Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади лютого 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Упродовж другої декади в Україні спостерігалася дуже тепла для середини лютого погода із середніми температурами повітря, що характерні для початку та середини березня і які в найтепліші дні перевищували норму на 5-8 °С.

Розподіл опадів був вкрай нерівномірним – від незначних на півдні та в центрі до значно більших за норму на заході, сході та півночі.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря в південних, Дніпропетровській, Харківській, Сумській, Полтавській та Закарпатській областях виявилася на 1,8-2,9 °С, на решті території країни – на 3,1-4,8 °С вищою за норму і становила від мінус 1,9°С на північному сході до плюс 3,2 °С на південному заході країни.

Мінімальна температура повітря в більшості областей знижувалася до мінус 7-12 °С, в Харківській та Сумській – до мінус 14 °С. У Волинській, Рівненській, Житомирській, Тернопільській та Хмельницькій областях вона не опускалася нижче мінус 4-5 °С.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 5-10 °С, у Миколаївській, Одеській, Вінницькій, Хмельницькій, Львівській, Закарпатській, Івано-Франківській та Чернівецькій областях – до плюс 11-15 °С (рис.1).

Поверхня ґрунту або снігу в більшості областей охолоджувалась до мінус 10-15 °С, в Дніпропетровській, Харківській, Сумській, Чернігівській областях – до мінус 16-18 °С, у Волинській, Рівненській, Львівській, Черкаській областях – до мінус 4-9 °С.

У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 11-19 °С, у південних областях – до плюс 20-24°С, у східних, Полтавській, Сумській, Чернігівській та Житомирській – до плюс 3-8 °С.

Опади відмічалися впродовж 2-6 днів. У Донецькій, Харківській, Сумській, Житомирській, Волинській та Львівській областях середньообласна їх кількість за декаду склала від 121 до 150% від норми (15-22 мм). У південних, Кіровоградській, Черкаській, Київській, Вінницькій та Івано-Франківській областях середня обласна кількість опадів за декаду становила від 36 до 77% декадної норми (від 4 до 10 мм). На решті території країни кількість опадів виявилася близькою до норми (11-23 мм) (рис.2).

Рис. 1. Температура повітря (оС) за другу декаду лютого 2023 року по території України

Рис. 2. Кількість опадів (% до норми) за другу декаду лютого 2023 року по території України

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 66% до 86%. Упродовж 1-2 днів місцями у Вінницькій, Хмельницькій, Івано-Франківській, Чернівецькій та Закарпатській областях надзвичайно рано відмічалося її зниження до 30% і нижче.

Сніговий покрив. Станом на 20 лютого на переважній частині території країни снігу на полях не було. Лише в Харківській, Сумській, окремих районах Донецької, Дніпропетровської, Полтавської, Чернігівської, Київської, Волинської та Рівненської областей спостерігалися його залишки висотою від 1 до 7 см. На високогір´ї Карпат висота снігу становила від 38 до 79 см.

Глибина промерзання ґрунту в кінці декади в Харківській, Сумській, Полтавській, Чернігівській, більшості районів Дніпропетровської, Київської, Черкаської, окремих районах Вінницької, Миколаївської, Житомирської областей становила від 10 до 50 см. На решті території країни вона не перевищувала 10 см або в ґрунті спостерігався мерзлий прошарок. На півдні країни ґрунт був талий.

Вітер. Упродовж 1-4 днів майже по всій території, за винятком Закарпатської, Херсонської, Запорізької та Донецької областей, відмічалося посилення швидкості вітру до 15-23 м/с, у м. Ямпіль (Хмельницької обл.) – до 25 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Перезимівля зимуючих культур завершувалася за безпечних умов. Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав становила мінус 1-8°С, що вище критичної температури вимерзання.

Розрахункова критична температура вимерзання озимого жита становила мінус 13-15°С; озимої пшениці у фазі сходів: 3-го листка – мінус 11-12°С, у фазі кущіння – мінус 13-15°С; озимого ячменю та ріпаку – мінус 9-10°С.

На полях Чернігівської області відмічалося утворення притертої до ґрунту льодяної кірки товщиною від 6 до 17 мм, ступінь розповсюдження її становив від 10 до 90 % площі поля.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту