Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади квітня 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У другій декаді квітня активна циклонічність, пов’язана із переміщенням атмосферних фронтів через територію України (як і у першій декаді), обумовила дощову погоду. Кількість опадів на переважній частині території країни значно, у деяких районах південних та центральних областей у 3-5 разів, перевищила декадну норму. За дві декади квітня в Україні, крім північно-східних та крайніх західних районів, кількість опадів досягла та перевищила і місячну норму, місцями у 2-3,5 рази.

Температура повітря виявилася переважно близькою до норми, у західних та північних областях – дещо вищою за неї.

Упродовж декади спостерігалися несприятливі явища гідрологічного характеру, пов’язані із формуванням високої весняної повені. На багатьох річках рівень води був близьким до максимальної позначки піку весняного водопілля. Спостерігалося затоплення заплави, понижених ділянок та сільгоспугідь, порушення транспортного сполучення, обтоплення та відрізання від основних шляхів сполучення, часткове затоплення окремих населених пунктів та житлових будинків в ряді прирічкових пунктів північних, західних та центральних областей.

Тривалість сонячного сяйва. Сонячного сяйва за декаду до поверхні землі надійшло від 13 до 69 годин, що близько або на 13-45 годин менше середніх багаторічних значень.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря майже на всій території країни виявилася близькою до норми, у Львівській та Волинській областях – на 1,2-1,4°С вищою за неї і становила від плюс 8,8°С на заході до плюс 11,3°С на півдні країни та Закарпатті.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до плюс 17-21°С, у Миколаївській, Херсонській та Закарпатській областях – до плюс 22-23°С.

Мінімальна температура повітря у найхолодніші ночі знижувалася до мінус 1 – плюс 3°С, у Миколаївській, Херсонській, Запорізькій та Чернівецькій областях – до плюс 4-5°С (рис. 1).

Рис. 1. Температура повітря за другу декаду квітня 2023 року по території України, оС

Поверхня ґрунту вночі охолоджувалася від мінус 1 до плюс 3°С, у Харківській області – до мінус 2-4°С. У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася від плюс 25-27°С у західних до плюс 40-41°С у південних областях.

У багатьох районах західних, Чернігівської, Сумської, в окремих районах Одеської, Дніпропетровської, Вінницької та Київської областей упродовж 1-2, у Харківській та Закарпатській областях – 3-5, днів відмічалися заморозки у повітрі, на поверхні ґрунту та висоті 2 см.

Опади різної кількості та інтенсивності відмічалися упродовж 1-8 днів по всій території країни.

У Львівській, Волинській, Рівненській, Тернопільській, Хмельницькій, Житомирській та Сумській областях їх середньообласна кількість за декаду була близькою до норми (13-19 мм), в Івано-Франківській, Чернівецькій, Вінницькій, Чернігівській та Херсонській областях декадна кількість становила 136-183% норми (19-35 мм). На решті території за декаду випало 29-48 мм опадів (223-348% норми).

Найбільша кількість опадів відмічалася в Одеській області – 415% декадної норми (54 мм), найменша – на Закарпатті – 50% декадної норми (10 мм)(рис. 2).

Рис. 2. Кількість опадів за другу декаду квітня 2023 року по території України, % до норми

На метеостанціях Роздільна, Одеса, Болград та Ізмаїл Одеської області, де за декаду випало 59, 64, 64 та 68 мм, метеостанції Сміла Черкаської області, де за декаду випало 44 мм, відповідно на 21, 15, 6, 21 та 5 мм було перевищено найбільшу кількість опадів за другу декаду квітня за період спостережень з 1961 року.

У багатьох районах південних, в окремих районах центральних (за винятком Вінницької) та Київської областей добовий максимум опадів досягав 20-31 мм (1,4-2,3 декадні норми).

Середня декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила плюс 9-12°С.

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 57 до 86%. Упродовж 1-4 днів у багатьох областях країни (за винятком Одеської, Херсонської, Вінницької, Чернівецької, Івано-Франківської, Тернопільської та Хмельницької) відмічалося її зниження до 30% і нижче.

Вітер. Упродовж 1-3 днів у багатьох районах Дніпропетровської, місцями у західних (за винятком Волинської), Миколаївській, Херсонській, Донецькій, Кіровоградській, Сумській, Чернігівській та Житомирській областях відмічалося посилення швидкості вітру до 15-19 м/с.

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

Незважаючи на те, що весняні процеси нинішнього року розпочалися раніше середніх багаторічних строків, а саме – перехід середньої декадної температури через +5°, інтенсивність їх стримувалася помірно теплою, дощовою та переважно хмарною погодою. Наростання ефективного тепла відбувалося досить повільно.

Агрометеорологічні умови у другій декаді квітня у більшості західних, центральних та північних областей для проведення польових робіт з обробітку ґрунту під сівбу та сівби ранніх ярих зернових складалися в основному малосприятливо. Часом через дощі та значне перезволоження ґрунту робота сільськогосподарської техніки була неможлива. У зв’язку з цим затримувалася сівба ранніх ярих культур.

Дощова похмура погода, що співпала із періодом цвітіння плодових культур, була несприятливою для їх запилення. Погодні умови спричинили поширення грибкових хвороб плодових, зокрема моноліозу.

Одночасно, умови для росту та розвитку озимих та ранніх посівів ранніх ярих культур складалися цілком сприятливо, рослини додали в рості, відбулися фазові зміни розвитку. Помірний температурний режим сприяв укоріненню озимини пізніх строків сівби. Разом з тим, через тривалий попередній дощовий період, надмірні вологозапаси ґрунту та застій води на окремих полях, спостерігалося пожовтіння посівів озимини, стан таких посівів погіршився до незадовільного.

Опади, що відмічалися упродовж декади по всій території країни, істотно поповнили запаси продуктивної вологи в усіх шарах ґрунту на всій території країни.

Теплозабезпечення

Станом на 20 квітня суми ефективних температур вище +5°С, що накопичилися від дати переходу через цю межу до кінця другої декади квітня, у Чернівецькій, Івано-Франківській та Хмельницькій областях були близькими, на решті території – на 20-45°С вищими за середні багаторічні показники і становили (табл.).

Таблиця

Агрокліматичні зони

Сума ефективних температур вище +5°С

Середні багаторічні за період

1991-2020 рр.

2023 р.

Степ

85-135

130-165

Лісостеп

70-105

90-140

Полісся

75-90

85-125

Зволоження ґрунту

Станом на 20 квітня запаси продуктивної вологи під озимими культурами в орному шарі ґрунту були достатніми та оптимальними (21-40 мм продуктивної вологи і більше), на багатьох площах західних, північних, місцями у центральних областях відмічалося перезволоження верхніх шарів ґрунту (рис. 3).

Вологозапаси метрового шару ґрунту під озимими культурами на більшості площ були достатніми та оптимальними (121-170 мм продуктивної вологи і більше). На окремих площах Одеської області – 94-120 мм (рис. 4).

Запаси продуктивної вологи орного та метрового шарів ґрунту під озимим ріпаком були достатніми та оптимальними і становили відповідно 36-51 мм та 126-205 мм продуктивної вологи.

Під ранніми яровими культурами зволоження орного шару ґрунту було достатнім та оптимальним (21-40 мм і більше), на багатьох площах західних, північних та центральних областей відзначалося перезволоження орного шару ґрунту.

Рис. 3. Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами у другій декаді квітня 2023 року по території України, мм

Рис. 4. Запаси продуктивної вологи у метровому шарі ґрунту під озимими культурами у другій декаді квітня 2023 року по території України, мм

Зволоження метрового шару ґрунту на більшості площ було достатнім та оптимальним (121-170 мм і більше), лише в окремих районах Одеської області – задовільним (менше 120 мм продуктивної вологи).

На полях, призначених під сівбу кукурудзи та цукрових буряківвологозабезпечення орного та метрового шарів ґрунту було оптимальним – відповідно 32- 49 мм та 170-243 мм продуктивної вологи.

Під соняшником запаси продуктивної вологи орного шару ґрунту були достатніми та оптимальними (24-52 мм).

Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на більшості площ відповідало достатнім та оптимальним показникам, місцями на Одещині– задовільним показникам (87-120 мм продуктивної вологи).

Ріст і розвиток сільськогосподарських культур

Озимина (жито, ячмінь, пшениця). Упродовж декади тривало кущіння, утворення вузлових коренів, на багатьох площах розпочалося утворення нижнього вузла соломини (початок росту стебла). Висота рослин у фазі кущіння становила від 13 до 33 см, на 1 м² утворилося від 500 до 1200 стебел, кущистість становила 1,5-2,2.

На окремих площах північних та центральних областей відмічалося пожовтіння посівів озимини через значне перезволоження ґрунту.

Стан рослин переважно добрий, місцями – відмінний.

На більшості посівів озимого ріпаку тривав ріст стебла та утворення суцвіть. Висота ріпаку становила від 11 до 48 см в залежності від фази розвитку рослини. Стан посівів добрий.

Ранні ярові зернові культури. Упродовж декади тривала сівба ярого ячменю, спостерігалося проростання зерна та утворення сходів, на окремих площах південних та Дніпропетровської областей – поява 3-го листка, утворення вузлових коренів та кущіння.

У вівса та пшениці тривала сівба, відзначалися проростання зерна та сходи.

Стан рослин, що зійшли, переважно добрий.

Зернобобові культури. Упродовж декади тривала сівба гороху, спостерігалося проростання зерна та утворення сходів, на раніше засіяних площах – утворення 3-го листка.

Соняшник. Упродовж декади тривала сівба соняшнику. На рано засіяних площах на півдні Одещини з’явилися сходи.

Багаторічні трави (конюшина, люцерна). Станом на 20 квітня на посівах трав тривав ріст стебла. Висота рослин була у межах 10-30 см.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту