Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови першої декади жовтня 2022 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У першій п’ятиденці декади на погоду в Україні впливали циклони та атмосферні фронти, які обумовили значні, у північних та західних областях сильні, дощі. Переважала хмарна погода, у багатьох областях з поривчастим вітром. У другій п’ятиденці, із посиленням впливу на погоду гребеню антициклону, дощі припинилися, встановилася переважно сонячна відносно тепла погода. Спостерігалося поступове підвищення денної температури повітря та суттєве зниження її у нічні та ранкові години, у західних та північних областях країни до від’ємних значень.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 37 до 85 годин, що близько або на 11 – 26 годин більше середніх багаторічних значень.

Температура. Середня обласна температура повітря за декаду у західних (за винятком Чернівецької) та північних областях виявилася близькою до норми, на решті території – на 1,2-2,0°С вищої за неї і становила від плюс 10,7°С на півночі до плюс 15,3°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 21-25°С , у південних, центральних (за винятком Черкаської) та Донецькій областях – до плюс 26-30°С.

У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до плюс 2-6°С, у північних (за винятком Житомирської), Волинській, Львівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях – до 0°С – мінус 1°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту у найпрохолодніші ночі охолоджувалася до плюс 1-5°С, у північних (за винятком Житомирської), Рівненській, Хмельницькій, Львівській, Івано-Франківській, Закарпатській та Кіровоградській областях – до 0°С- мінус 1°С , у найтепліші дні вона нагрівалася до плюс 27-50°С.

Упродовж 1-2 днів у більшості районів країни, за винятком південних, Донецької, Дніпропетровської, Чернівецької та Тернопільської областей відмічалися заморозки на поверхні ґрунту, висоті 2 см та місцями у повітрі.

Рис. 1. Температура повітря за першу декаду жовтня 2022 року по території України, о С

Опади різної інтенсивності (від слабких і помірних до сильних злив), спостерігалися впродовж 1-6 днів по всій території країни.

У більшості областей середня обласна їх кількість за декаду становила 220-289 % декадної норми (22-50 мм), у Дніпропетровській, Полтавській, Київській, Хмельницькій, Тернопільській та Рівненській областях – 129-200 % (18-28 мм). У Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях кількість опадів за декаду була близькою до норми (11-19 мм), у Миколаївській та Чернівецькій областях – 54-64 % декадної норми (7-9 мм).

Найбільша кількість опадів за декаду відмічалася у Житомирській області – 333 % декадної норми (50 мм), найменша – в Одеській області – 33 % декадної норми або 5 мм (рис. 2).

Рис. 2. Кількість опадів за першу декаду жовтня 2022 року по території України, % до норми

На метеостанції Хорли (Херсонська обл.), де за декаду випало 54 мм опадів, було на 8 мм перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду жовтня за період спостережень з 1961р.

Добовий максимум опадів в багатьох районах північних, Харківської, Херсонської, Волинської, в окремих районах Хмельницької, Кіровоградської та Дніпропетровської областей становив 20-39 мм (1,3 – 3,1 декадної норми), на метеостанціях Хорли (Херсонська обл.) та Конотоп (Сумська обл.) – 37-55 мм (1,1-1,5 місячної норми).

На метеостанціях Ковель Волинської області та Конотоп Сумської області (02.10.2022), де за добу випало 34 та 55 мм, було на 2 та 21 мм відповідно перевищено добовий максимум опадів у жовтні за весь період спостережень.

Середня по області декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила плюс 9-18°С.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 60 % на півдні до 88 % на півночі країни. У південних районах Одеської області упродовж 2 днів у денні години відмічалося її зниження до 30 % і нижче.

Вітер. Упродовж 1-3 днів в багатьох районах країни, за винятком східних, Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської, Полтавської, Житомирської та Закарпатської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, на метеостанції Долина Івано-Франківської області – до 21 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

У першій половині декади переважання дощової погоди заважало збиранню пізніх культур та проведенню повноцінної осінньої посівної. Сприятливою погода була лише для накопичення та збереження вологи в ґрунті під сівбу та на вже засіяних площах озимих культур, їх початкового росту і розвитку.

Перешкоджало вчасній сівбі озимини, крім дощів, ще й пізнє звільнення полів від попередників. Темпи збирання кукурудзи, сої, соняшнику, гречки, проса через дощі, перезволоження ґрунту і рослинної маси були повільними. Значна частина урожаю зернових та технічних залишалася незібраною. Площі із пізно засіяними озимими культурами попадають в зону ризику на час перезимівлі. У другій половині декади, із припиненням дощів та встановленням сонячної антициклональної погоди, підсиханням верхніх шарів ґрунту, відбулося покращення агрометеорологічних умов для сівби озимини та збирання урожаю пізніх культур.

Станом на 10 жовтня у більшості областей з початку осені кількість опадів вже досягла 70-90 % трьох місячної осінньої норми. Це обумовило переважання достатнього та оптимального, і в багатьох районах надмірного зволоження ґрунту на полях із посіяною озиминою та на полях призначених для її сівби. Часом на полях відмічалися застої води, що унеможливлювало сівбу.

Нинішньої осені в оптимальні строки сівби озимої пшениці (15-25 вересня), було посіяно менше 30% запланованих площ озимих культур, що значно менше, ніж у попередньому році.

Для посівів, які будуть посіяні у жовтні, складається велика імовірність того, що рослини внаслідок недостачі тепла увійдуть в зиму в початкових фазах розвитку, будуть ослаблені та вразливі до несприятливих зимових умов у разі їх виникнення.

За середніми багаторічними даними у жовтні накопичується лише близько 100-120°С ефективного тепла вище +5°С, а для нормальної перезимівлі та формування 2-3-х стебел (сильно кущистим сортам 3-4 стебел) рослинам озимої пшениці їх потрібно отримати 200-300°С та загартуватися.

Велика кількість опадів виявилася шкідливою для незібраних пізніх культур, в частині погіршення якості незібраного насіння соняшнику та сої – спостерігалося загнивання кошиків, розповсюдження грибкових захворювань. На посівах сої відмічалося розтріскування бобів, проростання зерен у бобі на корені та їх почорніння.

Досить сприятливі умови спостерігалися у південних областях, де вологи у ґрунті та тепла було достатньо для отримання сходів та подальшого розвитку озимини.

Теплозабезпечення

Станом на 10 жовтня сума ефективних температур повітря вище +5°С, що накопичилася з початку вересня, в Одеській, Херсонській та Запорізькій областях була близькою до норми, на решті території – на 15-65°С нижчою за середні багаторічних показники і в розрізі агрокліматичних зон України відповідала таким показникам (табл. 1).

Таблиця 1

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

вище +5 °С

Середня багаторічна

(за період 1991-2020 рр.)

2022 р.

С т е п

355-465

340-475

Л і с о с т е п

310-365

255-345

П о л і с с я

310-320

245-290

* Для нормального розвитку озимих культур необхідна сума температур 200- 300°С від сходів до припинення вегетації

Сума ефективних температур повітря вище +5С, що накопичилася з 1 по 10 жовтня, була в основному близькою до норми, в областях степової зони – на 20-25°С вищою за неї і в розрізі агрокліматичних зон України відповідала таким показникам (табл.2).

Таблиця 2

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

вище +5°С

 

Середня багаторічна

(за період 1991-2020 рр.)

2022 р.

С т е п

60-85

80-105

Л і с о с т е п

50-65

60-75

П о л і с с я

50-60

55-65

* Сума ефективних температур, яка необхідна від сходів до початку кущіння, становить 67°С .

Зволоження ґрунту

Станом на 10 жовтня запаси продуктивної вологи у 0-20 см шарі ґрунту під озимими культурами на більшості площ країни оцінювалися як достатні та оптимальні (21-44 мм продуктивної вологи). В багатьох районах Вінницької, окремих районах Житомирської, Чернігівської Сумської, Харківської, Хмельницької, Тернопільської, Львівської, Волинської та Закарпатської областей відмічалося перезволоження верхніх шарів ґрунту (містилося понад 45 мм продуктивної вологи).

Недостатнє (11-20 мм) та незадовільне (менше 10 мм продуктивної вологи) вологозабезпечення відмічалося в багатьох районах Одеської та у південних районах Херсонської областей (рис. 3).

Рис. 3. Зволоження орного шару ґрунту (запаси продуктивної вологи) під озимими культурами станом на 10 жовтня 2022 року по території України, мм

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина (пшениця, жито). Озимі культури, в залежності від строків сівби, знаходилися у фазах проростання зерна, утворення сходів та 3-го листка, в окремих районах Одеської та Сумської областей відмічалося утворення вузлових коренів та кущіння. Стан рослин, що утворили сходи, добрий.

В озимого ріпаку тривало утворення листової розетки, на раніше засіяних площах – тривав ріст стебла. На окремих площах південних областей відмічалося пошкодження посівів шкідниками. Стан рослин, що зійшли, переважно добрий.

Тривало збирання урожаю кукурудзи, цукрового буряку та сої.

На окремих площах північних областей відмічалося ураження посівів соняшнику хворобами, на Полтавщині – проростання зерна на незібраних посівах сої, ураження бобів грибковими хворобами.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) тривало відростання отави після укосів та стравлювання. Стан багаторічних трав добрий та задовільний.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту