Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови першої декади березня 2021 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Упродовж першої декади березня в Україні спостерігалася неоднорідна погода. У найтепліші дні першої половини декади рівень середніх добових температур відповідав показникам середини березня за нормою, а максимальна температура повітря місцями у південних, центральних та західних областях досягала плюс 14-16°С.

У другій половині декади із вторгненням на територію України холодного повітря із північного сходу відбулося зниження температури повітря до показників значно нижчих від норми, місцями у північних та східних областях мінімальна температура знижувалася до мінус 12-17°С. Похолодання супроводжувалося сильними поривами вітру.

На переважній частині території країни кількість опадів була незначною.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 29 до 73 годин, що близько або на 11-28 годин більше за середні багаторічні показники.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря виявилася у Закарпатській області близькою, на решті території країни – на 1,4-2,5°С, у Луганській, Харківській, Полтавській, Сумській, Одеській та Чернівецькій областях – на 2,6-3,2°С вищою за норму і становила від мінус 2,3°С на північному-сході до плюс 4,5°С на крайньому півдні країни.

Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 6-11°С, у Черкаській, Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській та Луганській областях – до мінус 12-17°С.

Максимальна температура повітря досягала плюс 11-16°С, у східних, Дніпропетровській, Сумській, Чернігівській та Волинській областях – плюс 8-10°С (рис.1).

У найхолодніші ночі поверхня ґрунту у більшості областей охолоджувалась до мінус 10-15°С, у Вінницькій, Кіровоградській, Чернігівській та Сумській – до мінус 16-19°С, у Чернівецькій та Івано-Франківській – до мінус 4-8°С.

У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 11-20°С, у південних, Тернопільській, Івано-Франківській та Закарпатській областях – до плюс 21-32°С, у Чернігівській та Сумській областях – до плюс 1-8°С.

Незначні опади відмічалися упродовж 1-4 днів майже по всій території країни у вигляді снігу, мокрого снігу, дощу.

У більшості областей середня обласна кількість опадів не перевищила 8-50% норми (1-6 мм), у Миколаївській, Черкаській та Дніпропетровській областях – 60-80% декадної норми (5-8 мм). У Луганській, Донецькій, Кіровоградській, Вінницькій, Чернівецькій, Хмельницькій, Тернопільській та Львівській областях декадна кількість опадів була близькою до норми (9-13 мм). Найбільша по області кількість опадів відмічалася в Івано-Франківській області – до 180% декадної норми (18 мм). У більшості районів Херсонської області опадів не було зовсім (рис. 2).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 64% до 83%. Впродовж 1 дня місцями в Одеській, Івано-Франківській, Закарпатській та Київській областях у денні години відмічалося її зниження до 30 %.

Сніговий покрив станом на 10 березня висотою 7-15 см відмічався лише в окремих районах Сумської, Чернігівської областей, у горах Карпат, на високогір’ї Карпат – від 48 до 111 см. На решті території країни снігу на полях не було або його висота не перевищувала 1 см.

Глибина промерзання ґрунту. Станом на 10 березня у більшості районів північних, місцями у центральних та східних областях глибина промерзання ґрунту становила від 11 до 30 см, в окремих районах Луганської, Харківської, Полтавської та Сумської областей – від 34 до 51 см. На решті території країни промерзання становило від 1 до 10 см, у південних районах Одеської, Херсонської областей та місцями на Закарпатті ґрунт був талий.

У Харківській, окремих районах Луганської, Дніпропетровської та Кіровоградської областей у ґрунті відмічався мерзлий прошарок на глибині від 5 до 73 см.

Вітер. Упродовж 1-3 діб у більшості областей, за винятком Запорізької, Кіровоградської, Черкаської та Житомирської областей, відзначалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, на метеостанції Ромни (Сумська область) – до 22 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Упродовж декади несприятливих явищ для посівів зимуючих культур не спостерігалося.

Станом на 10 березня озимі культури (жито, ячмінь, пшениця) на більшості території ще знаходилися у стані зимового спокою. У тих районах Миколаївської, Херсонської та Закарпатської областей, де напередодні було відзначено відновлення вегетації озимих культур, посіви знаходилися у фазах кущіння та 3-го листка.

Стан посівів оцінювався як переважно добрий та задовільний.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур та багаторічних трав (3 см) становила 0°С – мінус 5°С, що значно вище критичної температури вимерзання. Розрахункова критична температура вимерзання озимого жита становила мінус 12-14С; озимої пшениці у фазі сходів – 3-го листка – мінус 8-11С, у фазі кущіння – мінус 12-13С; озимого ячменю та ріпаку – мінус 8-9С.

На окремих полях Чернігівської області упродовж двох декад відмічалася льодяна кірка товщиною 13-21 мм, ступінь розповсюдження становив 40-70% площі поля. Коливання температури повітря обумовило незначне збільшення її товщини.

За узагальненням даних відрощування зразків зимуючих культур, взятих метеостанціями з полів 20 лютого 2021 року, значної загибелі та пошкодження рослин не виявлено.

Результати повторного відрощування монолітів зимуючих культур (зразки взяті 20 лютого 2021 року) наведено в таблиці:

Зрідженість

Розподіл зразків за зрідженістю, %

0

1-10

11-20

21-30

31-50

50

Озима пшениця

91

7

2

0

0

0

Озиме жито

81

19

0

0

0

0

Озимий ячмінь

100

0

0

0

0

0

Озимий ріпак

90

3

0

0

0

7

На посівах озимої пшениці лише в окремих районах Дніпропетровської, Луганської та Рівненської областей зрідженість (в межах 11-20 % загиблих рослин) зафіксована у 4%, 20 % та 25% зразків відповідно.

В окремих районах Дніпропетровської області відзначена повна загибель озимого ріпаку через «випирання» рослин.

У відрощених зразках озимого ячменю та багаторічних трав зрідженості не виявлено.

За першим визначенням запасів продуктивної вологи (зразки ґрунту відібрані з полів 9 березня 2021 р.) у Миколаївській та в окремих районах Донецької областей в орному шарі ґрунту під озимими культурами містилося від 26 до 38 мм продуктивної вологи. У метровому шарі ґрунту вологозапаси не перевищували 101-104 мм на більшості площ Миколаївської області. На окремих площах Миколаївської та Донецької областей у метровому шару ґрунту містилося від 134 до 177 мм продуктивної вологи.

Схоже вологозабезпечення як орного, так і метрового шарів ґрунту відзначалося на зябу.

Глибина весняного промочування ґрунту на цих площах була у межах 66-118 см.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту