Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади вересня 2021 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Упродовж другої декади вересня на території України відзначалася контрастна погода. У більшості днів було тепло та переважно сухо із середньодобовими температурами повітря на 2-5°С вищими за норму. В кінці декади, із вторгненням арктичного повітря, відбулося різке похолодання зі зниженням температури до показників на 1-6°С нижчих від норми. У східних та північних областях спостерігалися заморозки на поверхні ґрунту та висоті 2 см над поверхнею ґрунту, місцями на Луганщині й у повітрі. Майже на всій території країни з переходом середньодобової температури повітря через межу +15°С у бік зниження в останні дні декади завершилося метеорологічне літо, що близько або на тиждень раніше звичайного.

Опади відзначалися по всій території країни різної кількості та інтенсивності, подекуди з грозами та шквалами.

Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 40 до 94 годин, що близько або на 11-26 годин більше, в окремих районах західних областей – на 17-22 години менше за середні багаторічні значення.

Середня обласна температура повітря за декаду в більшості областей виявилася близькою до норми, у східних, Одеській, Кіровоградській та Полтавській областях – на 1,1-1,7°С вищою за неї та становила від +13,7°С на півночі до +19°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря підвищувалася до +26-31°С.

В окремих районах Одеської та Миколаївської областей кількість днів із температурою повітря вище +30°С становила 1-2 дні.

У найпрохолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до +4-8°С, у Харківській, Донецькій, Запорізькій, Дніпропетровській, Черкаській, Київській, Чернігівській та Сумській областях – до +1-3°С, у Луганській області – до -1°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту в найпрохолодніші ночі у Київській, Харківській та Луганській областях місцями охолоджувалася до 0° – мінус 1°С, на решті території – до +2-8°С, у найтепліші дні вона нагрівалася до +42-55°С.

Упродовж 1-2 днів у багатьох районах Луганської, Харківської, в окремих районах Чернігівської та Дніпропетровської областей відзначалися заморозки на поверхні ґрунту, висоті 2 см, місцями на Луганщині й у повітрі інтенсивністю 0° – мінус 2°С, на торф’яниках Київської області (М Баришівка) – до -3°С.

Опади різної інтенсивності (від слабких і помірних до сильних злив) спостерігалися впродовж 1-5 днів майже по всій території країни.

У Донецькій, Дніпропетровській, Миколаївській, Тернопільській, Рівненській та Волинській областях середня обласна їхня кількість за декаду становила 125-177% норми (15-39 мм), у Луганській, Харківській, Херсонській, Черкаській, Київській, Житомирській, Хмельницькій, Чернівецькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях кількість опадів була близькою до норми (11-27 мм).

Найбільша кількість опадів за декаду відзначалася у Кіровоградській, Полтавській, Сумській, Чернігівській та Львівській областях – 233-385% декадної норми (35-78 мм), найменша – у Вінницькій, Одеській та Запорізькій областях – 4-6 мм (рис. 2).

На метеостанціях Гадяч Полтавської області та Броди Львівської області, де сумарна кількість опадів склала відповідно 72 та 148 мм, було на 13-47 мм відповідно перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду вересня за період спостережень із 1961 року.

Добовий максимум опадів у багатьох районах Львівської, Чернігівської, Сумської, Полтавської, Кіровоградської, Миколаївської, в окремих районах Волинської, Рівненської, Тернопільської, Закарпатської, Чернівецької, Черкаської, Дніпропетровської, Харківської, Донецької та Херсонської областей становив 20-50 мм (1-3 декадні норми), на метеостанціях Долинська Кіровоградської області та Броди Львівської області – 67-109 мм (1,5 місячної норми).

Добова кількість опадів (18.09.2021) на метеостанціях Яворів та Броди Львівської області, Гадяч Полтавської області склала 45, 109, 47 мм відповідно та на 6, 62, 4 мм відповідно перевищила добовий максимум опадів у вересні за всі роки спостережень.

На метеостанції Волноваха Донецької області 19.09.2021 за добу випало 50 мм, було на 6 мм перевищено добовий максимум опадів у вересні за весь період спостережень.

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила +14-23°С.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 53 до 88%. Упродовж 1-6 днів у південних, східних, в окремих районах центральних, Київської та Сумської областей у денні години відзначалося її зниження до 30% і нижче.

Упродовж 1-2 днів в окремих районах Миколаївської, Кіровоградської, Тернопільської, Чернівецької та Івано-Франківської областей відзначалося посилення швидкості вітру до 15-17 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Упродовж минулої декади агрометеорологічні умови для завершення вегетації та збирання пізніх культур, початкового росту і розвитку посіяних озимих, підготовки площ для сівби були загалом задовільними, проте неоднорідними по території та мінливими у часі.
У західних та прилеглих до них північних і центральних областях, де зволоження ґрунту залишалося на рівні оптимальних і достатніх значень, вони складалися добре та задовільно.
У багатьох районах південних, східних та місцями центральних областей, де впродовж вересня утримувався стійкий дефіцит опадів, тривала та посилювалася ґрунтова засуха. Умови для накопичення вологи і, відповідно, сівби та початкового розвитку озимих культур складалися незадовільно.
Проте загалом по Україні зволоження ґрунту залишалося одним із найкращих за останні 5 років. Площі, де спостерігалися незначні запаси продуктивної вологи або ґрунт був зовсім сухим, значно менші за минулорічні. Найбільше засушливих площ в Одеській, Херсонській, Запорізькій, Харківській областях. У Полтавській, Дніпропетровській, Донецькій областях, де зволоження було незадовільним за останнім визначенням запасів вологи, ситуація значно покращилася внаслідок дощів, які спостерігалися в останні дні декади.
Теплозабезпечення
Станом на 20 вересня суми ефективних температур повітря вище +5°С, що накопичилися з початку вересня, були в межах середніх багаторічних показників і за агрокліматичними зонами становили (табл.).

Агрокліматичні зони

Сума ефективних температур вище +5 ° С

середня багаторічна за період 1986-2015 рр.

2021 р.

Степ

215-260

205-260

Лісостеп

180-205

165-205

Полісся

180-185

160-185

Ріст, розвиток та вологозабезпечення сільськогосподарських культур
Тривала сівба озимих культур, на раніше засіяних площах відзначалося проростання зерна, сходи та утворення третього листка.
Станом на 20 вересня (зразки ґрунту відібрано 18.09.21р.) запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами та на площах, призначених під їхню сівбу, в Житомирській, на більшості площ західних, Київської, Чернігівської, Сумської, Кіровоградської, окремих площах Вінницької, Черкаської, Полтавської, Дніпропетровської, Запорізької та Одеської областей були достатніми та оптимальними (21-30 мм і більше продуктивної вологи).
На решті площ вологозабезпечення оцінювалося як недостатнє (11-20 мм) та незадовільне (менше 10 мм продуктивної вологи). На багатьох площах Одеської, місцями у Запорізькій, Полтавській, Харківській та Луганській областях 0-20 см шар ґрунту був зовсім сухим (рис. 3).

Тривала сівба озимого ріпаку, на раніше засіяних площах відзначалися сходи та утворення першого листка. На окремих площах південних областей спостерігалося пошкодження рослин шкідниками с/г культур.

Зерно кукурудзи набуло воскової та повної стиглості, тривало збирання врожаю. Маса 1000 зерен становила 165-400 г.

Тривало збирання насіння соняшнику.

Тривало збирання врожаю цукрових буряків.

У сої тривало достигання бобів та збирання врожаю. Маса 1000 зерен становила 123-210 г. Стан незібраних рослин добрий.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) відзначалися відростання отави після укосів, початок росту стебла та стравлювання.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту