Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови першої декади грудня 2021 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Упродовж першої декади грудня в Україні відзначалися явища погоди, притаманні як зимовому, так і осінньому сезонам, – тумани, дощі, мокрий сніг і сніг, утворення та танення снігового покриву. В середині декади спостерігалися інтенсивні снігопади у західних і місцями у північних областях, майже на всій території відбувалося налипання мокрого снігу, утворення ожеледі та ожеледиці, складні відкладення паморозі, посилення вітру. Температурний режим був надзвичайно контрастним: у східній половині країни спостерігалася дуже тепла погода з температурами, характерними для початку листопада, у західних областях середня температура була від’ємною і в середньому відповідала нормі.

Середня обласна температура повітря за декаду в східних, південних, Кіровоградській, Полтавській та Дніпропетровській областях виявилася на 3,9-5,4°С, у Чернівецькій, Вінницькій, Київській, Черкаській, Чернігівській та Сумській областях – на 1,2-3°С вищою за норму, в більшості західних областей – близькою до норми і становила від +6,3°С на півдні до -1,3°С на заході та півночі.

На метеостанції Бердянськ Запорізької області було на 0,1°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря першої декади грудня за період спостережень із 1961 року.

У найтепліші дні максимальна температура повітря підвищувалася до +11-15°С, на півночі та заході країни (за винятком Івано-Франківської та Чернівецької областей) – до +7-10°С.

Мінімальна температура повітря на більшій частині території країни знижувалася до -6-11°С, у Луганській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській та Одеській областях – до -3-5°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту або снігу вночі охолоджувалася до -5-10°С, у Львівській, Тернопільській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Рівненській, Житомирській та Київській областях – до -11-15°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася від +8-12°С на півночі до +16-21°С на півдні країни.

Упродовж 3-7 днів опади різної кількості й інтенсивності у вигляді мряки, дощу, мокрого снігу та снігу відзначалися на всій території країни.

У Дніпропетровській, Харківській та Луганській областях середня обласна кількість опадів була близькою та дещо меншою від норми (7-13 мм). У Вінницькій, Хмельницькій, Чернівецькій, Рівненській, Житомирській, Волинській та Миколаївській областях кількість опадів становила 127-182% (14-22 мм). На решті території країни кількість опадів склала від 208 до 344% норми (від 18 до 49 мм) (рис. 2).

Добовий максимум опадів у окремих районах Закарпатської, Львівської, Івано-Франківської, Черкаської, Кіровоградської, Полтавської, Сумської, Одеської, Херсонської та Запорізької областей становив від 20 до 35 мм (1-3 декадні норми).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 79% до 95%.

Станом на 10 грудня у багатьох районах західних, в окремих районах Вінницької, Київської та Чернігівської областей спостерігався сніговий покрив висотою від 1 до 7 см, місцями у Тернопільській, Львівській, Чернівецькій та Київській областях – 8-11 см, на Івано-Франківщині – до 21 см, на високогір’ї Карпат – 33-69 см. На решті території снігу на полях не було.

У кінці першої декади грудня в окремих районах західних, північних (за винятком Сумської) областей ґрунт промерзав від 1 до 10 см. На решті території країни ґрунт був талим.

Упродовж 1-2 днів у деяких районах Донецької, Запорізької, Дніпропетровської, Миколаївської, Одеської, Львівської, Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської та Закарпатської областей відзначалося посилення швидкості вітру до 15-21 м/с, у горах Карпат – до 23 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

На початку першої декади грудня внаслідок зниження середньодобової температури повітря до від’ємних значень на полях західних, Житомирської, Чернігівської, Сумської та Черкаської областей було відзначено остаточне припинення вегетації озимих культур.

Упродовж декади повільні ростові процеси на посівах озимини відзначалися у південних та місцями центральних областях, на решті території країни активні ростові процеси припинилися.

Загрозливих явищ для перезимівлі озимих культур не спостерігалося. У найхолодніші дні мінімальна температура ґрунту на глибині вузла кущіння озимих культур та багаторічних трав (3 см) місцями у Вінницькій, Кіровоградській, Черкаській, Київській, Житомирській, Рівненській, Хмельницькій, Тернопільській та Івано-Франківській областях знижувалася до мінус 3-5°С, на решті території країни – до мінус 2° – плюс 1°С, що значно вище за критичну температуру вимерзання, яка, за розрахунками агрометеорологів, становила: озимої пшениці – мінус 12-18°С, озимого жита – мінус 15-17°С, озимого ячменю – мінус 10-12°С.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2023.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту