Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови третьої декади липня 2021 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У третій декаді липня в Україні спостерігалася неоднорідна погода – початок декади був помірно теплим, надалі переважала спекотна погода. Середня декадна температура повітря у більшості областей виявилася близькою до норми, у західних, північних, більшості районів центральних областей – вищою за норму.

З переміщенням серії активних атмосферних фронтів на початку та у другій половині декади, ефективні дощі пройшли у багатьох районах центральних, південних та південно-східних областей, в окремих районах кількість опадів досягала критерію небезпечного метеорологічного явища. При цьому в окремих районах було зовсім сухо.

Майже на всій території країни спостерігалися локальні небезпечні метеорологічні явища – сильні зливи, град та шквали, які призводили до пошкодження с.-г. посівів, дерев та будівель Місцями відмічалися збитки від надмірних дощів.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 93 до 143 годин, що у більшості областей близько або на 11-27 годин більше норми. Лише в окремих районах південного сходу тривалість сонячного сяйва виявилася меншою від середніх показників.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря у більшості областей виявилася близькою до норми, у Луганській, Київській, Житомирській, Рівненській, Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях – на 1,1-1,5°С вищою за неї і становила від плюс 20,9°С на заході до плюс 24,9°С у південних областях.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до плюс 32-35°С, в Одеській, Миколаївській, Херсонській, Дніпропетровській та Луганській областях – до плюс 36-37°С. Упродовж 3-6 днів, у південних, східних, Кіровоградській, Дніпропетровській, Полтавській, Київській та Закарпатській областях – 7-9 днів, вона перевищувала позначку + 30°С.

В окремих районах південних, Дніпропетровської, Харківської та Луганської областей упродовж 1-3 днів максимальна температура повітря досягала або перевищувала позначку плюс 35°С.

Мінімальна температура повітря у найпрохолодніші ночі знижувалася до плюс 8-12°С, у Чернівецькій та Херсонській областях – до плюс 14°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту вночі часом охолоджувалася до плюс 8-13°С, у найтепліші дні вона нагрівалася до плюс 49 – 70°С.

Опади різної інтенсивності (від слабких і помірних до сильних злив, подекуди із шквалами та грозами) спостерігалися впродовж 1-5 днів у багатьох районах країни.

В Одеській, Черкаській, Вінницькій, Чернігівській, Хмельницькій та Чернівецькій областях середня обласна їх кількість за декаду становила 124-161% норми (21-53 мм), у Донецькій, Луганській, Сумській, Волинській та Івано-Франківській областях кількість опадів була близькою до норми (17-42 мм). У Харківській, Полтавській, Кіровоградській, Миколаївській, Київській, Житомирській, Рівненській, Львівській та Тернопільській областях середня кількість опадів по області становила 32-79% норми (10-25 мм).

Найбільша кількість опадів за декаду відзначалася у Дніпропетровській, Херсонській та Запорізькій областях – 238-294% декадної норми (39-47 мм), найменша – на Закарпатті, лише 2 мм, або 6% норми (рис. 2).

На метеостанціях Бердянськ Запорізької області було досягнуто, Лошкарівка Дніпропетровської області – на 4 мм перевищено найбільшу кількості опадів за третю декаду липня за період спостережень 1961-2020 рр.

Добовий максимум опадів в окремих пунктах південних, східних, Дніпропетровської, Черкаської, Вінницької, Київської, Сумської, Хмельницької, та Чернівецької областей становив від 30 до 54 мм (1-3 декадні норми), на метеостанціях Ботієве та Бердянськ Запорізької області – 91-127 мм або 2-3 місячних норм.

Добова кількість опадів на метеостанціях Велика Олександрівка Херсонської області (21.07.2021), Ботієве та Бердянськ Запорізької області(23.07.2021) склала 60, 91 мм та 127 мм відповідно і на 2-3 мм та 57 мм відповідно перевищила добовий максимуму опадів у липні за всі роки спостережень.

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила плюс 22-30°С. Упродовж 7-10 днів на всій території країни в один із строків спостережень вона підвищувалася до плюс 25°С і вище.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 55 до 74%, упродовж 1-6 днів на більшій частині території країни, за винятком Чернігівської, Житомирської, Черкаської, Вінницької, західних (окрім Львівської, Рівненської та Волинської) областей відмічалося її зниження до 30%.

Вітер. У більшості областей (за винятком Сумської та Закарпатської) упродовж 1-3 днів відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, на метеостанціях Покровськ (Донецька обл.), Сватове (Луганська обл.), Богодухів (Харківська обл.), Дніпро, Дубно (Рівненська обл.) та Чернівці – до 21-27 м/с.

Коротка характеристика метеорологічних умов липня 2021 року

Середня місячна температура повітря у липні становила від плюс 21,3°С на заході до плюс 25,3°С на півдні країни, що у південних, Дніпропетровській та Донецькій областях на 1,1-2,0°С, на решті території країни – на 2,1-3,4°С вище за норму.

У багатьох районах західних, Житомирської, Вінницької, Черкаської, Харківської, Запорізької, Донецької, в окремих районах Полтавської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Херсонської, Одеської та Сумської областей було досягнуто або на 0,1-1,3°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря другої декади липня за період спостережень з 1961 року.

У багатьох районах західних, Житомирської, в окремих районах Вінницької, Черкаської та Київської областей було досягнуто або на 0,1-1,3°С перевищено найвищу середню місячну температуру повітря липня за період спостережень з 1961 року.

Абсолютний максимум температури повітря у липні становив плюс 33-37°С, у Запорізькій, Донецькій та Луганській областях – плюс 38-39°С.

Кількість днів із температурами вище +30°С за липень становила від 10 до 18, у південних, центральних (за винятком Черкаської), східних, Київській, Сумській та Закарпатській – від 20 до 26днів.

Упродовж 1-9 днів у більшості районів південних, східних, Дніпропетровської, місцями у північних, Вінницькій, Рівненській, Волинській, Львівській та Закарпатській максимальна температура вдень досягала плюс 35-39°С.

В окремих районах Сумської, Житомирської, Рівненської, Львівської, Запорізької, Херсонської та Донецької областей було досягнуто абсолютного максимуму температури повітря другої декади липня за період спостережень із 1951 року.

Мінімальна температура повітря у найпрохолодніші ночі липня знижувалася до плюс 8-12°С, у Херсонській та Чернівецькій областях – до плюс 14°С.

Для більшості районів Львівської, Житомирської, Донецької, окремих районів південних, Волинської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Закарпатської, Київської, Чернігівської, Сумської, Полтавської, Черкаської, Вінницької та Харківської областей це була найвища мінімальна (нічна) температура повітря другої декади липня за період спостережень з 1951 року.

Розподіл опадів за рахунок великої кількості сильних локальних злив був вкрай нерівномірним, як по території країни, так і в межах окремих областей та районів.

Середня обласна кількість опадів за липень у більшості областей була меншою за норму і склала переважно від 33 до 68 мм (53-80% норми), у Волинській, Закарпатській, Чернівецькій, Тернопільській, Хмельницькій, Київській, Черкаській та Кіровоградській областях місячна кількість опадів була близькою до норми і становила 52-115 мм.

Найбільша кількість опадів за місяць зафіксовано у південних, Дніпропетровській та Донецькій областях – 125-229% місячної норми або 64-103 мм.

На метеостанціях Роздільна (Одеська область) було досягнуто, Світязь (Волинська область) та Маріуполь (Донецька область) на 22- 41 мм відповідно було перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду липня за період спостережень 1961-2020 рр.

На метеостанціях Роздільна, Затишшя (Одеська область) та Бердянськ (Запорізька область) було на 10, 14 та 22 мм відповідно було перевищено найбільшу місячну кількість опадів за липень за період спостережень 1961-2020 рр.

Добова кількість опадів (05.07.2021) на метеостанції Роздільна Одеської області склала 80 мм і на 12 мм перевищила добовий максимуму опадів у липні за всі роки спостережень.

На метеостанції Дружба Сумської області, де за добу (16.07.2021) випало 75 мм, було на 5 мм перевищено добовий максимум опадів у липні за весь період спостережень.

На метеостанціях Роздільна, (Одеська область) було досягнуто, Світязь (Волинська область) та Маріуполь (Донецька область) на 22- 41 мм відповідно було перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду липня за період спостережень 1961-2020 рр.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Погодні умови декади в цілому були задовільними для росту, розвитку та формування врожаю пізніх сільськогосподарських культур. Інтенсивне накопичення ефективного тепла обумовило випередження фазового розвитку пізніх с.-г. культур. Зокрема, у кукурудзи на півтора-два тижні раніше середніх багаторічних показників відмічалося цвітіння волоті та качанів, на півдні та сході спостерігалася молочна, місцями воскова стиглість зерна. У соняшника місцями раніше звичайного відмічалася технічна стиглість насіння, у картоплі – на тиждень-півтора раніше звичайних строків розпочалося в’янення бадилля, у льону – достигання насіння.

Внаслідок вкрай нерівномірного випадіння дощів зволоження ґрунту покращилося лише в районах випадіння ефективних опадів і переважно верхніх шарів. В цілому зволоження ґрунту було надзвичайно строкатим – від оптимального для даного періоду вегетації до повного висихання метрової товщі ґрунту в районах, де тривалий час ефективних дощів не було.

У західних областях переважали сприятливі умови (достаток тепла і ґрунтової вологи) для формування врожаю пізніх культур – для росту і цвітіння соняшника, цвітіння волоті та формування зерна кукурудзи, формування бобів сої. Проте через часті дощі сприятливі умови для збирання урожаю складалися лише в окремі дні.

У східних та центральних областях агрометеорологічні умови для росту та розвитку с.-г. культур складалися переважно малосприятливі через високі денні температури та стрімке погіршення вологозабезпечення.

Теплозабезпечення

Станом на 31 липня суми ефективних температур повітря перевищили середні багаторічні показники: вище +10 С – на 25-140°С, вище +15 С – на 60-160°С. У розрізі агрокліматичних зон України суми ефективних температур відповідали таким показникам (табл.1).

Таблиця 1

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

вище +10°С

вище +15°С

 

Середня багаторічна за період

1986-2015 рр.

 

2021 р.

Середня

багаторічна за період

1986-2015 рр.

 

2021 р.

С т е п

835-975

890-1000

365-495

460-555

Л і с о с т е п

645-835

755-940

205-365

340-515

П о л і с с я

615-720

695-860

185-270

300-435

Зволоження ґрунту

Станом на 31 липня запаси продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту під кукурудзою у Житомирській, на більшості площ західних, центральних, в окремих районах Київської, Чернігівської, Сумської, Харківської та Запорізької областей утримувалися переважно на задовільному (85-117 мм) та достатньому (121-168 мм) рівнях.

На решті площ вологозапаси метрового шару ґрунту були недостатніми (51-78 мм), на багатьох площах Харківської, в окремих районах Дніпропетровської, Полтавської, Київської, Чернігівської та Сумської областей вони не перевищували 11-49 мм продуктивної вологи, місцями у Луганській області 0-100 см шар ґрунту був майже сухий (рис. 3).

Під цукровим буряком зволоження метрового шару ґрунту було достатнє – 97-118 мм продуктивної вологи, місцями у Полтавській області вологозабезпечення було недостатнім для періоду росту кореня, містилося лише 20 мм продуктивної вологи.

Під соняшником у 0-100 см шарі ґрунту вологозабезпечення на більшості площ східних, південних, центральних та північних областей було недостатнє (52-77 мм) та незадовільне (11-49 мм). На окремих площах Миколаївської та Херсонської областей метровий шар ґрунту був майже або зовсім сухий. Достатні запаси продуктивної вологи відмічалися у більшості районів Одеської, Кіровоградської, місцями у Донецькій, Харківській, Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській, Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій, Чернігівській та Сумській областях (85-118 мм продуктивної вологи і більше) (рис. 4).

Соя. У метровому шарі ґрунту показники вологозабезпечення у західних, в окремих районах центральних областей були на доброму (109-118 мм) та оптимальному (124-160 мм) рівнях. На решті площ зволоження метрового шару ґрунту було на недостатньому (58-73 мм) та незадовільному (36-44 мм продуктивної вологи) рівнях.

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина (жито, ячмінь, пшениця). На всій території країни завершувалося збирання урожаю ранніх зернових культур. Маса 1000 зерен озимої пшениці становила від 34 до 54 г. Відсоток щуплих зерен був у межах 10-30, в окремих районах Львівської області – до 80%. Стан посівів на незібраних площах добрий та задовільний.

Місцями у північних областях відмічалося полягання посівів пшениці.

Ранні ярові зернові культури У ярового ячменю та ярої пшениці відмічалася повна стиглість, тривало масове збирання. За визначенням агрометеорологів маса 1000 зерен становила від 37 до 52 г, відсоток щуплих зерен становив 10% , місцями у західних областях – 40-60%.

У вівса відмічалися воскова та повна стиглість зерна, тривав збір урожаю. Стан посів переважно добрий. Маса 1000 зерен вівса становила 30-45 г. На окремих площах північних областей відмічалося полягання посівів від злив.

У кукурудзи тривало цвітіння волоті та качанів, на багатьох площах відмічалася молочна, місцями воскова, стиглість зерна. На окремих площах південних областей рослини скосили на зелений корм.

Стан посівів переважно добрий. Місцями у південних, східних та центральних областях відмічалося пожовтіння листя від засухи та пошкодження шкідниками.

Гречка та просо. Впродовж декади у гречки тривало формування та достигання зернівки, у проса – викидання волоті.

На окремих площах Вінницької області відмічалося полягання посівів гречки. Стан рослин переважно добрий.

Зернобобові культури. Завершувалося збирання зерна гороху. Маса 1000 зерен коливалася від 180 до 220 г. У сої тривало формування бобів. На окремих площах північних областей рослини збирали на зелений корм.

Кількість бобів довжиною 1 см і більше на одній рослині становила від 11 до 44.

На окремих площах Миколаївської області відмічалося пожовтіння листя рослин через засушливі умови. Стан посівів переважно добрий.

У цукрових буряків тривав ріст кореня та відмічалося пожовтіння нижніх листків. За визначенням агрометеорологів середня маса одного кореня складала 515-600 г. Через засушливі умови на окремих полях Полтавської області відмічалося денне в’янення рослин. Стан посівів добрий та задовільний.

Соняшник. Упродовж декади у соняшнику тривало формування кошиків, в окремих районах східних та південних областей – достигання насіння.

Середній діаметр кошиків мав розмір від 10 до 25 см.

На окремих площах південних та східних областей відмічалося денне в’янення, пожовтіння рослин через посушливі умови та пошкодження шкідниками.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) впродовж декади відмічалося відростання отави після першого укосу, цвітіння, достигання насіння та другий укіс. Стан трав добрий та задовільний.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту