Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови третьої декади березня 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У більшості днів третьої декади березня в Україні спостерігалася дуже тепла погода із температурами в середньому на 3-8°С вищими за норму.

У Києві та області 24-го березня абсолютний максимум температури повітря досяг +20°С, до цього часу такий рівень денної температури спостерігався лише у третій декаді березня 2019, 2014, 1992 років. Рекордний показник максимальної температури третьої декади березня (+22°С) був відмічений у Києві у 1975 р. і утримується до цього часу.

Починаючи із 27-го березня, внаслідок переміщення серії глибоких улоговин з атмосферними фронтами із заходу на схід та утворенням циклону над центральними областями, відбулося суттєве похолодання із зниженням середньої добової температури повітря до показників на 2-5°С нижчих від норми та нічними морозами до мінус 3-8°С.

Переміщення атмосферних фронтів та циклону супроводжувалось опадами у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу. На території західних, місцями північних, центральних областей і східних областей утворювався та деякий час утримувався сніговий покрив висотою від 1 до 11 см, у Донецькій та Харківській областях – до 6-21 см. Спостерігалися ожеледь та ожеледиця, сильний поривчастий вітер. В останні дні березня відмічалися значні контрасти середньої добової температури повітря по території, так 28 березня у західних областях вона була в межах мінус 1-2°С, на решті території – плюс 7-10°С.

Кількість опадів за декаду у більшості областей досягла та перевищила декадну норму.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 33 до 65 годин, що близько середніх багаторічних показників.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря у південних, Дніпропетровській та Закарпатській областях виявилася на 1,3–3,0°С, на решті території країни – на 3,1-5,1°С вищою за норму і становила плюс 7,0 – 8,1°С.

Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 4-8°С, у Сумській, Полтавській, Дніпропетровській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській та Миколаївській областях – до мінус 2-3°С.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні досягала плюс 19-23°С (рис. 1).

Рис. 1. Температура повітря за третю декаду березня 2023 року по території України, оС

У найхолодніші ночі поверхня ґрунту у більшості областей охолоджувалась до мінус 5-9°С, у Вінницькій, Хмельницькій, Житомирській та Київській областях – до мінус 10-14°С, у Закарпатській, Херсонській, Запорізькій, Донецькій, Черкаській та Полтавській областях – до мінус 2-4°С.

У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 30-42°С, у Сумській та Волинській областях – до плюс 24-27°С.

Опади різної кількості та інтенсивності відмічалися на всій території країни упродовж 1-6 днів у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу.

Середня обласна їх кількість у Харківській, Полтавській, Сумській та Чернівецькій областях була близькою до норми (10-12 мм). У Херсонській, Миколаївській, Одеській, Кіровоградській, Черкаській, Вінницькій та Івано-Франківській областях декадна кількість опадів становила 125-194% норми (15-34 мм), на решті території вона склала 209-286% (23-40 мм).

Найбільша кількість опадів за декаду відмічалася у Рівненській та Житомирській областях – 427-430% декадної норми (43-47 мм), найменша – у Запорізькій та Дніпропетровській областях – 43-50% декадної норми (6-7 мм) (рис. 2).

Рис. 2. Кількість опадів за третю декаду березня 2023 року по території України, % до норми

Добовий максимум опадів у Рівненській, Житомирській, у багатьох районах Київської, Вінницької, Хмельницької, Одеської, в окремих пунктах спостережень Черкаської, Донецької, Тернопільської, Волинської, Львівської та Закарпатської областей становив 15-25 мм (1-2 декадні норми), на метеостанціях Первомайськ (Миколаївська обл.), Канів (Черкаська обл.), Овруч на Житомир (Житомирська обл.) – 28-35 мм (майже місячна норма).

На метеостанціях Звягель, Олевськ, Овруч (Житомирська область), де кількість опадів за декаду склала відповідно 42, 48, 53 мм, Рівне та Сарни (Рівненська область), де випало 42 та 44 мм відповідно, Кременець (Тернопільська область), де випало 41 мм, на 1-10 мм було перевищено найбільшу кількість опадів за третю декаду березня за період спостережень 1961-2022 рр.

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 6,0°С на півночі до плюс 10,0°С на півдні країни.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 64% до 81%. Упродовж 1-2 днів у Чернівецькій, Івано-Франківській, в окремих районах південних, центральних (за винятком Полтавської), Харківської, Чернігівської, Хмельницької, Львівської та Закарпатської областей у денні години відмічалося її зниження до 30% і нижче, на півдні Одещини – 5 днів.

Сніговий покрив . Станом на ранок 31-го березня сніг зберігався лише на окремих полях Харківської, Донецької областей та у горах Карпат (метеостанції Плай та Пожежевська висотою від 26 до 93 см).

Глибина промерзання ґрунту. У кінці декади ґрунт був талий.

Вітер. Упродовж 1-4 днів по всій території країни відмічалося посилення швидкості вітру до 15-23 м/с.

Коротка характеристика метеорологічних умов березня 2023 року

Середня місячна температура повітря у березні у Закарпатській, Рівненській, Волинській, Житомирській та Одеській областях виявилася на 1,1-2,0°С, на решті території – на 2,2-3,2°С вищою за норму і становила від плюс 3,6°С у північно-східних до плюс 6,2°С у південних областях.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні березня підвищувалася до плюс 19-23°С.

Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 5-9°С, у Запорізькій області – до мінус 4°С.

Середня обласна кількість опадів у більшості областей була близькою до норми (28-45 мм), у Чернігівській, Київській, Житомирській, Рівненській, Волинській, Львівській, Закарпатській та Донецькій областях місячна кількість опадів становила 123-203% норми (45-77 мм). Найменша кількість опадів за березень відмічалася у Чернівецькій області – 41% норми (14 мм).

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Перехід середньодобової температури повітря через +5°С у бік підвищення (початок весни) відбувся у південних областях у першій декаді березня, у більшості західних областей – у другій декаді березня, що близько та дещо раніше середніх багаторічних показників. Схожі погодні умови спостерігалися у березні 2019 р.

Похолодання в останній п’ятиденці березня стримало активне накопичення тепла. Одночасно внаслідок достатніх опадів зменшувалася витрата вологи із ґрунту, поповнювалися вологозапаси, що важливо у нинішній ранньовесняний період з огляду на значний дефіцит опадів, який спостерігався у багатьох областях упродовж січня-лютого.

За повідомленням агрометеорологів обласних центрів з гідрометеорології про результати маршрутних весняних обстежень посівів озимих культур, визначено, що більшість площ знаходиться у доброму та відмінному стані. Відсоток пошкоджених рослин не перевищує 3-5%.

За даними спостережень за температурою 10-см шару ґрунту станом на 31 березня, рівень температури (+7-10°С) дозволяє вчасно сіяти всі ранні зернові культури.

Зволоження ґрунту

Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами (рис. 3) та на зябу відповідали достатнім та оптимальним показникам і становили від 22 до 50 мм продуктивної вологи і більше, в окремих районах західних та північних областей 0-20 см шар ґрунту був перезволожений. Лише у південних районах Одеської області зволоження орного шару ґрунту було задовільним (11-20 мм продуктивної вологи).

Зволоження метрового шару ґрунту під озимими культурами (рис. 4) та на зябу було достатнім та оптимальним – 121-170 мм і більше продуктивної вологи. На багатьох площах півдня Одеської області вологозапаси були пониженими для ранньовесняного періоду і становили 85-109 мм, місцями – 50-75 мм продуктивної вологи.

Рис. 3. Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами за третю декаду березня 2023 року по території України, мм

Глибина весняного промочування ґрунту у Київській, Вінницькій, Кіровоградській, Дніпропетровській та Харківській областях становила від 80 до 150 см і більше.

Рис. 4. Запаси продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту під озимими культурами за третю декаду березня 2023 року по території України, мм

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина (пшениця, ячмінь, жито). Озимі культури знаходилися у фазах кущіння, утворення вузлових коренів, 3-го листка. На окремих площах північних областей – сходів. Стан посівів оцінювався переважно як добрий та відмінний, на півдні Одеської області та на ряді площ Полтавської – як задовільний. У Полтавської області місцями відмічалося явище «випирання» рослин озимої пшениці.

За результатами весняного обстеження висота рослин у фазі кущіння становила від 9 до 29 см, на 1 м2 утворилося від 600 до 1300 стебел, кущистість становила 1,5-3,7.

В озимого ріпаку тривало утворення листової розетки та ріст стебла. Стан посівів добрий та задовільний.

Ранні ярові зернові культури. Тривала сівба ярого ячменю та пшениці, на ранніх посівах відмічалося проростання зерна та сходи.

Тривала сівба гороху, на ранніх посівах відмічалося проростання зерна.

На окремих площах південних областей розпочалася сівба соняшнику.

У багаторічних трав тривало весняне відростання отави.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту