У першій половині декади погоду в Україні визначали малоактивні циклони та їх атмосферні фронти, у другій половині – переважно вплив антициклону із центром над східною частиною країни. Спостерігалися значні коливання середніх добових температур повітря від показників на 2-6°С вищих за норму, із похолоданням у другій п’ятиденці, – до показників на 2-7°С нижчих від норми. В середньому за декаду температура у західних областях виявилася близькою до норми, на решті території – вищою за норму.
Крім західних областей тривав суттєвий дефіцит опадів, в окремих районах південних областей опадів не було або кількість їх була зовсім незначною.
Сніг в останній день декади спостерігався у північній половині країни переважно висотою 1-5 см, у гірських районах Карпат – від 13 до 73 см.
Температура. Середня обласна декадна температура повітря на більшій частині території країни виявилася близькою до норми, у Чернігівській, Сумській, Полтавській та Харківській областях – на 1,1-1,9°С вищою за неї, в Івано-Франківській – на 1,4°С нижчою від норми, і становила від мінус 3,7°С на сході до мінус 1,6°С на Закарпатті.
У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 15-20°С, у Волинській, Рівненській, Черкаській, Кіровоградській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Донецькій областях – до мінус 10-14°С.
У найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 8-9°С, у північних, Тернопільській, Рівненській, Волинській, Полтавській та Донецькій областях – до плюс 3-4°С (рис.1).
Поверхня ґрунту або снігу на переважній частині території країни охолоджувалась до мінус 17-24°С, у Волинській, Рівненській, Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Донецькій областях – до мінус 12-15°С.
У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 2-6°С, у Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Хмельницькій, Черкаській, Полтавській та Дніпропетровській областях – до плюс 7-11°С, у південних (за винятком Запорізької), Вінницькій та Кіровоградській – до плюс 15-18°С.
Рис. 1. Температура повітря за першу декаду лютого 2023 року по території України, оС
Опади у вигляді дощу, мокрого снігу, снігу та снігової крупи відмічалися на більшій частині території країни уподовж 1-7 днів.
У більшості областей декадна кількість опадів становила 55-77% норми (6-18 мм), у Волинській, Хмельницькій та Чернівецькій областях вона виявилася близькою до норми (10-12 мм). В Одеській, Миколаївській, Черкаській, Харківській та Донецькій областях кількість опадів не перевищила 20 – 50% декадної норми (2-5 мм), в окремих районах цих областей було сухо.
Найбільше опадів за декаду відмічалося у Тернопільській, Львівській та Івано-Франківській областях – 123-136% декадної норми або 16-19 мм, найменше – у Херсонській області – 9% декадної норми або 1 мм (рис.2).
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 70% до 89%.
Рис. 2. Кількість опадів за першу декаду лютого 2023 року по території України, % до норми
Сніговий покрив. Станом на 10 лютого на більшій частині території країни висота снігу не перевищувала 1-6 см, на багатьох площах південних, в окремих районах Волинської, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської областей снігу на полях не було. В окремих районах Івано-Франківської, Закарпатської областей та у горах Карпат висота снігового покриву досягала 13-38 см, на високогір’ї Карпат – 40-73 см.
Глибина промерзання ґрунту у кінці декади на переважній частині території країни становила від 11 до 45 см. У Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, більшості районів Тернопільської, Хмельницької, окремих районах Рівненської, Волинської, Житомирської, Київської, Одеської, Миколаївської та Дніпропетровської областей промерзання ґрунту становило 1-10 см
Вітер . Упродовж 1-2 днів у багатьох районах Одеської, Львівської, Івано-Франківської, в окремих районах Закарпатської, Чернівецької, Хмельницької та Миколаївської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-17 м/с, у горах Карпат – до 28 м/с.
Озимі культури впродовж декади знаходилися у стані зимового спокою.
Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур та багаторічних трав знижувалася до мінус 1 – 5°С, у південних та центральних областях – до мінус 6-8 С, що вище критичної температури вимерзання. У північних районах Харківської області мінімальна температура ґрунту на глибині 3 см короткочасно знижувалася до мінус 13С, що близько до критичної температури вимерзання озимих ячменю та ріпаку.
За розрахунками критична температура вимерзання озимого жита становила мінус 15-17С, озимої пшениці у фазі сходів – 3-го листка – мінус 13-14 С, у фазі кущіння – мінус 15-17С; озимого ячменю та ріпаку – мінус 9-12 С.
Станом на 10 лютого з початку зими погодні умови для перезимівлі озимих культур в Україні в цілому складалися задовільно, що підтверджено результатами відрощування зразків зимуючих культур, взятих метеостанціями з полів 25 січня 2023 року.
На посівах озимої пшениці за узагальненням результатів відрощування на посівах окремих районів Сумської (20% зразків), Харківської (44% зразків) та Чернігівської (17% зразків) областей виявлено незначну зрідженість посівів – не більше 10% загиблих рослин, що в межах природньої зрідженості. Зрідженість (11-20% загиблих рослин) відмічена у ряді 5% зразків у Сумській області. Зрідженість (21-30% загиблих рослин) відмічена у 20% зразків у Черкаській області.
В озимого жита зрідженість від 11 до 20% відмічена у 13% зразків у Чернігівській області. В основному це слаборозвинені з осені рослини, які увійшли в зиму у фазах 3-го листка та сходів.
В окремих районах Чернігівської області в озимого ріпаку у 13% зразків виявлено підвищену зрідженість (21-30% загиблих рослин).
У озимого ячменю та у багаторічних трав зрідженості не виявлено.
За зимовим визначенням запасів вологи (зразки ґрунту відібрані з полів 8 лютого 2023 р.) у метровому шарі ґрунту містилося від 140 до 200 мм продуктивної вологи, у Закарпатській, Івано-Франківській, Житомирській, окремих районах Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернігівської областей – від 202 до 281 мм продуктивної вологи, що близько до середніх багаторічних показників. У південних районах Одеської області вологозапаси метрового шару ґрунту становили від 98 до 109 мм продуктивної вологи, що менше середніх багаторічних значень і обумовлено дефіцитом опадів, який спостерігається упродовж листопада 2022 р. – початку лютого 2023 р.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua