Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади листопада 2022 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У другій декаді в Україні спостерігалася типова для середини листопада погода. На початку декади переважно антициклонального характеру із досить високими температурами повітря та незначними опадами. В останні дні декади, із переміщенням через територію країни активного циклону, майже на всій території спостерігалися класичні за такої синоптичної ситуації складні погодні умови – сильні тумани, сильний вітер, ожеледь, ожеледиця, значні дощі та сніг, налипання мокрого снігу та грози у південних і центральних областях. Відмічалися перші істотні морози на заході.

У кінці декади спостерігалося утворення досить високого для листопада снігового покриву окрім південних, східних та прилеглих до них районах центральних областей. У деяких пунктах спостережень східних та центральних областей зафіксовано рекордну кількість опадів за декаду – 3-4 декадні норми.

Температура. Середня обласна температура повітря за декаду у західних, північних (за винятком Чернігівської), Вінницькій та Черкаській областях виявилася близькою до норми, на решті території – на 1,1-2,8°С вищою за неї і становила від плюс 2,0°С на північному сході до плюс 7,7°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря підвищувалася до плюс 11-15°С, у Вінницькій, Одеській та Херсонській областях – до плюс 16-17°С.

У найхолодніші ночі мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 7-12°С, у південних, центральних (за винятком Вінницької), Чернівецькій, Івано-Франківській та Закарпатській областях – до мінус 2-6°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту у найхолодніші ночі у південних, Закарпатській, Чернівецькій, Черкаській, Полтавській та Кіровоградській областях охолоджувалася до мінус 1-5°С, на решті території – до мінус 7-11°С, в окремих районах Київської, Житомирської та Хмельницької областей – до мінус 16-21°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до плюс 15-29°С.

Рис. 1. Температура повітря за другу декаду листопада 2022 року на території України, о С

Опади різної інтенсивності (від слабких і помірних до сильних злив та снігопадів), спостерігалися впродовж 4-6 днів на всій території країни.

У більшості областей середня обласна кількість опадів за декаду становила 124-193% декадної норми (20-28 мм), у Тернопільській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Чернівецькій, Вінницькій, Черкаській, Кіровоградській та Харківській областях – 207- 294% декадної норми (29-47 мм). У Волинській та Рівненській областях кількість опадів за декаду була близькою до норми (12-15 мм).

Найбільша кількість опадів за декаду відмічалася у Дніпропетровській області – 363% декадної норми (58 мм) (рис.2).

На більшості метеостанцій Дніпропетровської, Харківської областей, на метеостанціях Гайворон (Кіровоградської області) та у Запоріжжі, де за декаду випало від 54 до 75 мм, було на 6-26 мм перевищено максимальну кількість опадів за другу декаду листопада за період спостережень з 1961 р.

Рис. 2. Кількість опадів за другу декаду листопада 2022 року по території України, % до норми

Добовий максимум опадів у багатьох районах центральних, Харківської, в окремих районах північних та півночі Одеської областей досягав 20-35 мм (1,2 – 2,3 декадної норми).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 83 до 95%.

Сніговий покрив. Станом на 20 листопада у південних, східних, Полтавській, Дніпропетровській, окремих районах Кіровоградської, Вінницької, Львівської та Волинської областей снігу на полях не було. На решті території країни спостерігався сніговий покрив висотою від 1 до 9 см. У більшості районів Чернігівської, Київської, окремих районах Сумської, Житомирської, Хмельницької, Тернопільської, Івано-Франківської та Львівської областей від 10 до 18 см.

Промерзання ґрунту. У кінці другої декади листопада у Волинській, Рівненській, у багатьох районах північних, окремих районах Львівської, Хмельницької, Черкаської, Харківської та Миколаївської областей ґрунт промерзав до 1-6 см. На решті території країни ґрунт був талий.

Вітер. Упродовж одного дня у південних, східних, Дніпропетровській, Кіровоградській та Полтавській областях відмічалося посилення швидкості вітру до 15-18 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Упродовж другої декади листопада агрометеорологічні умови для завершення вегетації озимих культур складалися цілком задовільно. Сонячна погода на початку декади та поступове зниження температури повітря створювали сприятливі умови для загартування рослин. Підвищена теплозабезпеченість за рахунок підвищеного температурного фону у період жовтень – 20 листопада (середня температура цього періоду на 1,5-2,5°С перевищила норму) сприяла повільному розвитку пізніх посівів (у фазах проростання зерна, утворення «шильця» та сходів), частка яких за експертною оцінкою на кінець нинішньої осені складає близько 60%. При тому що добре розкущених посівів, готових до можливих несприятливих умов перезимівлі, за спостереженнями метеостанцій на тестових полях лише близько 20-25%. Проте візуальна оцінка стану їх в основному «добре».

За попередніми розрахунками у період 5-15 листопада відбувся перехід температури повітря через +5°С у бік зниження, почався період «передзим’я». Такі строки закінчення осені у степових областях виявилися близькі до середніх, на решті території- на 1,5-2 тижні пізніші середніх багаторічних строків.

У другій половині декади із зниженням середніх добових температур повітря до показників нижче біологічного нуля, нічних температур – до морозів, активна вегетація припинилася. Її тривалість виявилася в середньому на 1,5-2 тижні більшою за середню багаторічну. Лише у південних, Дніпропетровській та Закарпатській областях озимі культури повільно вегетували і перебували у фазах утворення вузлових коренів та кущіння, на пізніх посівах – проростання зерна та утворення сходів.

Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння (3 см) озимих культур та багаторічних трав в окремих районах північно-західних та Вінницької областей знижувалася до мінус 1-2°С, на решті території вона була позитивною.

Стан рослин переважно добрий та задовільний.

За визначенням агрометеорологів, густота посівів сформувалася у межах 260-660 рослин на 1 м2, загальна кількість стебел на 1 м2 становила від 460 до 1130, кущистість – 1,5-2,7 стебел на одній рослині. Висота рослин на фазу кущіння становила від 10 до 21 см.

В озимого ріпаку, за винятком південних та Дніпропетровської областей, відмічалося припинення вегетації у фазі утворення листової розетки. Стан рослин добрий.

Багаторічні трави. У люцерни та конюшини відмічалося припинення активної вегетації. Стан багаторічних трав добрий та задовільний.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту