температура повітря у північних (за винятком Сумської), Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській, Рівненській та Волинській областях підвищувалася до плюс 1-5°С, у Сумській, Івано-Франківській, Львівській та Закарпатській областях – до плюс 6-9°С, на решті території – до плюс 12-18°С.

У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 1-5°С, у Харківській, Сумській, Рівненській, Тернопільській та Закарпатській областях – до мінус 6-8°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі охолоджувалася до мінус 2-6°С, у Київській, Житомирській та Хмельницькій областях – до мінус 7-9°С. У найтепліші дні вона нагрівалася до плюс 3-9°С, у південних, східних, Кіровоградській, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Львівській та Закарпатській областях – до плюс 11-20°С.

Рис. 1. Температура повітря за третю декаду листопада 2022 року по території України, оС

Опади у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу різної кількості та інтенсивності спостерігалися упродовж 1-8 днів по всій території країни.

Середня обласна їх кількість у більшості областей становила від 121 до 193% декадної норми (від 14 до 29 мм), у Донецькій, Черкаській, Вінницькій та Чернігівській областях – від 218 до 250% декадної норми (33-37 мм). У Волинській, Львівській, Рівненській та Запорізькій областях кількість опадів за декаду була близькою до норми – 11-15 мм.

Найбільша кількість опадів за декаду відмічалася у Київській області – 273% декадної норми (41 мм), найменша – на Закарпатті – 32% декадної норми (6 мм) (рис. 2).

Рис. 2. Кількість опадів за третю декаду листопада 2022 року по території України, % до норми

Добовий максимум опадів в окремих районах східних, Кіровоградської, Черкаської, Вінницької, Київської та Миколаївської областей становив 15-24 мм (1,0-1,7 декадної норми).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 81 до 98%.

Сніговий покрив станом на 30 листопада спостерігався у більшості районів північних, Рівненської, Хмельницької, окремих районах Черкаської, Вінницької, Тернопільської та Волинської областей висотою від 1 до 9 см, місцями на Київщині та Житомирщині – 10-28 см, на високогір’ї Карпат – 26-41 см.

Глибина промерзання ґрунту . У кінці третьої декади листопада у Сумській, Полтавській, у багатьох районах Харківської, Черкаської, окремих районах Донецької, Дніпропетровської, Кіровоградської, Київської, Чернігівської, Житомирської та Івано-Франківської областей ґрунт промерз до 1-7 см, місцями на Харківщині – до 11 см. На решті території країни ґрунт був талий.

Вітер. Упродовж 1-2 днів в окремих районах Херсонської, Запорізької та Харківської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15- 18 м/с.

Коротка характеристика метеорологічних умов листопада 2022 року

Середня місячна середня обласна температура повітря у більшості областей виявилася близькою до норми, у Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Дніпропетровській областях – на 1,1-1,5°С вищою за неї і становила від плюс 1,5°С на північному сході до плюс 7,1°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 14-18°С, у Закарпатській, Тернопільській, Одеській та Миколаївській областях – до плюс 19-22°С, в Івано-Франківській та Львівській областях – до плюс 24°С.

Мінімальна температура повітря на переважній частині території країни знижувалася до мінус 3-7°С, у Київській, Житомирській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській, Рівненській, Волинській та Закарпатській областях – до мінус 8-12°С.

Середня обласна місячна кількість опадів у більшості областей склала 127-170% місячної норми (47-79 мм), у Черкаській, Київській, Вінницькій та Кіровоградській областях – 171-221% норми (72-84 мм). У Херсонській, Одеській, Сумській, Рівненській, Волинській та Львівській областях кількість опадів за листопад була близькою до місячної норми (32-46 мм). Найменше опадів за місяць відмічалася на Закарпатті – 55% норми або 36 мм.

На метеостанціях Миронівка (Київська обл.), Канів (Черкаська обл.) та Гайворон (Кіровоградська область), де за місяць випало 93, 100 та 99 мм опадів, на 9, 22 та 9 мм відповідно було перевищено найбільшу кількість опадів за листопад за період спостережень з 1961 р.

На більшості метеостанцій Дніпропетровської, Харківської областей, на метеостанціях Гайворон (Кіровоградської області) та у Запоріжжі, де за декаду випало від 54 до 75 мм, було на 6-26 мм перевищено максимальну кількість опадів за другу декаду листопада за період спостережень з 1961 р.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

За даними спостережень агрометеорологів, озимі культури остаточно перейшли у фазу зимового спокою, лише у крайніх південних областях та південних районах центральних областей температурний режим ще сприяв повільній вегетації рослин. Місцями навіть відбулася фазова зміна. Небезпечних для перезимівлі явищ не спостерігалося.

У найхолодніші дні мінімальна температура ґрунту на глибині вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав місцями у східних, північних, Дніпропетровській, Полтавській, Вінницькій, Івано-Франківській, Рівненській та Волинській областях знижувалася до мінус 1-3°С, на решті території країни – до 0 – плюс 2°С.

За визначенням агрометеорологів після проведення осіннього обстеження, густота посівів сформувалася у межах 250-510 рослин на 1 м2, загальна кількість стебел на 1 м2 становила від 570 до 1000, кущистість сформувалася у межах 1,6-2,8 стебля на одній рослині. Висота рослин на фазу кущіння становила від 10 до 24 см.

За розрахунками агрометеорологів у кінці третьої декади листопада зашкодити посівам могли б температури ґрунту на глибині 3 см нижче:

для озимої пшениці у фазі сходів – мінус 12-13°С, 3-го листка та кущіння – мінус 14-15°С.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту