Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади вересня 2022 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Впродовж другої декади вересня погоду в Україні визначали активні синоптичні процеси – декілька атмосферних фронтів і глибокий циклон, які обумовили дощі та низьку для середини вересня температуру повітря. Температурний фон у середньому за декаду виявився нижчим від норми, у найхолодніші дні середні добові температури були нижчими звичайних для цієї пори показників на 4-6°С.

Із переміщенням через територію України активного циклону в останні дні декади у більшості областей відзначалися дощі з грозами та шквалистим посиленням вітру. На Закарпатті та Прикарпатті, у багатьох районах західних, північних і центральних областей спостерігалися значні дощі, у Карпатах – сильні дощі з мокрим снігом. На високогір’ї Карпат відбулося утворення снігового покриву висотою до 3-5 см. Загальна кількість опадів за декаду значно перевищила норму майже на всій території країни.

Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 11 до 37 годин, у південних областях – від 61 до 88 годин, що в Одеській області близько норми, на решті території – значно менше середніх багаторічних значень.

Середня обласна температура повітря за декаду в південних і Дніпропетровській областях виявилася близькою до норми, на решті території – на 1,3-2,3°С нижчою від неї і становила від +11,6°С на північному заході до +18,5°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря підвищувалася до +21-25°С, у Закарпатській, Чернівецькій, Полтавській, Дніпропетровській, Харківській, Миколаївській і Запорізькій областях – до +26-29°С, в Одеській, Херсонській і Донецькій областях – до +31-33°С, в окремих районах цих областей кількість днів із температурою повітря вище +30°С становила 1-2 дні.

У найпрохолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до +2-6°С, у південних, Харківській і Кіровоградській областях – до +7-9°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту в найпрохолодніші ночі охолоджувалася до +2-7°С, у найтепліші дні вона нагрівалася до +27-50°С.

Рис. 1. Температура повітря ( ° С) за другу декаду вересня 2022 року по території України

Опади різної інтенсивності (від слабких і помірних до сильних злив) спостерігалися впродовж 5-9 днів по всій території країни.

У більшості областей середня обласна їхня кількість за декаду становила 200-400% декадної норми (27-94 мм), у Запорізькій, Чернівецькій і Волинській областях – 140-195% (16-41 мм).

Найбільша кількість опадів за декаду відзначалася у Черкаській і Сумській областях – 413-454% декадної норми (59-62 мм), найменша – у Херсонській області – 55% декадної норми (6 мм) (рис. 2).

На метеостанціях Олевськ (Житомирська обл.), Лебедин і Суми (Сумська обл.), Богодухів (Харківська обл.) та Івано-Франківськ, де сумарна кількість опадів склала відповідно 68, 63, 67, 65 і 108 мм, було на 1-14 мм перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду вересня за період спостережень із 1961 року.

Рис. 2. Кількість опадів (% до норми) за другу декаду вересня 2022 року по території України

Добовий максимум опадів у багатьох районах західних, північних і центральних, окремих районах Харківської, Миколаївської та Одеської областей становив 20-50 мм (1-3 декадні норми), на метеостанціях Тернопільської та Івано-Франківської областей – 54-64 мм (майже місячна норма).

Добова кількість опадів (19.09.2022) на метеостанції Чортків Тернопільської області склала 62 мм і на 8 мм перевищила добовий максимум опадів у вересні за всі роки спостережень.

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від +13°С на півночі до +22°С на півдні країни.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 60 до 91%. Упродовж 1-5 днів в окремих районах Одеської, Миколаївської, Херсонської, Дніпропетровської та Вінницької областей у денні години відзначалося її зниження до 30% і нижче.

Упродовж 1-2 днів у більшості областей (за винятком Запорізької, Донецької, Житомирської, Рівненської, Волинської та Закарпатської) відзначалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, на метеостанції Нова Ушиця (Хмельницька обл.) – до 24 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

У нинішньому році в Україні спостерігається рання дата закінчення метеорологічного літа. Станом на 20 вересня 2022 р. перехід середньої добової температури через +15°С у бік зниження відбувся в основному в період 1-5 вересня, крім південних областей, де літо ще тривало. За останні 30 років (1991-2021 рр.) це п’ятий дуже ранній перехід до осені. До цього схожі умови спостерігалися у 1993, 1997, 2003 та 2021 роках. Тривалість метеорологічного літа виявилася коротшою в середньому на 10-20 днів, що нетипово для останніх років.

Агрометеорологічні умови у другій декаді декади вересня визначалися значними дощами та пониженим температурним режимом, були неоднорідними по території та характеризувалися таким:

– У південних областях ефективні дощі майже повністю припинили ґрунтову засуху, ґрунт в основному добре зволожений, що створило сприятливі умови для сівби озимини під урожай 2023 р. в оптимальні строки.

– У багатьох районах північних і західних областей, де опади спостерігалися майже щодня, з початку вересня вже випала місячна норма опадів і більше, що порівняно з попереднім періодом сприяло кардинальному збільшенню вологозапасів у ґрунті. Проте на окремих площах західних, північних і центральних областей спостерігається нехарактерне для останніх років перезволоження верхніх шарів ґрунту (більше 45 мм продуктивної вологи у верхніх шарах ґрунту), що ускладнювало або призупиняло польові роботи.

– За експертною оцінкою, зволоження ґрунту (вміст продуктивної вологи) на середину вересня виявилося одним із найбільших за останні 10 років. Площі, де спостерігався дефіцит продуктивної вологи, були невеликими і спостерігалися в Одеській, Херсонській, Запорізькій областях.

– Погодні умови впродовж декади були малосприятливими для дозрівання та збирання пізніх сільськогосподарських культур, стримувалося збирання кукурудзи, сої, соняшнику, гречки, проса. На багатьох площах відзначалося перезволоження рослинної маси внаслідок дуже високої вологості повітря та ґрунту.

– Дефіцит сонячного сяйва та переважно хмарна погода не сприяли накопиченню цукрів у коренях буряків.

– Теплозабезпечення з початку вересня виявилося значно нижчим від норми, що стримувало утворення сходів посіяних озимих культур.

– Висока відносна вологість повітря, недостатня кількість, в окремі дні повна відсутність сонячного сяйва на фоні дощової холодної погоди призводили до розвитку грибкових захворювань на рослинах, зниження якості та зменшення врожаю.

Теплозабезпечення

Станом на 20 вересня суми ефективних температур повітря вище +5°С, що накопичилися з початку вересня, були близькими або на 30-65°С нижчими середніх багаторічних показників і за агрокліматичними зонами становили (табл.).

Агрокліматичні зони

Сума ефективних температур вище +5 ° С

середня багаторічна за період 1991-2020 рр.

2022 р.

Степ

220-270

185-265

Лісостеп

195-225

130-195

Полісся

170-195

125-165

Ріст, розвиток та вологозабезпечення сільськогосподарських культур

Тривала сівба озимих культур, на раніше засіяних площах відзначалося проростання зерна та утворення сходів.

Станом на 20 вересня (зразки ґрунту відібрано 18.09.22 р.) запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами на більшості площ були достатніми та оптимальними (21-45 мм продуктивної вологи). У багатьох районах західних, окремих районах Сумської, Чернігівської, Київської та Черкаської областей відзначалося перезволоження верхніх шарів ґрунту.

Лише на окремих площах Чернігівської, Дніпропетровської, Запорізької, Одеської та Херсонської областей вологозабезпечення оцінювалося як задовільне (11-20 мм), місцями – незадовільне (менше 10 мм продуктивної вологи). У південних районах Запорізької області 0-20 см шар ґрунту був зовсім сухим (рис. 3).

Рис. 3. Зволоження орного шару ґрунту (запаси продуктивної вологи, мм) під озимими культурами станом на 20 вересня 2022 року по території України

Тривала сівба озимого ріпаку, на раніше засіяних площах відзначалися сходи та утворення першого листка.

Зерно кукурудзи на всій території набуло воскової та повної стиглості, тривало збирання врожаю.

Тривало збирання насіння соняшнику, на окремих площах західних областей відзначалося загнивання кошику від перезволоження.

Тривало збирання врожаю цукрових буряків.

У сої тривало достигання бобів і збирання врожаю. Стан незібраних рослин переважно добрий.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) відзначалися відростання отави після укосів, початок росту стебла та стравлювання.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту