Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови третьої декади грудня 2022 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

В останній декаді року в Україні переважала дуже тепла погода, обумовлена надходженням теплих атлантичних повітряних мас, які визначалися синоптичними процесами на заході Європи. На всій території країни середня за декаду температура повітря виявилася вищою 0°С і значно перевищувала кліматичні показники. У найтепліші дні позитивна аномалія середніх добових температур досягала +4-7°С. Загалом рівень середньої декадної температури повітря був одним із найвищих за весь період спостережень і за нормою відповідав показникам середини листопада.

На початку 2023 року (1, 2 січня), коли спостерігався потужний винос тепла на територію України, а відхилення середньої добової температури досягали +8-15°С, були встановлені температурні рекорди максимальної температури повітря на багатьох метеостанціях.

Схожа дуже тепла погода у кінці грудня не була унікальною і спостерігалася останніми роками досить часто – у 2020, 2019, 2017, 2015, 2013 роках.

Температура. Середня обласна температура повітря за декаду у більшості областей виявилася на 3,2-4,9°С, у Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській та Харківській областях – на 5,0-5,9°С, вищою за норму і становила від плюс 0,8°С (північний схід) до плюс 4,5°С (Львівська обл.).

У багатьох районах Львівської, в окремих районах Івано-Франківської, Тернопільської та Волинської областей було досягнуто або на 0,6-2,2°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря третьої декади грудня за період спостережень з 1961 року.

У найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 7-11°С, у Львівській, Івано-Франківській, Тернопільській, Миколаївській та Одеській областях – до плюс 12-16°С, у Сумській області – до плюс 4°С.

Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 2-6°С, в Івано-Франківській та Донецькій областях – до мінус 7°С (рис. 1).

Рис. 1. Температура повітря за третю декаду грудня 2022 року на території України, оС

Поверхня ґрунту або снігу вночі охолоджувалася до мінус 3-7°С, у Донецькій, Кіровоградській, Хмельницькій та Львівській областях – до мінус 8-9°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася від плюс 3-4°С на півночі та північному сході – до плюс 17-18°С на півдні країни.

Опади упродовж 1-7 днів у вигляді мряки, туману, дощу та мокрого снігу відмічалися на всій території.

Середня обласна їх кількість у більшості областей була близькою до декадної норми або відповідала їй (10-30 мм). У Сумській, Рівненській та Волинській областях декадна кількість опадів становила 133-179% норми (20-25 мм), у Полтавській, Кіровоградській, Вінницькій, Хмельницькій, Миколаївській та Донецькій областях – 58-79% норми (8-12 мм). Найменша кількість опадів за декаду відзначалася в Одеській області – 4 мм (31% декадної норми) (рис. 2).

Рис. 2. Кількість опадів за третю декаду грудня 2022 року по території України, % до норми

Добовий максимум опадів на окремих метеостанціях Чернігівської області досягав 15-17 мм ( декадна норма).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 77% до 93%.

Сніговий покрив. Станом на 31 грудня сніговий покрив висотою від 1 до 6 см, місцями від 8 до 17 см, залягав лише на окремих полях Сумської, Чернігівської та Житомирської областей. На високогір´ї Карпат висота снігового покриву становила 20-24 см. На решті території снігу на полях не було.

Глибина промерзання ґрунту у кінці декади на більшій частині території північних, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, в окремих районах Миколаївської, Одеської, Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської, Рівненської та Волинської областей не перевищувала 1-5 см, місцями 6-9 см, на решті території країни ґрунт був талий.

Вітер. Упродовж 1-2, на метеостанції Долина Івано-Франківської області – 7 днів, у більшості районів західних (за винятком Чернівецької та Волинської), окремих районів Кіровоградської областей, відзначалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, на високогір’ї Карпат – до 28 м/с.

Коротка характеристика метеорологічних умов грудня 2022 року

Внаслідок значних коливань температури упродовж місяця середня місячна середня обласна температура повітря у Житомирській, Рівненській, Волинській та Чернівецькій областях виявилася близькою до норми, на решті території країни – на 1,1-2,8°С вищою за неї. В абсолютному значенні середня місячна температура становила від мінус 1,4°С на півночі та північному сході до плюс 2,7°С на півдні країни.

У багатьох районах Львівської, в окремих районах Івано-Франківської, Тернопільської та Волинської областей було досягнуто або на 0,6-2,2 °С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря третьої декади грудня за період спостережень з 1961 року.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до плюс 9-13°С, в Одеській, Миколаївській, Дніпропетровській та Івано-Франківській областях – до плюс 14-17°С.

У Черкаській та багатьох пунктах спостережень Кіровоградської, Дніпропетровської, Чернігівської, в окремих пунктах Полтавської, Вінницької, Миколаївської та Київської областей було досягнуто або на 1-2°С перевищено максимальну температуру повітря другої декади грудня за період спостережень з 1951 року.

Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 10-14°С, у Львівській, Волинській та Рівненській областях – до мінус 16-20°С, у Миколаївській, Запорізькій та Чернівецькій областях – до мінус 8-9°С.

Середня обласна кількість опадів у більшості областей становила 128-221% місячної норми (50-95 мм, на Закарпатті – 137 мм), у Чернівецькій, Івано-Франківській, Хмельницькій, Вінницькій та Одеській областях вона була близькою до норми (34-42 мм). Найменша кількість опадів відмічалася у Донецькій області – 69% норми (31 мм).

У багатьох пунктах спостережень Львівської, Волинської, Чернігівської, Сумської, в окремих пунктах Київської, Полтавської та Кіровоградської областей кількість опадів досягла або на 3-31 мм перевищила найбільшу кількість опадів другої декади грудня за період спостережень з 1961 року.

Короткий огляд метеорологічних умов 2022 року

За оперативними даними, середня річна температура повітря у 2022 році виявилася вищою за норму на 0,8С (норма 1991-2020 рр. становить +9°С). В абсолютному визначенні середня річна температура в Україні склала 9,8* °С – від 7,4°С (Дружба Сумської обл.) до 13,1С (Ізмаїл Одеської обл.).

У Києві середня річна температура склала +9,9°С, норма (1991-2020 рр.) – +9,0°С.

Річна кількість опадів в середньому по Україні склала 627* мм (105% норми), у Києві – 557 мм (90%). В середньо обласному розрізі найменшою по відношенню до норми вона виявилася у Чернівецькій та Одеській областях – 67 та 73% відповідно, найбільшою – у Сумській –136% річної норми.

* Річна сума опадів та середня річна температура повітря в Україні наведені без врахування тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської та Запорізької областей

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Упродовж декади зимуючі культури знаходилися переважно у стані зимового спокою. Порушення зимового спокою у вигляді пробудження рослин озимих культур відзначалося у південних, західних та Дніпропетровській областях, де температура повітря в середньому за декаду перевищила +3°С.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур у найхолодніші ночі знижувалася до 0°С – мінус 4°С, в окремих районах Одеської, Миколаївської, Черкаської та Харківської областей – до мінус 5-7°С, що значно вище критичної температури вимерзання, яка, за розрахунками агрометеорологів, становила: озимої пшениці у фазі утворення сходів – 3-го листка мінус 11-14°С, у фазі кущіння – мінус 15-17°С, озимого жита – мінус 15-18°С, озимого ячменю та озимого ріпаку – мінус 9-12°С.

Внаслідок температурних коливань на окремих полях Чернігівської області другу декаду зберігалася притерта льодяна кірка товщиною від 8 до 20 мм.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту