Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади листопада 2021 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

Поле підвищеного тиску над Україною у більшості днів другої декади листопада обумовлювало погоду майже без опадів. Середня добова температура повітря коливалася від показників значно вищих за норму до істотних похолодань із відчутними нічними морозами у східній половині країни.

На всій території країни спостерігався дефіцит опадів. Лише в останні дні декади пройшли незначні опади. В окремих районах південних, східних та західних областей опадів не було зовсім. У більшості днів декади по всій території країни спостерігалася мряка та густі тумани.

Середня обласна температура повітря за декаду виявилася у східних, Запорізькій, Дніпропетровській та Закарпатській областях на 1,6-2,2°С нижчою за норму, в південних, центральних, північно-східних, Київській, Житомирській, Чернівецькій, Івано-Франківській та Львівській областях – близькою до норми, у західних – на 1-1,5°С вищою за норму і становила від +5°С на заході до -0,9°С на крайньому сході країни. У південних областях середня декадна температура повітря становила 5,5-6,8°С.

Максимальна температура повітря підвищувалася до +10-14°С, у південних (за винятком Запорізької), Івано-Франківській та Закарпатській областях – до +15°С.

У найхолодніші ночі впродовж декади мінімальна температура повітря знижувалася до -9-14°С, у західних та Житомирській областях – до -2-8°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту в найхолодніші ночі охолоджувалася до -4-8°С, у східних, Сумській, Кіровоградській, Черкаській, Київській, Чернігівській, Полтавській, Дніпропетровській та Запорізькій областях – до -10-16°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася до +12-24°С.

Невеликі опади спостерігалися впродовж 1-2 днів переважно у західних, північних та центральних областях. Середня обласна їхня кількість у південних, східних (за винятком Луганської), західних, Дніпропетровській, Полтавській, Кіровоградській та Івано-Франківській областях становила від 7 до 20% декадної норми (1-3 мм), місцями у південних, Чернівецькій, Тернопільській та Хмельницькій областях опадів не було зовсім.

На решті території країни декадна кількість опадів склала від 21 до 48% декадної норми (4-10 мм) (рис. 2).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 74 до 91%.

У кінці другої декади листопада в окремих районах східних, північно-східних, центральних та південних областей ґрунт промерзав до 5-16 см, у Харківській області – до 28 см. На решті території країни ґрунт був талим.

На всій території країни, окрім Херсонської та Запорізької областей, упродовж 1-2 днів відзначалося посилення швидкості вітру до 15-24 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Мінімальна температура ґрунту на глибині залягання вузла кущіння озимих культур та багаторічних трав (3 см) у східних, центральних, північно-східних, Тернопільській, Сумській, Запорізькій областях знижувалася до 1-6°С, місцями у Сумській та Донецькій областях – до -7-9°С. На решті території вона була позитивною.

За розрахунками агрометеорологів, у кінці другої декади листопада зашкодити посівам могли б температури ґрунту на глибині 3 см нижче: для озимого жита – мінус 17-18°С; озимої пшениці у фазі третього листка та кущіння – мінус 14-18°С; озимого ячменю та ріпаку – мінус 12-14°С.

Упродовж декади в усіх областях, де середні декадні температури були нижчими за +5°С, було відзначено припинення активних ростових процесів. На решті площ (в основному південні та західні області) в залежності від строків сівби озимі культури повільно вегетували та перебували у фазах утворення вузлових коренів, третього листка та кущіння, на пізніх посівах – утворення сходів.

Стан рослин переважно добрий та задовільний.

На окремих площах центральних та східних областей через засуху відзначалася зрідженість посівів озимого ячменю.

За визначенням агрометеорологів, густота посівів сформувалася у межах 260-590 рослин на 1 м2, загальна кількість стебел на 1 м2 становила від 430 до 1130, кущистість – 1,5-2,5 стебла на одній рослині. Висота рослин на фазу кущіння становила від 9 до 20 см.

В озимого ріпаку тривало утворення листової розетки, за винятком південних областей, відзначалося припинення вегетації. Стан рослин добрий.

У багаторічних трав (люцерна та конюшина) відзначалося припинення активної вегетації, місцями – перше стравлювання. Стан багаторічних трав добрий та задовільний.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту