Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови третьої декади квітня 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У третій декаді квітня в Україні переважала помірно тепла, в останні дні місяця із вторгненням арктичного повітря, холодна із заморозками погода. Заморозки спостерігалися у західних та північних областях. Температурний режим в середньому за декаду був нижчим від норми, в останні дні місяця у багатьох районах заходу та півночі країни середні добові температури були нижчими від норми на 4-9°С. На Лівобережжі країни було тепліше.

Кількість опадів перевищила декадну норму у більшості центральних, східних та південних областей, на решті території опадів випало менше або близько норми.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 41 до 86 годин, що близько або на 16-32 години більше, в окремих районах центральних та південних областей – на 16-25 годин менше, норми.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря на більшій частині території країни виявилася на 1,1-1,9°С, на Закарпатті – на 2,6°С нижчою від норми, у Запорізькій, Харківській, Сумській, Чернігівській та Житомирській областях – близькою до неї, і становила від плюс 9,4°С на заході до 11,9°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до плюс 20-24°С.

Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі у західних (за винятком Чернівецької), північних (за винятком Сумської) та Вінницькій областях знижувалася до 0°С – мінус 2°С, на решті території – до плюс 1-5°С, у Донецькій області – до плюс 6°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту вночі у більшості областей охолоджувалась до 0°С – мінус 4°С, на Тернопільщині – до мінус 5°С, у південних, східних, Полтавській та Дніпропетровській областях – до плюс 1-5°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 34-47°С.

У північних, західних, Вінницькій, місцями в Одеській, Кіровоградській, Черкаській, Полтавській та Харківській областях впродовж 1-6 днів відмічалися заморозки на поверхні ґрунту, висоті 2 см та місцями у повітрі.

Мал. 1. Температура повітря за третю декаду квітня 2023 року по території України, оС

Опади різної кількості та інтенсивності відмічалися упродовж 1-4, у південних, центральних та східних областях – до 5-8 днів на всій території країни.

У Волинській, Львівській, Тернопільській, Хмельницькій, Житомирській та Черкаській областях кількість опадів за декаду була близькою до норми (11-15 мм), у Чернівецькій, Вінницькій, Київській та Чернігівській областях – від 50 до 75% декадної норми (6-9 мм).

На решті території країни сумарна кількість опадів за декаду становила 130 – 167% норми (13-21 мм), у східних, Дніпропетровській, Запорізькій, Херсонській, Миколаївській та Івано-Франківській областях – 250-408% декадної норми (21-49 мм) (рис. 2).

Добовий максимум опадів у багатьох районах східних, Дніпропетровської, в окремих районах західних (за винятком Чернівецької), Одеської, Миколаївської, Запорізької та Полтавської областей досягав – 15-30 мм (1-2,8 декадні норми).

Мал. 2. Кількість опадів за третю декаду квітня 2023 року по території України, % до норми

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 10°С на заході до плюс 13°С на півдні країни.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 57 до 83%. Упродовж 1-5 днів майже по всій території країни (за винятком Дніпропетровської та Запорізької областей) відмічалося зниження її до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-3 днів в Одеській, у більшості районів Миколаївської, Херсонської, в окремих районах Харківської, Кіровоградської, Житомирської, Хмельницької, Тернопільської, Львівської та Закарпатської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-21 м/с.

Коротка характеристика метеорологічних умов квітня 2023 року

Середня місячна температура повітря у більшості областей виявилася близькою до норми, у Хмельницькій, Тернопільській, Чернівецькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях – на 1,2-1,8°С нижчою від неї, на Сумщині та північних районах Харківської області – на 1,1°С вищої за норму, і становила від плюс 7,2°С на заході до плюс 10,7°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до плюс 20-24°С.

Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до 0°С – мінус 4°С, на Рівненщині – до мінус 6°С, у Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Полтавській областях – до плюс 1-5°С.

Середня обласна кількість опадів у більшості областей становила 203-339% місячної норми (71-133 мм), у Сумській, Чернігівській, Житомирській, Рівненській, Волинській, Львівській, Тернопільській та Чернівецькій областях – 123-200% місячної норми (47-84 мм). На Закарпатті кількість опадів за квітень була близькою до норми (52 мм).

На багатьох метеостанціях Одеської, на окремих метеостанціях Кіровоградської, Вінницької, Черкаської, Дніпропетровської, Запорізької, Харківської та Івано-Франківської областей на 1-23 мм було перевищено найбільшу кількість опадів за квітень за період спостережень з 1961 року.

На багатьох метеостанціях Хмельницької, Тернопільської, Рівненської областей, на окремих метеостанціях Львівської, Івано-Франківської, Київської, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської та Одеської областей, де за декаду випало від 40 до 84 мм, було на 1-25 мм перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду квітня за період спостережень з 1961 року.

На метеостанціях Роздільна, Одеса, Болград та Ізмаїл Одеської області, де за декаду випало 59, 64, 64 та 68 мм, метеостанції Сміла Черкаської області, де за декаду випало 44 мм, відповідно на 21, 15, 6, 21 та 5 мм було перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду квітня за період спостережень з 1961 року.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Агрометеорологічні умови як по території країни, так і за впливом на різні групи культур, складалися неоднорідно.

Перехід середніх добових температур повітря через +10°С, за оперативними даними, відбувся у період 11-22 квітня, що близько середніх строків або й дещо раніше, проте через невисокі середні добові температури та значне похолодання у кінці місяця накопичення ефективних температур вище +10°С відбувалося дещо уповільнено на всій території, за винятком сходу країни, де не було інтенсивних похолодань.

Багато опадів у більшості центральних, східних та південних областей, як і у попередній період, створювали складні умови, часом унеможливлювали проведення та завершення сівби ранніх зернових культур, оптимальні строки сівби яких вже завершилися на всій території. Польові роботи часто проводилися епізодично за відсутності опадів та просихання верхнього шару ґрунту.

Загальний стан посівів озимих культур та рано засіяних ранніх ярих зернових культур за візуальною оцінкою був добрим та відмінним, місцями у західних та центральних областях – задовільним. За повідомленням агрометеорологів на посівах озимини пізніх строків сівби, які кущилися весною, появу нижнього вузла соломини над поверхнею ґрунту поки що не зафіксовано.

Одночасно погодні умови сприяли стрімкому росту бур’янів та поширенню грибкових хвороб на різних видах культур.

Внаслідок комплексу несприятливих умов, зокрема розповсюдження моніліозу, постраждало багато плодових, найбільше враженим є абрикос. За повідомленням Полтавського ЦГМ, «дерева стоять чорні, зав‘язь не утворилася, відзначається лише поодиноке листя». Окрім того у кінці декади агрометеорологічні умови для цвітіння плодових значно погіршилися через різке зниження температури та заморозки у повітрі.

У східних областях, де було дещо тепліше, ніж на решті території, в цілому агрометеорологічні умови для росту та розвитку усіх с.-г. культур були сприятливими.

У південних областях, де переважала помірно тепла та дощова погода, умови були сприятливі для активної вегетації озимих та ранніх ярих зернових і зернобобових культур.

Вологозабезпечення усіх сільськогосподарських культур було добрим та оптимальним на всій території країни, на окремих площах західних та центральних областей зберігалося перезволоження.

Теплозабезпечення

Станом на 30 квітня суми ефективних температур повітря вище +5С, що накопичилися від дати переходу через цю межу, були близькими або на 15-30°С вищими за середні багаторічні показники (табл.).

Таблиця

Агрокліматичні зони

Сума ефективних температур вище +5°С

Середні багаторічні за період

1991-2020 рр.

2023 р.

Степ

155-210

185-225

Лісостеп

135-180

135-200

Полісся

140-160

130-185

Зволоження ґрунту

Станом на 30 квітня запаси продуктивної вологи під озимими культурами в орному шарі ґрунту на більшості площ були оптимальними (26-40 мм), місцями у західних та північних областях верхній шар ґрунту був перезволожений.

Зволоження метрового шару ґрунту під озимими культурами на більшій частині площ залишалося оптимальним (142-200 мм і більше продуктивної вологи) (рис. 3).

Під озимим ріпаком вологозабезпечення орного та метрового шарів ґрунту було переважно оптимальним і становило 33-48 мм та 149-181 мм продуктивної вологи.

Мал. 3. Запаси продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту під озимими культурами за третю декаду квітня 2023 року по території України, мм

Під ранніми яровими культурами на більшості площ зволоження орного шару ґрунту було достатнім та оптимальним (21-40 мм продуктивної вологи), місцями у північних та центральних областях 0-20 см шар ґрунту був перезволожений (рис. 4).

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на переважній території площ країни було оптимальним (139-200 мм і більше).

На засіяних кукурудзою полях запаси продуктивної вологи орного та метрового шарів ґрунту були достатніми та оптимальними – 24-40 мм та 154-170 мм і більше продуктивної вологи відповідно.

Під соняшником запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту були переважно оптимальними – 32-40 мм і більше.

Запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту на більшості площ були оптимальними (143-190 мм і більше), в південних районах Одеської областей – достатніми (до 100 мм).

Мал. 4. Запаси продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту під ранніми яровими культурами за третю декаду квітня 2023 року по території України, мм

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина (жито, ячмінь, пшениця). Упродовж декади тривало кущіння та утворення нижнього вузла соломини (початок росту стебла). У залежності від фазового розвитку висота рослин становила від 10 до 35 см, на 1 м² утворилося від 620 до 1200 стебел.

Стан рослин переважно добрий.

На окремих площах західних, центральних та північних областей відзначалося пожовтіння рослин через надмірне зволоження ґрунту.

На посівах озимого ріпаку відмічалося утворення суцвіть, на окремих площах західних, північних та центральних областей розпочалося цвітіння.

Стан посівів переважно добрий.

Ранні ярові зернові культури. Упродовж декади у ярого ячменю відмічалося проростання зерна, утворення сходів, поява 3-го листка та утворення вузлових коренів, на ранніх посівах розпочалося кущіння. Висота рослин на фазу «3-й листок» становила від 10 до 14 см.

У ярої пшениці відмічалося утворення сходів, на ранніх посівах розпочалося листоутворення, у вівса – проростання зерна та утворення сходів, місцями ще тривала сівба.

Стан рослин, що зійшли, переважно добрий та задовільний.

Кукурудза. Упродовж декади розпочалася сівба кукурудзи, місцями відмічалося проростання зерна.

Зернобобові культури. Упродовж декади у гороху спостерігалося проростання зерна, утворення сходів та поява 3-го листка, на рано засіяних площах – поява суцвіть.

Стан посівів гороху переважно добрий.

Розпочалася сівба сої.

Соняшник. Упродовж декади тривала сівба соняшнику. На раніше засіяних площах з’явилися сходи, місцями у південних областях відмічалася поява другої пари справжніх листків.

Тривало садіння картоплі, на ранніх посадках у південних та західних областях відзначалися сходи та утворення бокових пагонів.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) тривало весняне відростання та ріст стебла.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту