Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови третьої декади березня 2022 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Агрометеорологічний бюлетень складено за даними фактичних спостережень метеорологічних станцій, які надійшли до Укргідрометеоцентру. Дані з декількох метеостанцій відсутні або мають неповний цикл та не всі види спостережень (в основному такі дані не враховувалися для аналізу) у зв’язку ІЗ ШИРОКОМАСШТАБНОЮ ВОЄННОЮ ОПЕРАЦІЄЮ рф ПРОТИ УКРАЇНИ.

У третій декаді березня в Україні переважала значно тепліша звичайного сонячна погода, у найтепліші дні позитивні відхилення температури повітря від норми досягали 4-10°С. Ефективні опади спостерігалися лише у західних та північно-західних областях, на решті території вони були незначні або ж було зовсім сухо.

Тривалість сонячного сяйва за декаду становила від 73 до 106 годин, що на 31-55 годин більше за середні багаторічні показники.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря виявилася на 2,1- 4,0 °С вищою за норму.

Опади, переважно незначні, відзначалися упродовж 1-3 днів у вигляді дощу, під час похолодання – снігу та мокрого снігу. У більшості областей їх сумарна кількість за декаду не перевищила 1-9 мм, лише у Львівській, Волинській та Житомирській областях вона досягла декадної норми (11-13 мм). В Одеській, Кіровоградській, Миколаївській та Херсонській областях опадів не було зовсім.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила 38-77%. Упродовж 5-10 днів, у Сумській та Полтавській областях – 2-4 днів, відзначалося її зниження до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 2-5 днів, на Херсонщині – 8 днів, майже по всій території країни, за винятком Закарпатської області, відзначалося посилення швидкості вітру до 15-24 м/с.

Сніговий покрив. Станом на 31 березня сніг відмічався лише на високогір’ї Карпат висотою 16 см, на метеостанції Пожежевська – 102 см.

Коротка характеристика метеорологічних умов березня 2022 року

У березні в Україні спостерігалася контрастна погода, відзначалися тривалі періоди як дуже теплої, так і дуже холодної погоди. Так, друга декада березня була найхолодніша, починаючи із 1991 року, а третя декада була однією із найтепліших. Внаслідок таких коливань температурних показників середня місячна температура виявилися близькою до норми, у Дніпропетровській, Херсонській та Одеській областях – на 1,6-2,1°С нижчою за норму і становила від мінус 0,3°С на північному сході країни до плюс 4,2°С – на Закарпатті.

У найтепліші дні місяця максимальна температура повітря підвищувалася до 19-24°С, на північному сході країни – до 15-17 °С тепла.

Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 9-14°С, у Луганській та Харківській областях – до мінус 15-18°С.

Тривав дефіцит опадів – середня обласна кількість опадів склала від 21 до 52% норми.

У березні спостерігалася надзвичайно низька для весни відносна вологість повітря: упродовж місяця від 4 до 18 днів по всій території відзначалося її зниження до 30% і нижче.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур та зволоження ґрунту

У період 20-22 березня майже на всій території України відбувся перехід середньодобової температури повітря через +5°С у бік підвищення, що близько до середніх багаторічних строків у південних областях та на 1-2 тижні раніше на решті території. Розпочалася метеорологічна весна.

З наростанням тепла на всій території країни відбулося відновлення вегетації озимих культур, що на тиждень-два пізніше за середні багаторічні строки у південних областях та близько до середніх строків на решті території.

Умови для приживлення озимини були цілком задовільними, проте негативним фактором була екстремально низька для ранньовесняного періоду відносна вологість повітря. У поєднанні із помірними та сильними вітрами виникали суховії.

Окрім того в Україні два місяці підряд спостерігається суттєвий дефіцит опадів. Так, за лютий-березень кількість опадів в середньому по Україні склала 20-40% норми, у західних областях – 50-70% норми. Такі умови загрожують виникненням засушливих явищ на багатьох територіях.

Озимина (жито, ячмінь, пшениця) відновила вегетацію у фазах сходи, утворення 3-го листка та кущіння. Стан рослин переважно добрий та задовільний, на окремих площах Київської, Одеської, Черкаської областей – відмінний.

В озимого ріпаку відмічалося відновлення вегетації. Стан посівів переважно добрий та задовільний.

У багаторічних трав відмічалося весняне відростання.

Упродовж декади розпочалася сівба ярого ячменю, вівса, гороху.

За першим визначенням запасів продуктивної вологи (відбір зразків 28 березня 2022 року), яке здійснили агрометеорологи західних, центральних та частково південних областей, зволоження орного шару ґрунту під озимими культурами та на зябу було достатнім та оптимальним (24-40 мм), у західних областях – місцями надмірним (більше 40 мм).

Зволоження метрового шару ґрунту на більшості площ як під озимими культурами, так і на зябу було дещо нижчим за середні багаторічні показники (121-160 мм і більше), проте цілком достатнім, зважаючи на тривалий дефіцит опадів. Лише на окремих площах Херсонської та Миколаївської областей зволоження метрового шару ґрунту оцінювалося як недостатнє для ранньовесняного періоду і становило 74-115 мм продуктивної вологи.

Весняне промочування ґрунту у південних, східних та центральних областях досягало 120-150 см, на окремих площах південних та центральних областей – 75-115 см.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту