Зв'язатися з нами
Search
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt
Search in comments
Filter by Custom Post Type

/ Реєстрація

Україна: метеорологічні умови другої декади березня 2023 року – Укргідрометеоцентр

Назад до думок експертів

У другій декаді березня в Україні спостерігалася тепліша звичайної (норми) погода. На території багатьох областей відзначалася нехарактерна для ранньовесняного періоду низька відносна вологість повітря – у денні години 30% і нижче. З переміщенням атмосферних фронтів спостерігалася вітряна, дощова у більшості областей погода.

Тривалість сонячного сяйва за декаду становила від 34 до 58 годин, що близько або на 11-24 години більше від середніх багаторічних показників.

Температура. Середня обласна декадна температура повітря на переважній частині території країни виявилася на 1,2 – 2,8°С, на сході – на 3,1°С вищою за норму, у Закарпатській області – близькою до неї і становила від плюс 3,2°С на Сумщині до плюс 5,7-6,1°С на півдні країни та Закарпатті.

Мінімальна температура повітря знижувалася до мінус 3-7°С, в окремих районах Одеської області – до мінус 9°С.

Максимальна температура повітря у найтепліші дні досягала плюс 12-16°С, у західних та Одеській областях – плюс 17-19°С (рис. 1).

У найхолодніші ночі поверхня ґрунту у більшості областей охолоджувалась до мінус 5-9°С, у Житомирській області – до мінус 10-11°С, у Запорізькій та Чернівецькій областях – до мінус 2-3°С.

У найтепліші дні поверхня ґрунту нагрівалася від плюс 19-20°С на півночі до плюс 34-35°С на півдні країни.

Опади різної кількості та інтенсивності відзначалися упродовж 1-4 днів майже по всій території країни.

На переважній частині території країни середня обласна декадна їх кількість становила від 125 до 200% декадної норми (від 10 до 28 мм). У Херсонській, Харківській, Черкаській, Київській, Чернігівській, Івано-Франківській та Закарпатській областях кількість опадів за декаду була близькою до норми (12-18 мм), у Житомирській та Тернопільській областях – 60-80% декадної норми (9-12 мм). У Вінницькій та Хмельницькій областях кількість опадів за декаду склала 31-46% декадної норми (4-6 мм), у Чернівецькій та Донецькій областях – лише 17-19% декадної норми або 2-3 мм (рис. 2).

Рис. 1. Температура повітря за другу декаду березня 2023 року по території України, оС

Добовий максимум опадів у багатьох районах Сумської, Волинської, в окремих пунктах спостережень Київської, Полтавської та Миколаївської областей становив 15-21 мм (1-2 декадні норми), на метеостанціях Роздільна та Любашівка Одеської області – 28-33 мм (місячна норма).

Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 63% до 83%. Упродовж 1-4 днів у багатьох областях, за винятком Херсонської, Запорізької, Дніпропетровської, Полтавської та Сумської, у денні години відмічалося її зниження до 30% і нижче.

Сніговий покрив . Станом на 20 березня снігу на полях не було, лише на високогір’ї Карпат (метеостанції Плай та Пожежевська) висота снігового покриву досягала – 20-84 см.

Глибина промерзання ґрунту. У кінці декади на переважній частині території країни ґрунт був талий або глибина його промерзання не перевищувала 1-3 см.

Вітер. Упродовж 1-5 днів по всій території країни відмічалося посилення швидкості вітру до 15-22 м/с, на метеостанції Плай (Закарпатської області) – до 28 м/с.

Рис. 2. Кількість опадів за другу декаду березня 2023 року по території України, % до норми

Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур

В цілому в Україні перезимівля озимих культур та багаторічних трав завершилася задовільно. Сніговий покрив з полів зійшов, ґрунт відтанув повністю. Досить високі температури повітря сприяли підсиханню та прогріванню верхніх шарів ґрунту у південних областях, що дозволило господарствам розпочати сівбу ранніх ярих культур та гороху, на ранніх посівах яких вже з’явилися сходи.

У плодових дерев розпочався сокорух, відзначалося набухання бруньок, місцями їх розпускання.

Упродовж декади несприятливих явищ не спостерігалося. Погодні умови сприяли поповненню вологозапасів ґрунту, за винятком крайніх південних районів країни, де тривав стійкий недобір опадів. У той же час на багатьох площах західних областей відзначалося значне перезволоження ґрунту.

Станом на 20 березня в озимих культур (пшениця, ячмінь, жито) на більшості території відзначалось відновлення вегетації, посіви знаходилися у фазах 3-го листка та кущіння, на пізно засіяних полях – сходів.

Стан посівів оцінювався переважно як добрий та задовільний.

У південних районах Одеської області відзначалось засихання листя озимого ячменю через нестачу продуктивної вологи у ґрунті.

Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами та на зябу у центральних (за винятком Вінницької), Одеській, Миколаївській, Рівненській, Закарпатській, Чернівецькій, в окремих районах Сумської та Київської областей становили від 21 до 58 мм, що відповідало достатнім та оптимальним показникам продуктивної вологи, місцями 0-20 см шар ґрунту був перезволожений. Лише на півдні Одеської та у північних районах Херсонської областей зволоження орного шару ґрунту було незадовільним і становило менше 10 мм продуктивної вологи.

Зволоження метрового шару ґрунту під озимими культурами та на зябу було достатнє та оптимальне – 121-160 мм і більше продуктивної вологи. Однак на багатьох площах Одеської та на окремих площах Херсонської областей запаси продуктивної вологи були низькими для ранньовесняного періоду і становили 60-105 мм, місцями – 20-41 мм продуктивної вологи.

Глибина весняного промочування ґрунту становила від 70 до 150 см і більше.

В озимого ріпаку відмічалося відновлення вегетації у фазі утворення листової розетки та росту стебла. Стан посівів переважно добрий.

Ранні ярові зернові культури. Упродовж декади розпочалася сівба ярого ячменю, на посівах в Одеській області відмічалося проростання зерна та сходи.

Розпочалася сівба гороху, місцями на Одещині відмічалося проростання зерна.

У багаторічних трав відмічалося весняне відростання зелені.

https://www.apk-inform.com

Інші думки

Благодійний фонд Зв'язатися з нами

© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua Розробка сайту