Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади липня 2020 року

Назад до думок експертів

Упродовж другої декади липня в Україні спостерігалися періоди спекотної погоди та періоди нетривалих інтенсивних знижень температури повітря (середніх добових на 7-10°С, максимальних – на 10-15°С) із переміщенням холодних атмосферних фронтів. Похолодання в окремих районах супроводжувалося дощами різної інтенсивності та кількості, грозами, градом та шквалистим посиленням вітру. Через значні коливання добових температур середня за декаду температура повітря виявилася близькою до кліматичної норми.

У розподілі опадів по території спостерігався надзвичайний контраст: у східних і прилеглих районах центральних областей та у західних областях кількість опадів (в основному через значні та сильні зливи) виявилася більшою за декадну норму, місцями у декілька разів перевищила її. У деяких районах спостерігалися надзвичайні зливи, за кількістю опадів вони перевищували історичний добовий максимум. На решті території спостерігався дефіцит опадів, кількість яких в основному склала 10-40% норми, у багатьох районах південних та північних областей ефективних опадів не було зовсім.

Тривалість сонячного сяйва за декаду становила від 62 до 120 годин, що у більшості областей було близько до норми, у Чернівецькій, Закарпатській та Запорізькій на 17-29 годин менше, у центральних та Харківській областях – на 11-24 години більше за норму.

Середня декадна температура повітря виявилася близькою до норми, лише на Закарпатті – на 1,3°С нижчою від норми і становила від +17,3°С на заході до +23,5°С на півдні країни.

Максимальна температура повітря вдень підвищувалася до +30-34°С, в окремих районах Херсонської, Запорізької, Донецької та Луганської областей упродовж одного дня вона досягала +35°С.

Кількість днів із максимальною температурою +30°С і вище становила 1-4, у південних та Дніпропетровській областях – 6-8.

Мінімальна температура повітря у найпрохолодніші ночі знижувалася до +6-9°С, у Миколаївській, Херсонській, Чернівецькій, Дніпропетровській, Полтавській, Харківській та Донецькій областях – до +10-11°С (рис. 1).

Поверхня ґрунту у найтепліші дні нагрівалася від +52°С на заході до +69°С на півдні та сході країни, вночі вона охолоджувалася до +5-10°С.

Опади різної інтенсивності, часом у вигляді злив, подекуди із грозами та шквалами відзначалися майже по всій території країни впродовж 1-5 днів.

Середня обласна їхня кількість у Миколаївській, Херсонській, Донецькій, Черкаській, Вінницькій, Київській, Житомирській, Хмельницькій та Чернівецькій областях не перевищила 10-47% норми (2-18 мм), в Одеській, Дніпропетровській, Кіровоградській, Чернігівській, Тернопільській та Івано-Франківській областях – 52-80% декадної норми (11-24 мм).

Кількість опадів у Волинській, Закарпатській, Полтавській та Запорізькій областях була близькою та дещо більшою за норму.

Найбільша кількість опадів за декаду відзначалася у Сумській, Харківській, Луганській, Рівненській та Львівській областях – 34-64 мм (152-212% декадної норми), найменша – у Миколаївській області, лише 2 мм (рис. 2).

 

На метеостанціях Слобожанське (Харківська обл.) та Броди (Львівська обл.), де сума опадів склала 116 та 132 мм, на 24 та 16 мм відповідно було перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду липня за період спостережень із 1961 року .

Добовий максимум опадів у багатьох районах Сумської, Харківської, Луганської, в окремих пунктах спостережень Львівської, Рівненської, Чернігівської, Полтавської, Кіровоградської, Дніпропетровської та південних (за винятком Миколаївської) областей становив від 22 до 60 мм (1-2 декадні норми). На деяких метеостанціях Харківської області (Харків, Слобожанське) за один дощ випало майже 4 декадні норми опадів.

На метеостанціях Харків та Слобожанське (Харківська обл.), де за добу випало 89 та 104 мм відповідно, було на 6-22 мм перевищено добовий максимум опадів у липні за весь період спостережень.

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила +20-25°С, у південних, Донецькій, Харківській та Дніпропетровській областях +26-28°С. Упродовж усієї декади в один зі строків спостережень вона підвищувалася до +25°С і вище.

Відносна вологість повітря в середньому становила від 48 до 80%, у східних, місцями у центральних, Київській та Рівненській областях упродовж 1-4, у південних та Дніпропетровській – 5-8 днів у денні години відзначалося її зниження до 30% і нижче.

Середній обласний дефіцит вологості повітря становив 6-10 мб, на півдні, сході, місцями у Кіровоградській, Дніпропетровській, Полтавській та Харківській областях – 11-16 мб.

В окремих пунктах східних, західних (за винятком Хмельницької області), Сумської, Київської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Одеської та Херсонської областей упродовж 1-3 днів спостерігалося посилення швидкості вітру до 15-20 м/с, на метеостанції Долина Івано-Франківської області – до 24 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Незважаючи на те, що впродовж червня-липня в Україні переважала спекотна погода, завдяки прохолодному травню та періодичним інтенсивним похолоданням упродовж періоду літа, що вже минув, фазовий розвиток пізніх сільськогосподарських культур відбувається переважно в строки, близькі до середніх багаторічних, на півдні – на тиждень-півтора раніше.

Упродовж другої декади липня зниження максимальних температур до показників нижче +30°С мало позитивний вплив на ріст та розвиток пізніх с/г культур. Одночасно низькі нічні температури у західних та північних областях стримували ріст і розвиток теплолюбних культур.

Зниження температурного фону покращило умови для розвитку та росту коренеплодів, зокрема цукрового буряку.

Вологозабезпечення посівів пізніх с/г культур по території країни було неоднорідним: достатнє та оптимальне – у західних областях (в окремих районах надмірне для середини літа) та задовільне і недостатнє – на решті території. На півдні зберігалася, поширювалася та поглиблювалася ґрунтова засуха в усіх шарах ґрунту.

У західних областях , де спостерігалися помірні та в окремих районах сильні дощі, місцями град, відзначалося локальне полягання та замулення посівів. Через нехарактерний для останніх років деякий недобір тепла погіршувалися умови для розвитку теплолюбних культур.

У північних областях зниження нічних температур під час похолодання часом наближалося до абсолютних значень мінімальної температури повітря середини липня, що було несприятливим фактором для теплолюбних культур.

У південних областях покращення зволоження ґрунту під пізніми культурами не відбувалося. У поєднанні з високою температурою повітря це призводило до передчасного пожовтіння листків нижнього ярусу та втрати тургору вдень на посівах соняшнику, відзначалося пошкодження соняшника хворобами.

Коливання денної та нічної температури, рясні роси на більшості території створювали сприятливі умови для розвитку шкідників та збудників хвороб, інтенсивного росту бур’янів.

Теплозабезпечення

Станом на 20 липня суми ефективних температур повітря вище +5°С у більшості західних областей були на 25-35°С нижчими, у решти областей – на 70-125°С вищими за середні багаторічні показники*. Суми ефективних температур повітря вище +10°С були близькими або на 40-50°С вищими за середні багаторічні показники* і у розрізі агрокліматичних зон України становили (табл.).

Агрокліматичні зони

Сума ефективних температур

вище +5°

вище +10°

середня багаторічна за період 1986-2015 рр.

2020 р.

середня багаторічна за період 1986-2015 рр.

2020 р.

Степ

1225-1355

1315-1480

705-820

715-855

Лісостеп

1050-1230

1020-1330

540-710

515-750

Полісся

1020-1105

985-1175

510-605

485-635

* Для порівняння взято період 1986-2015 рр., який наразі використовується в УкрГМЦ

Зволоження ґрунту

Станом на 20 липня (зразки ґрунту відібрано 18.07.20) запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту під кукурудзою на більшості площ західних та північно-східних областей залишалися на достатньому (21-30 мм і більше), на решті площ – на задовільному (11-20 мм) рівнях. На багатьох площах Черкаської, Кіровоградської, в окремих районах Полтавської, Дніпропетровської, Миколаївської, Харківської та півдні Київської областей ґрунт був зволожений недостатньо (менше 7 мм продуктивної вологи), в окремих районах цих областей – майже сухий.

У західних, Вінницькій та на більшості площ північних областей у метровому шарі ґрунту утримувалися переважно добрі (81-120 мм) та оптимальні (121-199 мм) запаси продуктивної вологи. На багатьох площах Полтавської, Черкаської, Кіровоградської, на окремих площах Чернігівської, Харківської та Миколаївської областей запаси вологи у метровому шарі становили від 52 до 80 мм, в окремих районах Дніпропетровської, Харківської, Київської, Чернігівської, Черкаської та Полтавської областей вони були незадовільними та не перевищували 4-46 мм, в окремих районах Харківської області метровий шар був майже сухим (рис. 3).

Під цукровим буряком зволоження орного шару ґрунту було переважно недостатнім – 5-10 мм продуктивної вологи. Задовільне та достатнє зволоження орного шару ґрунту відзначалося в окремих районах Вінницької, Черкаської та Полтавської областей.

У метровому шарі ґрунту у центральних областях містилося від 44 до 51 мм вологи, що в період росту кореня відповідало недостатньому рівню зволоження, на окремих площах Вінницької та Черкаської областей вологозабезпечення було достатнім (80-90 мм продуктивної вологи).

Під с оняшником запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на більшості площ південних, частині площ Дніпропетровської, Полтавської, Луганської, Харківської, Кіровоградської, Чернігівської та Київської областей не перевищували 2-10 мм, у більшості районів Херсонської, окремих районах Запорізької, Миколаївської, Дніпропетровської та Одеської областей орний шар ґрунту був зовсім сухим. На решті площ вологозабезпечення було на задовільному (12-20 мм) та достатньому (21-28 мм) рівнях.

Показники запасів продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту на більшості площ південних, окремих районах центральних, східних та північно-східних областей були незадовільними (10-50 мм) або недостатнім (56-73 мм). На частині площ Херсонської, Миколаївської та Запорізької областей метровий шар ґрунту був сухим. Добре (83-120 мм) зволоження метрового шару ґрунту відзначалося у Вінницькій, на багатьох площах Черкаської, в окремих районах Кіровоградської, Полтавської, Чернігівської, Донецької, Харківської та Запорізької областей (рис. 4).

Запаси продуктивної вологи під соєю в орному шарі ґрунту на більшості площ західних, окремих площах Харківської та Вінницької областей були на задовільному та достатньому рівні – 12-18 і 22-33 мм відповідно. У центральних областях зволоження було недостатнім (2-9 мм), місцями орний шар ґрунту був зовсім сухим.

У метровому шарі ґрунту показники вологозабезпечення на більшості площ центральних, місцями у Харківській, Київській, Херсонській областях були на недостатньому (52-79 мм) та незадовільному (11 мм) рівнях. У західних, на окремих площах Вінницької та Харківської областей вологозабезпечення було на доброму (82-105 мм) та оптимальному (131-219 мм) рівнях.

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Зерно озимих культур (жито, ячмінь, пшениця) на заході, півночі, у Черкаській та Вінницькій областях досягло воскової або повної стиглості. На решті території країни тривало збирання врожаю озимих культур. За визначенням агрометеорологів, маса 1000 зерен озимої пшениці становила від 33 до 55 г. Стан посівів озимих культур на незібраних площах добрий та задовільний. В окремих районах північних та західних областей відзначалося полягання посівів через сильний вітер.

У західних, місцями Черкаській та Вінницькій областях в ярого ячменю відзначалася воскова та повна стиглість. На багатьох площах південних та центральних областей розпочалося або тривало збирання врожаю. За визначенням метеостанцій, кількість зерен у колосі коливалася від 18 до 33, на кращих посівах – 42-50, із них у середньому до 10%, в окремих випадках до 30-40% щуплих зерен (Волинська та Чернівецька області) відповідно.

Зерно ярої пшениці набуло воскової стиглості.

У вівса відзначалася молочна, воскова, місцями повна стиглість зерна.

Стан посів ярих зернових культур задовільний та добрий, в окремих районах західних областей в ярого ячменю та на півночі країни у вівса спостерігалося полягання посівів через сильний вітер.

У кукурудзи на пізніх посівах тривало листоутворення (13-17 та 19-21 листок), на більшості площ Степу та Лісостепу – цвітіння волоті та качанів. На одній рослині сформувалося 1-2 качани при висоті 120-285 см.

Стан посівів переважно добрий, на Київщині – незадовільний. Місцями у південних та центральних областях відзначалося пожовтіння листя нижнього ярусу, в’янення рослин від засухи.

Впродовж декади у гречки тривало цвітіння, у проса – викидання волоті. Стан посівів переважно добрий.

Тривало збирання зерна гороху . На пізніх посівах відзначалося його достигання.

У сої тривало цвітіння та формування бобів, місцями цвітіння завершувалося. Стан посівів переважно добрий. Кількість бобів довжиною 1 см і більше на одній рослині становила від 7 до 36.

У цукрових буряків відзначалося закриття міжрядь та пожовтіння нижніх листків. За визначенням агрометеорологів, середня маса одного кореня складала 160-223 г. Стан рослин добрий та задовільний.

Упродовж декади у соняшнику тривало формування кошиків, місцями ще спостерігалася поява суцвіть.

Середній діаметр кошиків становив від 8 до 19 см.

На багатьох площах південних, окремих районах центральних та східних областей відзначалося пожовтіння листя нижнього ярусу, пошкодження с/г шкідниками та денне в’янення рослин.

Впродовж декади спостерігалося відростання отави багаторічних трав (конюшина, люцерна) після першого укосу, утворення суцвіть, цвітіння та другий укіс. Стан трав добрий, у східних та південних областях – задовільний.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту