Агрометеорологічний бюлетень складено за даними фактичних спостережень метеорологічних станцій, які надійшли до УкрГМЦ. При складанні бюлетеню відсутні або не враховані дані спостережень метеорологічних станцій, які станом на 10 квітня 2022 р. тимчасово перебувають під окупацією РФ.
У першій декаді квітня в Україні спостерігалася неоднорідна по території погода: у західній половині прохолодна для початку квітня, у східній – тепліша за звичайну. Нерівномірні опади (у західних, центральних та північних областях – значні, у південних і східних областях – невеликі) відзначалися на всій території країни.
Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 24 до 83 годин, що близько або на 14-46 годин менше, у південних районах південних областей – на 10-20 годин більше за середні багаторічні значення.
Середня обласна декадна температура повітря у західних, північних, Вінницькій та Черкаській областях була близькою або на 1,2-2,3°С нижчою від норми, на решті території країни – на 1,1-3°С вищою за норму і становила від +4,8°С на північному заході до +10,5°С на півдні та сході країни.
Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до +18-22°С, у південних, центральних та східних областях – до +23-26°С. Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до -1-5°С (рис. 1).
Поверхня ґрунту в найхолодніші ночі охолоджувалася до -1-6°С, у Хмельницькій та Львівській областях – до -7-9°С, у найтепліші дні нагрівалася до +25-46°С.
По всій території країни впродовж 1-7 днів відзначалися заморозки різної інтенсивності у повітрі, на поверхні ґрунту та на висоті 2 см.
Опади різної кількості та інтенсивності спостерігалися по всій території країни впродовж 2-7 днів у вигляді дощу та мокрого снігу.
У Чернівецькій, Хмельницькій, Черкаській, Кіровоградській та Полтавській областях середня обласна декадна кількість опадів була близькою до норми (11-22 мм). У Миколаївській, Одеській, Вінницькій, Тернопільській та Івано-Франківській їхня кількість становила 138-168% декадної норми (15-22 мм), у Закарпатській, Львівській, Волинській, Рівненській, Житомирській, Київській та Сумській областях – 201-320% норми (24-48 мм). У Харківській та Дніпропетровській областях випало 53-54% норми опадів (7-8 мм). Найменша кількість опадів відзначалася у Херсонській області, у південних районах Одещини та місцями у центральних областях – 8-27% декадної норми (1-3 мм) (рис. 2).
В окремих районах Сумської, Волинської та Закарпатської областей добовий максимум опадів становив 25-38 мм, або 1,3-2,5 декадної норми.
Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від +4°С на півночі до +13°С на півдні країни.
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 59 до 82%. Упродовж 1-5 днів у більшості областей відзначалося її зниження до 30% і нижче.
Упродовж 1-6 днів майже на всій території країни, за винятком Закарпатської та Сумської областей, спостерігалося посилення швидкості вітру до 15-23 м/с, на метеостанції Плай (Закарпатської обл.) – до 28 м/с.
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
У першій декаді квітня спостерігалися в цілому задовільні умови для вегетації озимини та сівби ярих культур. Після тривалого дефіциту опадів (лютий-березень) дощі першої декади квітня значно пом’якшили умови – збільшилася відносна вологість повітря та поповнилися запаси вологи у ґрунті в районах випадіння істотних опадів.
Теплозабезпечення
Станом на 10 квітня суми ефективних температур вище +5°С, що накопичилися від дати переходу через цю межу до кінця першої декади квітня, були на 15-50°С вищими, у поліських областях – близькими або на 20°С нижчими за середні багаторічні показники (період 1991-2020 рр.) (табл.).
Агрокліматичні зони |
Сума ефективних температур вище +5°С |
|
середні багаторічні за період 1991-2020 рр. |
2022 р. |
|
Степ |
35-80 |
70-90 |
Лісостеп |
24-60 |
40-110 |
Полісся |
35-50 |
15-55 |
Зволоження ґрунту
Станом на 10 квітня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами на всій території країни були достатніми та оптимальними (21-40 мм і більше). Лише у південних районах Одеської області відзначалося задовільне, на окремих площах незадовільне для цього періоду зволоження ґрунту (12-20 мм продуктивної вологи).
Зволоження метрового шару ґрунту на більшості площ було достатнім та оптимальним, вміст продуктивної вологи становив 121-160 мм і більше. На більшості площ Одеської, окремих площах Запорізької, Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської, Полтавської, Сумської, Київської, Вінницької та Хмельницької областей вологозабезпечення 0-100 см шару ґрунту було задовільним і становило 83-120 мм, місцями у Запорізькій та Херсонській областях – недостатнім (77-80 мм продуктивної вологи).
Під ранніми ярими зерновими та зернобобовими культурами в орному шарі ґрунту запаси продуктивної вологи були переважно на достатньому та оптимальному рівні – 22-40 мм і більше, на окремих площах Вінницької, Тернопільської та Одеської областей – на задовільному рівні (16-20 мм). У метровому шарі ґрунту на більшості площ вологозапаси здебільшого були достатніми та оптимальними і становили 121-160 мм і більше продуктивної вологи. На окремих площах Херсонської, Одеської, Вінницької та Хмельницької областей ґрунт було зволожено задовільно – від 87 до 118 мм продуктивної вологи.
Вологозабезпечення орного та метрового шарів ґрунту під озимим ріпаком було достатнім та оптимальним – 25-33 та 126-185 мм продуктивної вологи відповідно. На окремих площах Херсонської області зволоження орного та метрового шарів ґрунту було незадовільним і не перевищувало 3 та 46 мм продуктивної вологи відповідно.
Запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту на площах, призначених під сівбу пізніх культур (кукурудза, цукровий буряк, соняшник ), були достатніми і становили 25-40 мм.
Ріст і розвиток сільськогосподарських культур
Озимина (пшениця, ячмінь, жито) знаходилася на більшості площ у фазах кущіння, утворення вузлових коренів та третього листка.
За результатами весняного обстеження висота рослин у фазі кущіння становила від 10 до 28 см, на 1 м2 утворилося від 420 до 1350 стебел, кущистість становила 1,5-3,2. Стан рослин переважно добрий.
В озимого ріпаку на більшості площ тривало утворення листової розетки, в окремих районах Херсонської, Кіровоградської та Тернопільської областей відзначалися ріст стебла та поява суцвіть.
Впродовж декади тривала сівба ярого ячменю , ярої пшениці та вівса. На раніше засіяних площах спостерігалося проростання зерна та утворення сходів.
Тривала сівба гороху , на рано засіяних площах спостерігалося проростання зерна та утворення сходів.
Розпочалася сівба соняшнику та цукрових буряків.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua