У більшості днів першої декади в Україні переважала холодна для початку вересня погода із середніми добовими температурами на 2-5°С, у найхолодніші дні – на 6-7°С нижчими від норми та в багатьох районах надзвичайно низькими нічними температурами – лише +1+6°С, у деяких районах північних областей були відмічені абсолютні мінімуми температури для першої декади вересня. Посилення холодного антициклону в середині декади зумовило одні з найбільш ранніх заморозків на ґрунті в північних та центральних областях, місцями й у повітрі.
Майже упродовж усієї декади тривав дефіцит опадів на всій території країни, проте в останні дні (9-10 вересня) з переміщенням активного атмосферного фронту із заходу на схід та утворенням над територією України локального циклону в багатьох областях пройшли значні дощі, кількість їх місцями досягала кількох декадних норм.
Схожі погодні умови спостерігалися в першій декаді вересня 2021 р.
Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 70 до 98 годин, що близько або на 14-23 години більше, в Хмельницькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях – 36-46 годин, що на 21-30 годин менше середніх багаторічних значень.
Температура. Середня обласна температура повітря за декаду в Одеській, Чернівецькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях виявилася близькою до норми, в Запорізькій, Херсонській, Миколаївській, Кіровоградській, Черкаській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській та Львівській областях на 1,3-3,0°С, на решті території країни – на 3,1-4,6°С нижчою від неї і становила від плюс 11,0°С на півночі до плюс 18,2°С на півдні країни.
У багатьох районах Чернігівської, в окремих районах Сумської, Київської та Житомирської областей середня декадна температура повітря досягла найнижчої або на 0,3-0,7°С виявилася нижчою найнижчих середніх декадних температур першої декади вересня за період спостережень з 1961 року.
Максимальна температура підвищувалася до плюс 21-25°С, у південних, Дніпропетровській, Вінницькій, Хмельницькій та Закарпатській областях – до плюс 26-30°С.
У найпрохолодніші ночі мінімальна температура повітря в Чернігівській, Київській, Житомирській, Рівненській та Волинській областях знижувалася до 0°С – мінус 2°С, на решті території – до плюс 1-5°С, в окремих районах Запорізької та Чернівецької областей – до плюс 6°С (рис.1).
Рис. 1. Температура повітря (оС) за першу декаду вересня 2022 року по території України
У Житомирській, багатьох районах Київської, Чернігівської, Рівненської, в окремих районах Волинської, Львівської, Черкаської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Херсонської та Миколаївської областей було досягнуто або на 1°С перевищено абсолютний мінімум температури повітря першої декади вересня за період спостережень з 1951 р.
Поверхня ґрунту в найпрохолодніші ночі охолоджувалася до плюс 1-5°С, у Чернівецькій та Закарпатській областях – до плюс 6-7°С, у Сумській, Чернігівській, Київській, Рівненській, Волинській, Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях – до 0°С – мінус 3°С, у найтепліші дні вона нагрівалася до плюс 38-58°С.
У північних областях, багатьох районах центральних та окремих районах Волинської, Рівненської, Львівської, Хмельницької та Харківської областей упродовж 1-7 днів відмічалися заморозки в повітрі, на поверхні ґрунту та на висоті 2 см інтенсивністю 0°С – мінус 5°С, на торф’яниках Київської області (м. Баришівка) – до мінус 6°С.
Опади. Упродовж 1-5 днів відмічалися нерівномірні опади – від слабких та помірних до сильних дощів в останні дні декади майже по всій території країни.
У Чернігівській, Полтавській, Харківській, Донецькій та Запорізькій областях середня їх кількість за декаду становила 33-50% декадної норми (6-8 мм), у Дніпропетровській, Кіровоградській та Одеській областях – 56-79% декадної норми (9-14 мм). У Київській, Черкаській та Вінницькій областях кількість опадів за декаду була близькою до норми (17-21 мм). Найбільше опадів відмічалося в Рівненській, Чернівецькій та Закарпатській областях – 226-252% декадної норми (43-63 мм), найменше – в Сумській області – лише 5% декадної норми (1 мм). На решті території кількість опадів склала 131-183% норми (17-42 мм) (рис. 2).
На метеостанції Ужгород (Закарпатська область), де за декаду випало 101 мм опадів, на 30 мм було перевищено найбільшу кількість опадів за першу декаду вересня за період спостережень з 1961 р.
Добовий максимум опадів у багатьох районах західних, окремих районах Житомирської, Київської, Черкаської та Херсонської областей досягав 21-41 мм (1,1-2,2 декадних норми), на метеостанціях Асканія Нова (Херсонської області) та Ужгород (Закарпаття) – 44-81 мм (місячна норма).
