У другій декаді січня погоду в Україні визначали активні синоптичні процеси, які обумовили складні погодні умови.
11-14 січня спостерігався період дуже холодної погоди із середніми добовими температурами на 4-10°С нижчими від норми. Надалі, із потужним надходженням теплого повітря, спостерігалася стрімка інтенсивна відлига із підвищенням температури на 10-15°С за добу. Відлига супроводжувалася дощем, мокрим снігом та снігом. В останні дні декади переміщення через територію України активного атмосферного фронту супроводжувалося сильним вітром та хуртовинами, у багатьох областях спостерігалися грози. В середньому за декаду рівень температури виявився близьким до норми за рахунок великих коливань добової температури.
На переважній частині території країни спостерігався дефіцит опадів,
Температура. Середня обласна температура повітря за декаду виявилася близькою або на 1,1°С, на Закарпатті – на 2,1°С, нижчою від норми і становила мінус 1,3-3,5°С, у Чернігівській, Полтавській, Дніпропетровській, Луганській, Харківській та Сумській областях – мінус 3,6-4,9°С, у крайніх східних та північно-східних районах – мінус 5-5,6°С.
Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 12-17°С, у Луганській, Харківській, Полтавській, Сумській областях, Чернігівській, Київській та Рівненській областях – до мінус 18-23°С. Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 3-8°С (рис.1).
Поверхня ґрунту або снігу охолоджувалась до мінус 19-27°С, у південних, Донецькій, Черкаській, Чернівецькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях – до мінус 12-18°С.
У найтепліші дні на початку декади поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 1-7°С, у південних, Чернівецькій та Хмельницькій областях – до плюс 8-10°С.
Опади відзначалися упродовж 1-6 днів у вигляді снігу, мокрого снігу, дощу.
Середня обласна декадна кількість опадів у Чернігівській, Сумській, Харківській, Луганській та Львівській областях була близькою до норми (10-14 мм). У південних, Кіровоградській, Вінницькій, Хмельницькій, Тернопільській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях вона становила 10-50% норми (1-6 мм), на решті території країни – 58-77% норми (6-11 мм) (рис.2).
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 71% до 84%.
Сніговий покрив. Станом на 20 січня на переважній частині території країни висота снігового покриву не перевищувала 1-5 см або снігу не було. У багатьох районах Сумської, Харківської, в окремих районах Донецької, Запорізької, Дніпропетровської та Львівської областей висота снігу становила 6-19 см, на високогір’ї Карпат – від 33 до 96 см.
Глибина промерзання ґрунту у кінці декади на більшій частині території становила від 11 до 35 см, в окремих районах Харківської області – до 54 см. У Закарпатській, Чернівецькій, Івано-Франківській, більшості районів південних, Львівської, окремих районах Тернопільської, Волинської, Черкаської, Київської, Чернігівської, Дніпропетровської та Донецької областей глибина промерзання ґрунту не перевищувала 10-20 см, місцями у західних та південних областях – 5-10 см.
Вітер. На всій території країни впродовж 3-6 днів відмічалося посилення швидкості вітру до 15-24 м/с, у Черкаській, Київській, Тернопільській та Чернівецькій областях – до 25-28 м/с.
В окремих пунктах спостережень Сумської, Луганської та Київської областей було досягнуто, на метеостанції Миронівка – на 2 м/с перевищено, максимальну швидкість вітру за весь період спостережень.
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Упродовж декади зимуючі культури знаходилися у стані зимового спокою.
За спостереженнями агрометеорологів у другій декаді січня на багатьох площах Сумської, Полтавської, місцями у Чернігівській областях відмічалося утворення притертої до ґрунту льодяної кірки товщиною від 2 до 14 мм, місцями у Сумській та Полтавській областях – до 20 мм, ступінь розповсюдження кірки становила від 10 до 90% площі поля.
У період найбільш інтенсивного похолодання, у першій половині декади, мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав на більшій частині території знижувалася до мінус 5-9°С, в окремих районах Луганської, Полтавської, Черкаської та Миколаївської областей – до мінус 10-11°С, у Закарпатській, Львівській, Івано-Франківській, Чернівецькій Тернопільській, Житомирській та Чернігівській областях – до мінус 1-4°С.
За розрахунками агрометеорологів, критична температура вимерзання становила: озимої пшениці у фазі утворення сходів – 3-го листка – мінус 12-14°С, у фазі кущіння – мінус 14-16°С, озимого жита – мінус 16-17°С, озимого ячменю та озимого ріпаку – мінус 9-12°С.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua