У першій декаді вересня в Україні переважала аномально тепла для початку вересня погода, із середніми добовими температурами на 3-8°С вищими за норму, зумовлена, як і в попередній період, впливом надзвичайно потужного антициклону. У багатьох областях було відмічено рекордно високі значення середньої декадної та мінімальної температури повітря. Лише в окремі дні в західних та південних областях відмічалося зниження середньодобових температур до значень, близьких до норми. Переходу до осіннього температурного режиму із середніми добовими температурами повітря нижче +15°С, який, за середніми багаторічними даними, відбувається в поліських та лісостепових областях 2-7 вересня, ще не було, метеорологічне літо тривало по всій території.
Майже на всій території країни зберігався жорсткий дефіцит опадів, лише в окремих районах південних та центральних областей спостерігалися зливи, які місцями досягали критерія небезпечного метеорологічного явища (надзвичайний дощ).
Тривалість сонячного сяйва . За декаду сонячного сяйва до поверхні землі надійшло від 63 до 97 годин, що близько або на 15-30 годин більше за норму.
Температура. Середня обласна декадна температура повітря на більшій частині території країни виявилася на 4,2-5,7°С, в Одеській, Миколаївській, Херсонській та Івано-Франківській областях – на 2,6-3,9°С вищою за норму і становила від плюс 18,9°С на заході (Івано-Франківська обл.) до плюс 23,0°С на півдні країни (Запорізька обл.).
У багатьох районах західних, північних, Вінницької, в окремих районах Черкаської, Кіровоградської та Дніпропетровської областей було досягнуто або на 0,1-2,0°С перевищено найвищу середню декадну температуру повітря першої декади вересня за період спостережень з 1961 року.
Максимальна температура повітря в найтепліші дні підвищувалася до плюс 30-34°С, на початку декади впродовж 1 дня в окремих районах Вінницької та Миколаївської областей вона підвищувалася до плюс 35°С. Кількість днів з температурою плюс 30°С становила 1-5, на Закарпатті – 8 днів.
Мінімальна температура повітря в більшості областей у найпрохолодніші ночі знижувалася до плюс 5-9°С, у південних та Дніпропетровській областях – до плюс 10-16°С, на Івано-Франківщині – до плюс 3°С (мал. 1).
В окремих районах Львівської, Закарпатської, Тернопільської, Миколаївської, Херсонської, Запорізької та Дніпропетровської областей було досягнуто або на 1-3°С перевищено найвищу мінімальну температуру повітря першої декади вересня за період спостережень з 1951 року.
Поверхня ґрунту в найпрохолодніші ночі охолоджувалася до плюс 3-7°С, у Житомирській, Полтавській, Одеській, Миколаївській та Херсонській областях – до плюс 8-11°С, у Запорізькій – до плюс 13°С, у найтепліші дні вона нагрівалася від плюс 48°С у західних (Львівська) до плюс 58°С у центральних (Вінницька) областях.
Мал. 1 Температура повітря (оС) за першу декаду вересня 2024 року по території України
Опадів на переважній частині території країни не було або їх кількість не перевищила 1-9 мм (4-36% норми), у Дніпропетровській та Кіровоградській областях середня обласна декадна кількість опадів становила 12-13 мм (63-93% норми). Найбільше опадів випало в південних областях, їх кількість становила 24-35 мм (150-219% норми) (мал. 2).
Добовий максимум опадів у багатьох районах південних, в окремих районах Кіровоградської та Дніпропетровської областей досягав 20-57 мм (1-3 декадні норми). 5 вересня в районі агрометеопоста Березанка Миколаївської області за добу випало 107 мм опадів (майже 3 місячні норми – місячна норма 39 мм), 89 мм з яких випали за 12 годин, що відповідає критерію небезпечного метеорологічного явища (надзвичайний дощ).
Середня обласна декадна температура ґрунту на глибині 10 см становила плюс 21-25°С. Упродовж 6-10 днів на всій території країни в денні години вона підвищувалася до плюс 25°С і вище.
Відносна вологість повітря в середньому за декаду становила від 33 до 71%. У Волинській та Запорізькій областях упродовж 4-5, на решті території – 6-10 днів відмічалося зниження вологості до 30% і нижче.
Мал. 2 Кількість опадів (мм) за першу декаду вересня 2024 року по території України
Вітер. В окремих районах південних, Дніпропетровської, Кіровоградської, Черкаської, Харківської, Чернівецької, Івано-Франківської та Львівської областей упродовж 1-4 днів відмічалося посилення швидкості вітру до 15-19 м/с.
/Аналіз по Запорізькій області зроблено за даними метеостанції Запоріжжя, по Херсонській – метеостанцій Велика Олександрівка та Херсон/
Вплив погодних умов на стан сільськогосподарських культур
Через дефіцит опадів на переважній частині території країни поповнення запасів продуктивної вологи не відбувалося зовсім. На більшості площ верхній шар ґрунту залишався сухим. Поширювалася ґрунтова засуха, створюючи несприятливі умови для підготовки ґрунту під сівбу озимих культур та появи сходів озимого ріпаку, який був посіяний у серпні під урожай 2025 року. У західних областях агрометеорологічні умови залишалися задовільними. Проте і в цьому регіоні спостерігалися нехарактерні посушливі умови, пов’язані з дефіцитом опадів. Лише на окремих площах південних областей, де на початку вересня відмічалися значні та сильні дощі, відбулося поповнення вологозапасів, особливо верхніх шарів ґрунту, що значно покращило умови для підготовки ґрунту для сівби озимини.
Одночасно погодні умови були сприятливими для збирання врожаю пізніх та технічних культур, підсихання кошиків соняшнику, насіння якого досягло збиральної стиглості, та качанів кукурудзи, зерно якої досягло повної стиглості, накопичення цукрів у плодах та коренеплодах с.-г. культур.
Теплозабезпечення
Станом на 10 вересня суми ефективних температур повітря вище +10°С були на 305-415°С вищими за середні багаторічні показники і за агрокліматичними зонами становили:
Таблиця 1
Агрокліматичні зони |
Сума ефективних температур |
|
вище +10 °С |
||
Середня багаторічна (за період 1991-2020 рр.) |
2024 р. |
|
С т е п |
1305-1535 |
1700-1950 |
Л і с о с т е п |
1030-1295 |
1400-1675 |
П о л і с с я |
980-1110 |
1310-1415 |
Зволоження ґрунту
У кінці першої декади вересня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на полях, призначених під посів озимих культур, на більшості площ були незадовільними (менше 10 мм продуктивної вологи) та недостатніми (11-20 мм). Лише на окремих площах західних та південних областей, де пройшли дощі зливового характеру, вологозабезпечення було достатнім та оптимальним (21-41 мм) (мал. 3).
Під цукровим буряком станом на 10 вересня запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту на більшості площ були незадовільними (менше 10 мм), місцями в західних областях – недостатніми (менше 20 мм).
Вологозабезпечення метрового шару ґрунту на деяких площах у західних та Вінницькій областях було задовільним і становило 75-87 мм продуктивної вологи. На решті площ вологозапаси 0-100 см шару ґрунту були недостатніми для періоду росту коренеплоду і не перевищували 30 мм продуктивної вологи.
В окремих районах центральних областей ґрунт був зовсім сухий.
Мал. 3 Запаси продуктивної вологи (мм) в орному шарі ґрунту на площах, призначених під сівбу озимих культур, за першу декаду вересня 2024 року по території України
Ріст і розвиток сільськогосподарських культур
Озимина (агрометеорологічні умови сівби озимих культур в осінній період 2024 року). Внаслідок дефіциту ефективних опадів, який спостерігався впродовж липня-вересня, на більшості площ, призначених під сівбу озимини , тривала та посилювалася ґрунтова посуха. Станом на 10 вересня (за експертною оцінкою та фактично визначеними запасами продуктивної вологи) близько 70-80% площ були охоплені ґрунтовою посухою, що вище минулорічних показників. Лише на окремих полях південних та західних областей вологозабезпечення було достатнім та задовільним внаслідок дощів, які спостерігалися на початку першої декади вересня.
У східній половині країни, зважаючи на кількість опадів, яка ймовірна за прогнозом синоптиків найближчого тижня, кардинального покращення зволоження ґрунту для сівби в оптимальні строки (15-25 вересня) та початкового розвитку озимини під урожай 2025 року не очікується.
Масова сівба на площах з незадовільними запасами є недоцільною. Тому її потрібно буде проводити в більш пізні строки, після випадіння дощів та поповнення вологозапасів у ґрунті.
Лише в західній частині країни, де прогнозуються достатні для припинення посухи опади, очікуються сприятливі умови.
Незважаючи на посуху, в окремих районах Сумської та Харківської областей розпочалася сівба озимої пшениці.
Тривала сівба озимого ріпаку, на раніше засіяних площах відмічалися сходи та утворення листової розетки.
Зерно кукурудзи знаходилося у фазах воскової або повної стиглості. Тривало збирання врожаю.
У гречки тривало достигання та збирання врожаю.
У сої тривало достигання бобів, на багатьох площах розпочалося її збирання. Маса 1000 зерен становила 103-265 г. Стан незібраних рослин переважно добрий та задовільний. Місцями на Житомирщині відмічалося осипання бобів через засушливі умови.
У цукрових буряків ще тривав ріст та набір ваги коренеплодів: за даними метеостанцій, станом на 10 вересня середня вага становила від 410 до 575 г, на кращих посівах місцями – до 1635 г. Стан цукрових буряків переважно добрий.
Соняшник. На багатьох площах насіння соняшнику досягло збиральної стиглості, на пізніх посівах ще тривало достигання насіння.
У картоплі тривало збирання врожаю.
У багаторічних трав (конюшина, люцерна) відмічалося відростання після укосів та перше стравлювання. Стан багаторічних трав переважно добрий.
Городні культури. У капусти пізньостиглих сортів тривало формування головки та відмічалася технічна стиглість, тривало збирання врожаю. Стан незібраних городніх культур переважно добрий та задовільний.
Сади. У яблунь, груш та слив упродовж декади тривало достигання плодів та збирання врожаю. У винограду відмічалася повна стиглість, місцями його збирали.
© Всеукраинская общественная организация производителей, переработчиков и экспортеров зерна, 1997-2024.
При цитировании и использовании любых
материалов ссылка на Украинскую зерновую
ассоциацию обязательна.При использовании в
интернет обязательна так же гиперссылка
на http://uga-port.org.ua
Розробка сайту
Для реєстрації на сайті зверніться, будь ласка, до адміністрації УЗА admin@uga.ua