На метеостанції Ужгород Закарпатської області (10.09.2022), де за добу випало 81 мм, було на 17 мм перевищено добовий максимум опадів у вересні за весь період спостережень.
Рис. 2. Кількість опадів у % до норми за першу декаду вересня 2022 року по території України
Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 15°С на півночі до плюс 23°С на крайньому півдні країни.
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 55% до 84%. У багатьох районах країни (за винятком Сумської, Чернівецької та Івано-Франківської областей) упродовж 1-4 днів у денні години відмічалося її зниження до 30% і нижче.
Вітер. Упродовж одного дня в окремих районах Херсонської, Одеської, Кіровоградської та Тернопільської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-17 м/с.
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
За попередніми розрахунками, з перших днів вересня, а в західних, північних та північно-східних областях із останніх днів серпня спостерігався кінець метеорологічного літа – перехід у бік зниження середньодобової температури повітря через межу +15°С. На півдні та південному сході країни літо ще тривало, хоча температура повітря була значно нижчою від середніх багаторічних показників.
Агрометеорологічні умови для завершення вегетації пізніх культур та початкового росту і розвитку посіяного озимого ріпаку по території країни складалися неоднорідно. Вони були цілком задовільними для збирання врожаю пізніх та технічних культур, підготовки площ під сівбу озимини, накопичення цукрів у плодах та коренеплодах. Проте заморозки в повітрі та на ґрунті в північних та місцями в центральних областях завдали значної шкоди незібраним городині та ягодам, викопаним і невкритим бульбокоренеплодам.
Накопичення продуктивних вологозапасів у ґрунті під сівбу озимих культур урожаю 2023 року в більшості днів відбувалося незадовільно через дефіцит опадів. На багатьох площах, де 0-10 см шар ґрунту був повністю сухий, а в орному шарі містилося 1-5 мм продуктивної вологи, складалися критично несприятливі умови зволоження для сівби озимини.
Проте дощі останніх днів першої декади вересня на більшості площ кардинально покращили ситуацію, розвиток ґрунтової засухи припинився. Відбулося суттєве поповнення вологозапасів, у тому числі й у південних областях, склалися сприятливі умови для вчасної сівби озимих зернових культур.
Теплозабезпечення
Станом на 10 вересня суми ефективних температур повітря вище +10°С у розрізі агрокліматичних зон становили:
Таблиця 1
Агрокліматичні зони |
Сума ефективних температур |
|
вище +10 °С |
||
Середня багаторічна (за період 1991-2020 рр.) |
2022 р. |
|
Степ |
1305-1535 |
1285-1252 |
Лісостеп |
1035-1295 |
1070-1305 |
Полісся |
985-1110 |
1070-1100 |
Ріст, розвиток та вологозабезпечення сільськогосподарських культур
Озимина.
Станом на 8 вересня 2022 року вологозабезпечення орного шару ґрунту на площах, призначених під посів озимих культур, в окремих районах західних, Київської, Вінницької, Кіровоградської, Дніпропетровської, Харківської та Одеської областей було достатнім та оптимальним (21-30 мм продуктивної вологи і більше).
На решті площ запаси продуктивної вологи під сівбу озимих культур були недостатніми (11-20 мм) та незадовільними (менше 10 мм). На окремих площах Херсонської області орний шар ґрунту був зовсім сухий (рис. 3).
Рис. 3. Зволоження орного шару ґрунту (запаси продуктивної вологи, мм) на площах, призначених під посів озимих культур, станом на 8 вересня 2022 року по території України
В окремих районах північних областей розпочалася сівба озимої пшениці.
Тривала сівба озимого ріпаку, на раніше засіяних площах відмічалися сходи та утворення листової розетки.
Зерно кукурудзи досягло воскової або повної стиглості. На одній рослині сформувалися 1-3 качани, кількість зерен в одному качані становила від 220 до 680, маса 1000 зерен – 130-675 г.
Стан рослин був переважно добрий.
У гречки тривало достигання та збирання врожаю. Маса 1000 зерен становила від 25 до 28 г. Стан незібраних рослин добрий та задовільний.
Зернобобові культури. У сої тривало достигання бобів, місцями в Черкаській, Сумській та Харківській областях розпочалося або тривало її збирання. Маса 1000 зерен становила 137-198 г. Стан незібраних рослин добрий.
Цукрові буряки. Тривав набір ваги коренів цукрових буряків, середня вага одного кореня становила 396-786 г.
Насіння соняшнику досягло збиральної стиглості, тривало його збирання. Стан незібраних рослин переважно добрий.
Багаторічні трави (конюшина, люцерна). У трав відмічалося відростання після укосів та стравлювання. Стан багаторічних трав добрий та задовільний.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua