Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади серпня 2022 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Упродовж другої декади серпня в Україні переважала дуже тепла, у східній частині країни – спекотна погода. Внаслідок переміщення через територію країни циклону з півдня на всій території спостерігалися дощі різної інтенсивності, місцями з градом, у супроводі грози та шквалів. В окремих районах центральних та південних областей спостерігалися сильні зливи із кількістю опадів, яка досягала критерію стихійного гідрометеорологічного явища, коли за добу випадало майже дві місячні норми опадів.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 55 до 100 годин, що близько або на 11-31 годину менше середніх багаторічних показників, на Закарпатті – на 12-14 годин більше середніх багаторічних показників.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря у Миколаївській, Одеській, Вінницькій, Чернівецькій, Тернопільській та Івано-Франківській областях виявилася близькою до норми, на решті території країни – на 1,5-2,7°С вищою за неї і становила від плюс 19,6°С на заході до плюс 25,4°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 30-35°С, у Донецькій, Дніпропетровській та Закарпатській областях – до плюс 36°С.

Кількість днів із максимальною температурою плюс 30°С і вище становила 1-5, у південних, Харківській, Дніпропетровській та Донецькій областях – 6-8 днів.

Упродовж 1-2 днів максимальна температура повітря досягала або перевищувала позначку плюс 35°С в окремих районах Запорізької, Херсонської, Донецької, Дніпропетровської та Закарпатської областей.

У найпрохолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася у західних (за винятком Чернівецької) та Житомирській областях до плюс 7-12°С, на решті території країні – до плюс 13-19°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту у найпрохолодніші ночі охолоджувалася до плюс 8-19°С, у денні години вона нагрівалася до плюс 43-62°С.

Опади різної кількості та інтенсивності відмічалися майже на всій території країни упродовж 2-7 днів.

Середня обласна їх кількість за декаду у Чернівецькій, Івано-Франківській, Львівській, Хмельницькій, Черкаській та Полтавській областях становила від 124 до 215% декадної норми (від 18 до 45 мм), у Харківській, Чернігівській, Київській та Житомирській областях вона була близькою до норми (10-19 мм). У Сумській та Закарпатській областях декадна кількість опадів склала 50-65% норми або 6-15 мм.

У решті областей кількість опадів становила від 255 до 355% норми, У Миколаївській та Одеській областях – 470-690% норми (від 33 до 68 мм).

Найбільша кількість опадів за декаду відзначалася у Первомайську (Миколаївська область) – 141 мм (3,4 місячної норми, або 12,8 декадної норми) (рис. 2).

На метеостанціях Ковель (Волинська обл.), де випало 79 мм, було досягнуто, Роздільна та Любашівка (Одеська обл.), де випало 92 мм та 84 мм відповідно, Звенигородка (Черкаська обл.), де випало 96 мм, Кривий Ріг (Дніпропетровська обл.), де випало 82 мм, на 27, 3, 11, 14 мм відповідно було перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду серпня за період спостережень 1961-2021 рр.

На метеостанції Первомайськ (Миколаївська обл.), де випало 141 мм, на 52 мм було перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду серпня за період спостережень 1961-2021 рр.

Добовий максимум опадів у Волинській, у багатьох районах південних, центральних, Тернопільської, Рівненської, в окремих районах, Житомирської, Чернівецької, Хмельницької, Івано-Франківської, Закарпатської та Львівської областей досягав 20-45 мм (1,0-3,5 декадної норми), на метеостанціях Роздільна (Одеська обл.), Первомайськ (Миколаївська обл.), Звенигородка (Черкаська обл.), Володимир та Луцьк (Волинська обл.) – 50-69 мм, або 1,0-1,4 місячної норми.

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від плюс 20°С до плюс 27°С. Упродовж 4-10 днів по всій території в один із строків спостережень вона перевищувала плюс 25°С.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 58% до 85%. У більшості районів Дніпропетровської, окремих районах Полтавської, Харківської, Донецької, Запорізької, Одеської та Закарпатської областей упродовж 1-3 днів у денні години відмічалося її зниження до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-3 днів в окремих районах південних, центральних, Харківської, Київської, Рівненської та Львівської областей відзначалося посилення швидкості вітру до 16-24 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Внаслідок дощів, які спостерігалися упродовж декади, агрометеорологічні умови для завершення вегетації пізніх с.-г. культур складалися задовільно. Це було забезпечено достатнім, у багатьох районах оптимальним, рівнем вологи у ґрунті, що подовжило період вегетації пізніх культур, зокрема соняшнику та кукурудзи. В окремих районах західних та центральних областей, де спостерігалися сильні дощі та зливи відмічалося перезволоження верхніх шарів ґрунту, що ускладнювало збирання урожаю та проведення інших польових робіт. Одночасно складалися добрі умови для накопичення продуктивних вологозапасів ґрунту на площах призначених під сівбу озимих культур (перш за все озимого ріпаку – найранішої озимої культури) під урожай 2023 року. Так вміст вологи в орному шарі ґрунту на площах, призначених для сівби озимини, станом на 20 серпня в середньому у півтора рази перевищував минулорічні показники.

Малосприятливі агрометеорологічні умови для закінчення вегетації пізніх культур та вологонакопичення під сівбу озимини урожаю 2023 переважали у більшості східних та південних областей країни, де утримувалася більш спекотна, ніж у західних та північних областях погода, дощі частіше відмічалися у вигляді локальних малоефективних злив часто у супроводі шквалів та гроз. Часом спостерігалися суховійні явища, відповідно створювалися несприятливі умови для накопичення продуктивної вологи у ґрунті на площах, призначених під посів озимих культур урожаю наступного року.

Одночасно в районах, де пройшли значні дощі, спостерігалася підвищена вологість повітря в денні години, що сприяло розповсюдженню захворювань та шкідників на рослинах, інтенсивному росту бур’янів та уповільненню темпів збирання урожаю зернових та зернобобових культур.

За спостереженнями метеостанцій, фазовий розвиток сільськогосподарських культур в основному відбувався в строки близькі до середніх багаторічних та дещо раніше.

Теплозабезпечення

Станом на 20 серпня суми ефективних температур повітря у розрізі агрокліматичних зон України відповідали таким показникам (табл.).

Агрокліматичні

зони

Сума ефективних температур

вище +10°С

вище +15°С

Середня багаторічна за період

1991-2020 рр.

2022 р.

Середня

багаторічна за період

1991-2020 рр.

2022 р.

Степ

1125-1310

1100-1280

560-725

545-705

Лісостеп

890-1120

930-1100

360-560

395-545

Полісся

850-970

915-965

325-430

380-435

Зволоження ґрунту

Станом на 20 серпня запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту на площах, призначених під сівбу озимих культур, у більшості областей (за винятком південних, де запаси вологи будуть визначатися у кінці першої декади вересня) були достатніми та оптимальними (22-50 мм продуктивної вологи). Недостатнє вологозабезпечення відмічалося на більшості площ Полтавської, Черкаської, в окремих районах Сумської, Київської, Житомирської, Дніпропетровської, Кіровоградської, Вінницької та Рівненської областей (13-19 мм). Місцями на Харківщині, Донеччині, Черкащині та Закарпатті запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту відповідали незадовільним показникам і становили 2-10 мм (рис. 3).

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту під кукурудзою у західних, в окремих районах Житомирської, Сумської, Черкаської та Кіровоградської областей було достатнім (101-118 мм) та оптимальним (121 мм продуктивної вологи та більше).

На решті площ, де зерно кукурудзи ще не досягло воскової стиглості, запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту були задовільними (87-100 мм), на багатьох площах центральних областей вологозабезпечення було недостатнім (менше 76 мм), місцями – 22-29 мм продуктивної вологи.

На полях під цукровим и буряками вологозабезпечення метрового шару ґрунту для завершення періоду росту коренеплодів було достатнім (73-90 мм) та оптимальним (понад 100 мм продуктивної вологи). На площах, де пройшли сильні зливи, відмічалося перезволоження ґрунту.

Соняшник. Запаси вологи метрового шару ґрунту на більшості площ, де ще не відмічалося достигання насіння, були задовільними (63-88 мм) та недостатніми (16-46 мм продуктивної вологи), на окремих площах Кіровоградської, Вінницької, Тернопільської, Рівненської, Чернігівської та Сумської областей вологозабезпечення 0-100 см шару ґрунту було достатнім та оптимальним (92-172 мм продуктивної вологи).

Соя. Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ було на достатньому (100-108 мм) та оптимальному (121-181 мм) рівнях. Лише в окремих районах Черкаської, Полтавської та Київської областей вологозабезпечення було недостатнім (51-80 мм продуктивної вологи).

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

В окремих районах центральних областей тривала сівба озимого ріпаку, на раніше засіяних площах відмічалося утворення сходів та 1-го справжнього листка.

У кукурудзи в залежності від строків сівби та скоростиглості сорту зерно знаходилося у фазі молочної, воскової або повної стиглості. Подекуди рослини збирали на зелений корм. На одній рослині сформувалося 1-2 качани, кількість зерен в 1 качані становила від 429 до 802.

На окремих площах південних та центральних областей відмічалося пошкодження рослин шкідниками.

Гречка та просо. У гречки на більшості площ тривало формування зернівок та їх достигання, подекуди розпочалося збирання урожаю, у проса – тривало формування зерна.

Зернобобові культури. У сої тривало формування та розпочалося достигання бобів. На одній рослині сформувалося від 14 до 62 бобів більше 1 см. Стан рослин добрий, місцями – задовільний.

У цукрових буряків тривав ріст та набір ваги кореня, за даними метеостанцій, на 20 серпня середня вага складала від 253 до 679 г. Стан буряків добрий, місцями задовільний.

У соняшнику на більшості площ спостерігалося достигання насіння, на багатьох площах південних областей воно досягло збиральної стиглості. В середньому діаметр кошиків становив від 14 до 28 см. Стан рослин переважно добрий.

Багаторічні трави (конюшина, люцерна). У трав тривало відростання після укосів, достигання насіння. Стан багаторічних трав переважно добрий.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту