Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови першої декади березня 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У першій декаді березня в західних та північних областях спостерігалася тепліша, на решті території – значно тепліша, ніж звичайно, погода. В окремі дні середня добова температура повітря на 7-9°С перевищувала норму, в найхолодніші дні – була нижчою від норми на 2-4°С. Кількість опадів у цілому виявилася значно меншою за норму, в південних областях та прилеглих районах центральних областей опадів майже не було або не було зовсім. Лише в північних районах північних і північно-західних областей та гірських районах Карпат опадів випало близько норми.

Тривалість сонячного сяйва . Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 26 годин на півночі до 78 годин на півдні країни, що близько або на 12-32 години більше від середніх багаторічних показників.

Температура . Середня обласна декадна температура повітря у Волинській, Рівненській, Житомирській та Чернігівській областях виявилася близькою до норми, на решті території країни – на 1,1-2,9°С вищою за неї і становила від плюс 0,3°С на північному сході до плюс 5,7°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря в більшості областей підвищувалася до плюс 15-19°С, в Одеській та Миколаївській областях – до плюс 20-22°С, в Сумській, Чернігівській та Житомирській областях – до плюс 12-13°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася від плюс 14-15°С на півночі та північному сході, до плюс 37-38°С в південних областях.

Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 3-9°С. У найхолодніші ночі поверхня ґрунту в більшості областей охолоджувалась до мінус 7-12°С, в Сумській та Чернігівській областях – до мінус 13-16°С, в Запорізькій, Одеській, Вінницькій, Полтавській, Чернівецькій, Львівській та Закарпатській областях – до мінус 3-7°С.

Рис. 1. Температура повітря за першу декаду березня 2023 року по території України, оС

Опади відмічалися впродовж 1-6 днів переважно в північних та північно-західних областях.

У Рівненській та Житомирській областях середня обласна кількість опадів була близькою до норми (11-14 мм), у Київській та Сумській областях – 75-77% декадної норми (9-10 мм), у Львівській та Закарпатській областях – 55-57% декадної норми (8-11 мм). У Волинській, Чернігівській, Запорізькій та Донецькій областях декадна кількість опадів склала 125-133% від норми (15-17 мм). На решті території кількість опадів за декаду не перевищила 1-5 мм (8-42% від норми), в Івано-Франківській, Чернівецькій, Одеській та Миколаївській областях опадів не було зовсім.

Добовий максимум опадів в окремих пунктах спостережень Донецької, Запорізької та Волинської областей становив 12-13 мм (декадна норма).

Рис. 2. Кількість опадів за першу декаду березня 2023 року по території України, % до норми

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 59% до 86%. Упродовж 1-3 днів у багатьох районах Миколаївської, Одеської, місцями в Херсонській, Дніпропетровській, Кіровоградській та Закарпатській областях у денні години відмічалося її зниження до 30%.

Сніговий покрив. Станом на 10 березня снігу на полях не було, лише в північних районах Чернігівської, Київської, Житомирської, Рівненської та Волинської областей спостерігався невеликий сніговий покрив висотою 3-5, місцями до 7 см. У горах Карпат висота снігового покриву становила 21-27 см, на метеостанції Пожежевська (Івано-Франківська обл.) – 118 см.

Глибина промерзання ґрунту. Станом на 10 березня на переважній частині території країни ґрунт був талий, лише в Харківській, Сумській, багатьох районах Чернігівської та місцями в Полтавській областях глибина промерзання ґрунту становила від 13 до 46 см.

Вітер. Упродовж 1-3 днів у багатьох районах західних, окремих районах північних, східних, Кіровоградської, Полтавської, Дніпропетровської та Миколаївської областей відмічалося посилення швидкості вітру до 15-21 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

За оперативними даними (станом на 10 березня), в більшості західних та південних областей перехід через 0°С відбувся в перші дні січня, середня температура періоду січень-перша декада березня виявилася позитивною (плюс 0,4-1,5°С, у крайніх південних районах – плюс 2-4°С). У центральних та північних областях цей перехід відбувся з 16 січня до 14 лютого, в північно-східних областях та прилеглих районах центральних областей – 18-25 лютого. Такі строки переходу до весни на 2-4 тижні, в західних областях – на півтора місяця раніше середніх багаторічних. У Миколаївській, Одеській, Херсонській областях середня декадна температура повітря першої декади березня перевищила +5°С, а максимальна досягала плюс 18-22°С, що сприяло ранньому відновленню вегетації озимих культур.

У багатьох районах південних та центральних областей кількість опадів за період з 1 січня до 10 березня не перевищила 30-45% від норми, в окремих районах лише 15-25% від норми. У південних районах Одеської області дефіцит опадів триває з осені. З огляду на прогноз погоди, за яким і в березні очікується невелика кількість опадів, така ситуація загрожує розвитком ранньовесняної засухи в багатьох районах півдня та центру.

За першим визначенням запасів вологи (8 березня) в багатьох районах півдня Одеської області сформувалися надзвичайно низькі запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту (66-92 мм, в Ізмаїлі – 47 мм), в орному – лише 8-18 мм, що майже удвічі менше за середні багаторічні показники. На решті території країни, де спостерігається дефіцит опадів, несприятливим чинником було переважання антициклональної погоди, коли внаслідок добових коливань температури повітря та ґрунту, помірного та сильного вітру, відбувалася швидка витрата вологи з верхніх шарів ґрунту.

Станом на 10 березня озимі культури (жито, ячмінь, пшениця) на більшості території ще знаходилися в стані неглибокого зимового спокою. Відновлення вегетації озимих культур відмічалося в південних, багатьох районах центральних, в окремих районах Київської та Рівненської областей.

Стан рослин, що відновили вегетацію, добрий та відмінний, у південних районах Одеської області – задовільний.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур та багаторічних трав (3 см) становила плюс 1°С – мінус 4°С, що значно вище критичної температури вимерзання.

За узагальненими даними відрощування зразків зимуючих культур, взятих метеостанціями з полів 20 лютого 2023 року, значної загибелі та пошкодження рослин не виявлено.

В озимої пшениці за узагальненими результатами відрощування на посівах окремих районів Сумської (20% зразків), Чернігівської (33% зразків), Харківської (31% зразків), Полтавської (13% зразків) та Рівненської (8% зразків) областей виявлено незначну зрідженість посівів – не більше 10% загиблих рослин, що в межах природної зрідженості. Зрідженість (11-20% загиблих рослин) відмічена в 13% зразків у Харківській області. Значна зрідженість (31-50% загиблих рослин) відмічена у 8% зразків у Рівненській області через пошкодження с.-г. шкідниками.

В озимого жита зрідженість від 1 до 10% відмічена в 38% зразків у Чернігівській області. Це слаборозвинені з осені рослини, які увійшли в зиму у фазі сходів. Через вимерзання рослин в окремих районах Чернігівської області в озимого ріпаку в 13% зразків виявлено підвищену зрідженість (21-30% загиблих рослин). В озимого ячменю зрідженість 1-10% загиблих рослин відмічена в 50% зразків у Рівненській області.

У багаторічних трав зрідженості не виявлено.

Результати повторного відрощування монолітів зимуючих культур (зразки взяті 20 лютого 2023 року) наведено в таблиці:

Зрідженість

Розподіл зразків за зрідженістю,%

0

1-10

11-20

21-30

31-50

50

Озима пшениця

273

17

2

0

1

0

Озиме жито

25

3

0

0

0

0

Озимий ячмінь

9

1

0

0

0

0

Озимий ріпак

32

0

0

1

0

0

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту