Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади серпня 2021 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У другій декаді серпня у більшості областей в середньому переважав помірний температурний режим.

Із переміщенням у середині декади холодного атмосферного фронту з північного заходу в багатьох областях спостерігалася нестійка погода з активною грозовою діяльністю, відбулося суттєве зниження температури повітря, відзначалися рясні дощі, зливи з градом, шквали. Лише на сході країни, куди до кінця декади не поширив свій вплив атмосферний фронт, утримувалася спекотна та майже суха погода, рясні дощі в окремих районах цих областей відзначалися лише в останні дні декади.

Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 91 до 125 годин, що близько або на 12-35 годин більше за середні багаторічні показники.

Середня обласна декадна температура повітря у більшості областей виявилася близькою до норми, у Київській, Чернігівській, Сумській, Полтавській, Харківській та Луганській областях – на 1,1-2,6°С вищою за неї і становила від +18,8° на заході до +23,9°С на сході країни.

Максимальна температура повітря підвищувалася до +31-35°С, у Київській, Сумській, Харківській та Луганській областях – до +36-37°С.

Кількість днів із максимальною температурою +30°С і вище у західних, Житомирській, Київській та Вінницькій областях становила 1-3, на решті території – 4-8.

Упродовж 1-3 днів максимальна температура повітря досягала або перевищувала позначку +35°С у Луганській, в окремих районах Харківської, Донецької, Миколаївської, Херсонської, Полтавської, Вінницької, Київської та Сумської областей.

У найпрохолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до +6-10°С, у південних, Харківській, Донецькій, Кіровоградській, Дніпропетровській, Полтавській та Чернівецькій областях – до +11-15°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту в найпрохолодніші ночі охолоджувалася до +6-15°С, у денні години вона нагрівалася до +49-64°С.

Опади різної кількості та інтенсивності відзначалися майже по всій території країни впродовж 1-3, в окремих районах Волинської, Донецької та Запорізької областей – 4-5 днів.

Середня обласна кількість опадів за декаду в Чернівецькій, Миколаївській, Дніпропетровській, Харківській та Сумській областях становила від 133 до 156% декадної норми (14-25 мм), у Запорізькій та Донецькій областях – 240-336% норми (24-37 мм). Кількість опадів у Волинській, Черкаській та Кіровоградській областях була близькою до норми – 13-20 мм.

В Івано-Франківській, Львівській, Закарпатській, Хмельницькій, Житомирській, Полтавській, Луганській, Одеській та Херсонській областях їхня кількість за декаду становила 52-77% декадної норми (6-20 мм), у Тернопільській, Рівненській, Вінницькій, Київській та Чернігівській областях – 36-50% норми, або 7-9 мм опадів.

Найбільша кількість опадів за декаду відзначалася у Маріуполі (Донецька обл.) – 105 мм (8 декадних норм). В окремих районах Чернігівської, Харківської, Луганської, Херсонської та Миколаївської областей опадів не було зовсім (рис. 2).

На метеостанціях Баштанка (Миколаївська обл.), де випало 54 мм, та Маріуполь (Донецька обл.), де випало 105 мм, на 2-6 мм відповідно було перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду серпня за період спостережень 1961-2020 рр.

Добовий максимум опадів в окремих районах Волинської, Хмельницької, Сумської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької та Донецької областей досягав 25-39 мм (1,5-3 декадні норми), на метеостанції Баштанка (Миколаївська обл.) – 49 мм, або 1,3 місячної норми.

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила від +20° до +29°С. Упродовж 2-10 днів по всій території в один зі строків спостережень вона перевищувала +25°С.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 51% до 80%. У більшості районів південних (за винятком Запорізької), східних, центральних (за винятком Вінницької), північних (за винятком Житомирської) та Львівської областей упродовж 1-5, місцями 7-9 днів у денні години відзначалося її зниження до 30% і нижче.

Упродовж 1-2 днів у багатьох районах західних, в окремих районах центральних, Київської, Чернігівської, Харківської, Миколаївської та Херсонської областей відзначалося посилення швидкості вітру до 15-24 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Агрометеорологічні умови минулої декади для завершення вегетації пізніх сільськогосподарських культур були в цілому задовільними. У районах, де відзначалися опади, покращилися умови для накопичення продуктивної вологи в ґрунті на площах, призначених під сівбу озимих культур під урожай 2022 року.

У районах, де пройшли рясні зливи, ускладнювалося збирання врожаю, в окремі періоди місцями повністю зупинялися польові роботи.

На більшості площ східних, на окремих площах центральних та північних областей, де відзначався дефіцит ефективних опадів на фоні підвищеного температурного режиму, спостерігалося погіршення вологозабезпечення орного шару ґрунту, місцями ґрунт був зовсім сухим.

Упродовж декади тривала підготовка ґрунту під сівбу озимих культур та сівба озимого ріпаку.

За переважання відносно високої вологості повітря зберігалися умови для розвитку та поширення грибкових захворювань рослин.

Теплозабезпечення

Станом на 20 серпня суми ефективних температур повітря були вищими за середні багаторічні показники: вище +10°С – на 65-170°С, вище +15°С – на 105-200°С і у розрізі агрокліматичних зон України відповідали таким показникам (табл.).

Агрокліматичні зони

Сума ефективних температур

вище +10°С

вище +15°С

середня багаторічна за період 1986-2015 рр.

2021 р.

середня багаторічна за період 1986-2015 рр.

2021 р.

Степ

1065-1250

1130-1300

495-670

600-750

Лісостеп

830-1060

940-1225

290-490

430-700

Полісся

790-910

880-1080

265-360

385-560

Зволоження ґрунту

Станом на 20 серпня запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту на площах, призначених під сівбу озимих культур , у більшості областей (за винятком південних, де запаси вологи будуть визначатися у кінці першої декади вересня) були недостатніми (11-20 мм) та незадовільними (1-10 мм), у багатьох районах Сумської, Харківської, Луганської, місцями у Полтавській областях ґрунт був зовсім сухим.

Достатнє та оптимальне зволоження орного шару ґрунту відзначалося на більшості площ західних, Житомирської, Київської, Вінницької, в окремих районах Чернігівської, Сумської, Черкаської, Полтавської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Харківської та Донецької областей – 21-42 мм продуктивної вологи (рис. 3).

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту під кукурудзою у західних, Житомирській, в окремих районах Чернігівської, Сумської, Вінницької та Кіровоградської областей було достатнім (101-116 мм) та задовільним (88-91 мм продуктивної вологи).

На решті площ, де зерно кукурудзи ще не досягло воскової стиглості, запаси продуктивної вологи метрового шару ґрунту не перевищували 53-75 мм, на окремих площах Чернігівської, Київської, Полтавської, Кіровоградської, Дніпропетровської та Луганської областей – 10-49 мм продуктивної вологи.

На полях під цукровим буряком вологозабезпечення метрового шару ґрунту для завершення періоду росту коренеплодів було строкатим: на площах, де пройшли ефективні опади, – достатнім (130 мм продуктивної вологи), на решті площ – недостатнім і становило не більше 60-70 мм продуктивної вологи, на окремих площах Полтавської області ґрунт був зовсім сухим.

Запаси вологи метрового шару ґрунту під соняшником на більшості площ, де ще не відзначалося достигання насіння, були задовільними (63-82 мм) та недостатніми (15-49 мм продуктивної вологи,) на окремих площах Дніпропетровської, Кіровоградської, Вінницької та Чернігівської областей вологозабезпечення 0-100 см шару ґрунту було достатнім (100-129 мм продуктивної вологи).

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту під соєю на більшості площ центральних, окремих площах Київської та Харківської областей було незадовільним (34-46 мм продуктивної вологи), місцями – недостатнім (54-80 мм продуктивної вологи). Лише у західних та в окремих районах Вінницької областей вологозабезпечення було на достатньому (88-109 мм) та оптимальному (137-158 мм) рівнях.

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

В окремих районах південних та центральних областей тривала сівба озимого ріпаку, на раніше засіяних площах відзначалося утворення сходів та першого справжнього листка.

У кукурудзи в залежності від строків сівби та скоростиглості сорту зерно знаходилося у фазі молочної, воскової або повної стиглості. Подекуди рослини збирали на зелений корм. На одній рослині сформувалося 1-2 качани, маса 1000 зерен становила від 165 до 370 г.

На окремих площах південних областей відзначалося пошкодження рослин шкідниками, у центральних областях через засушливі умови – денне в’янення рослин.

У гречки на більшості площ тривало формування зернівок та їхнє достигання, у проса відзначалася повна стиглість.

У сої тривало формування та достигання бобів. На одній рослині сформувалося від 14 до 62 бобів більше 1 см. Стан рослин добрий, місцями – задовільний.

У цукрових буряків тривав ріст та набір ваги коренів: за даними метеостанцій на 20 серпня, середня вага складала від 670 до 800 г, місцями – 170 г. Стан буряків задовільний, місцями – незадовільний.

У соняшнику на більшості площ спостерігалося достигання насіння, на багатьох площах південних, окремих площах центральних областей воно досягло збиральної стиглості. В середньому діаметр кошиків становив від 14 до 23 см.

В окремих районах східних областей відзначалося денне в’янення рослин. Стан рослин переважно добрий.

У багаторічних трав (конюшина, люцерна) тривало відростання після укосів, достигання насіння. Стан багаторічних трав переважно добрий.

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту