Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови першої декади квітня 2021 року

Назад до думок експертів

У першій декаді в Україні спостерігалася прохолодна, в окремі дні холодна, для початку квітня із нерівномірним розподілом опадів погода.

6-7-8 квітня під час переміщення холодного атмосферного фронту та активного циклону із заходу на схід тимчасово утворювався та деякий час утримувався сніговий покрив у західних, центральних та північних областях, спостерігалися надзвичайно контрастні по території температури повітря – від на 4-9°С нижчих від норми у північних та західних областях до на 1-5°С вищих за норму на сході країни. Заморозки на поверхні ґрунту, часто і у повітрі, відзначалися майже щодня, у найхолодніші дні спостерігалося невелике промерзання верхніх шарів ґрунту.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 49 до 87 годин, що близько або на 11-31 годин більше, у східних областях – на 10-20 годин менше, середніх значень.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря на переважній частині території країни виявилася на 1,1-2,1°С, на Закарпатті – на 3,5°С, нижчою від норми, у східних, Запорізькій, Полтавській, Сумській, Чернігівській та Волинській областях – близькою до неї, і становила від 4,9 до 7,1°С тепла.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до плюс 19-22°С. Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 2-6°С, на Закарпатті – до мінус 8°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі охолоджувалася до мінус 3-8°С, у найтепліші дні нагрівалася до плюс 27-44°С.

По всій території країни у більшості днів відзначалися заморозки у повітрі, на поверхні ґрунту та на висоті 2 см інтенсивністю 1-7°С, на метеостанції Баришівка (Київська область) –10-12°С.

Опади різної кількості та інтенсивності відзначалися по всій території країни упродовж 1-4 днів у вигляді дощу, снігу та мокрого снігу.

У більшості областей середня обласна декадна кількість опадів була близької до норми (11-15 мм), у Сумській, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях – їх кількість становила 122-189% декадної норми (10-17 мм). У Вінницькій, Рівненській, Львівській та Івано-Франківській областях випало 58-77% норми опадів (8-11 мм). Найменша кількість опадів відмічалася у Луганській, Чернівецькій, Хмельницькій, Тернопільській та Волинській областях – 29-47% декадної норми (4-7 мм) (рис. 2).

Найбільший добовий максимум опадів було відзначено у Сумській (м. Конотоп) – 19 мм та Закарпатській (м. Рахів) – 35 мм (1,3 декадної норми) областях.

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 5,0°С на півночі до плюс 10,0°С на півдні країни.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 63 до 80%. Упродовж 1-4 днів майже по всій території країни відмічалося її зниження до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-3 днів майже на всій території країни, за винятком північних, Рівненської, Вінницької та Херсонської областей, відмічалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, на метеостанції Плай (Закарпатської області) – до 24 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Перехід середньодобової температури повітря через +5°С у бік підвищення відбувся у другій половині третьої декади березня, місцями у Сумській, Луганській, Харківській, Львівській областях – у перших числах квітня, що близько до середніх багаторічних показників або дещо пізніше.

Незважаючи на прохолодну погоду, агрометеорологічні умови для розвитку озимих на даному етапі вегетації були добрими та задовільними, відбувалося укорінення та формування повноцінної вторинної кореневої системи, яка надзвичайно важлива для використання вологи із глибоких шарів ґрунту у посушливі періоди. Помірний розвиток рослин озимини через прохолодну погоду відбувався в основному за рахунок денних температур повітря, адже нічні температури у більшості днів були нижчими біологічного нуля, часом взагалі від’ємними. Дещо ускладнювалися умови для весняного відростання озимини у західних та північних областях на площах, де спостерігалися надмірні запаси продуктивної вологи у 0-10 см та 0-20 см шарах ґрунту (відповідно більше 20 та 45 мм).

Прохолодна погода, опади, надмірне зволоження верхнього шару ґрунту (10-12 см) та слабке прогрівання ґрунту у багатьох областях були малосприятливими факторами для сівби ранніх ярих культур у ранні строки.

У південних областях, де температура повітря та ґрунту були вищими і спостерігалося достатнє та оптимальне зволоження ґрунту, умови для всіх сільськогосподарських культур складалися майже оптимальні.

За період січень-перша декада квітня в Україні кількість опадів в основному досягла або перевищила норму і склала 100-150%. Така кількість опадів та помірний або ж понижений температурний режим березня-квітня сприяли формуванню ресурсу вологи у ґрунті у межах середніх багаторічних показників або більшого та значно більшого, ніж у 2020 році. Така кількість ґрунтової вологи здатна забезпечити нормальний розвиток посівів озимих, появу дружніх сходів та укорінення рослин ярих зернових та технічних культур.

Теплозабезпечення

Станом на 10 квітня суми ефективних температур вище +5°, що накопичилися від дати переходу через цю межу до кінця першої декади квітня, були близькими або на 10-15°С вищими, у степових областях – на 15-20°С нижчими за середні багаторічні показники (період 1986-2015 рр.).

 

 

Агрокліматичні зони

Сума ефективних температур вище +5°С

Середні багаторічні за період

1986-2015 рр.

2021 р.

С т е п

20-45

25-30

Л і с о с т е п

5-30

20-30

П о л і с с я

10-25

20-30

Зволоження ґрунту

Станом на 10 квітня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами на всій території країни були достатніми та оптимальними (21-40 мм і більше). Лише на невеликих площах Одеської та Запорізької областей відмічалося задовільне для цього періоду зволоження ґрунту (17-20 мм продуктивної вологи) (рис.3).

Зволоження метрового шару ґрунту на більшості площ було достатнім та оптимальним, вміст продуктивної вологи становив 121-160 мм і більше. На окремих площах Чернігівської, Сумської, Луганської, Харківської, Запорізької, Херсонської та Миколаївської областей вологозабезпечення 0-100 см шару ґрунту було задовільним і становило 86-120 мм, місцями у Запорізькій області – недостатнім (77 мм продуктивної вологи).

Під ранніми ярими зерновими та зернобобовими культурами в орному шарі ґрунту запаси продуктивної вологи були на достатньому та оптимальному рівні – 22-40 мм і більше. У метровому шарі ґрунту на більшості площ вологозапаси здебільшого були достатніми та оптимальними і становили 121-160 мм і більше продуктивної вологи. На окремих площах Миколаївської, Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської, Луганської та Сумської областей ґрунт був зволожений задовільно – від 93 до 118 мм продуктивної вологи.

Вологозабезпечення орного та метрового шарів ґрунту під озимим ріпаком було достатнім та оптимальним – 33-48 мм та 135-225 мм продуктивної вологи відповідно.

Запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту на площах, призначених під сівбу пізніх культур (кукурудза, цукрові буряки, соняшник ), становили 24-48 мм.

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина (пшениця, ячмінь, жито). До кінця першої декади квітня на всій території країни озимі культури відновили вегетацію і знаходилися на більшості площ у фазах кущіння, утворення вузлових коренів та 3-го листка, місцями у південних областях розпочався ріст стебла.

За результатами весняного обстеження висота рослин у фазі кущіння становила від 10 до 30 см, на 1 м2 утворилося від 500 до 1280 стебел, кущистість становила 1,7-3,9. Стан рослин переважно добрий.

У Київській та Рівненській областях відзначалося пошкодження листкової поверхні рослин інтенсивними заморозками.

В озимого ріпаку на більшості площ тривало утворення листової розетки, в окремих районах Херсонської та Хмельницької областей відзначалися ріст стебла та поява суцвіть.

Ранні ярові зернові культури. Впродовж декади тривала сівба ярого ячменю, ярої пшениці та вівса. На раніше засіяних площах спостерігалося проростання зерна, утворення сходів, місцями у південних областях – утворення 3-го листка.

Зернобобові культури. Тривала сівба гороху, на рано засіяних площах спостерігалося проростання зерна та утворення сходів.

Розпочалася сівба соняшнику та цукрових буряків .

Багаторічні трави (прогноз строків цвітіння)

Припинення вегетації багаторічних трав минулого року відбулося до кінця листопада 2020 року.

Зима 2020-2021 рр. характеризувалася підвищеним порівняно з нормою температурним режимом.

Перезимівля багаторічних трав відбувалася задовільно, несприятливих умов не спостерігалося, хоча у другій половині січня та у лютому в окремі періоди спостерігалися зниження мінімальної температури повітря до небезпечних показників (мінус 20-32°С ), проте за наявності снігового покриву на переважній частині площ суттєвої загрози вимерзання не виникало.

За результатами відрощування монолітів (зразки від 25 січня та 20 лютого 2021 р.) зрідженості на посівах багаторічних трав не виявлено.

Відновлення вегетації багаторічних трав відзначалося у березні. Станом на 10 квітня на посівах трав відзначалося весняне відростання та розпочався ріст стебла. Висота рослин була у межах 2-6 см.

Враховуючи фактичний стан розвитку трав та прогноз погоди, надалі за агрометеорологічними розрахунками очікується, що масове цвітіння багаторічних трав нинішнього року розпочнеться у кінці третьої декади травня – на початку червня, що близько до середніх багаторічних строків.

https://www.apk-inform.com

 

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту